Best of 2020: Film Awards & Nominations Scorecard

  • Publish Date: November 12, 2020
  • Comments: ↓ 2 user comments

Ongoing 2020 film awards scorecard

Recent updates:
Added Mar. 2: Golden Globe winners, Phoenix Film Critics Society winners
Added Feb. 22: Southeastern Film Critics winners, Vancouver Film Critics winners
Added Feb. 19: Iowa Film Critics winners, Nevada Film Critics winners, Vancouver Film Critics nominees
Added Feb. 16: GALECA Dorian Award nominations, IPA Satellie Awards winners, Seattle Film Critics winners, Utah Film Critics winners, WGA Awards nominees
Added Feb. 10: Dallas/Ft. Worth Film Critics winners
Added Feb. 8: Critics Choice nominees, London Critics Circle winners, Seattle Film Critics nominees, Toronto Film Critics winners, Washington D.C. Area Film Critics nominees and winners
Added Feb. 4: SAG Awards nominees
Added Feb. 3: Golden Globes nominees
Added Feb. 2: Hollywood Critics Association nominees, PGA Awards documentary nominees
Added Feb. 1: Atlanta Film Critics winners, IPA Satellite Awards nominees
Added Jan. 27: Black Film Critics Circle winners, New York Film Critics Online winners, North Texas Film Critics winners, USC Scripter nominees
Added Jan. 26: Independent Spirit Award nominees, National Board of Review winners, Online Film Critics winners
Added Jan. 25: AFI Awards winners, Kansas City Film Critics winners
Added Jan. 19: Denver Film Critics Society nominees and winners, Houston Film Critics nominees and winners, IDA winner, North Texas Film Critics nominees, Online Film Critics nominees, Philadelphia Film Critics winners, San Francisco Bay Area Film Critics nominees and winners, St. Louis Film Critics winners
Added Jan. 12: Gotham winners, London Critics Circle nominees
Added Jan. 11: Music City winners, San Diego winners
Added Jan. 10: St. Louis Film Critic nominees
Added Jan. 9: National Society of Film Critics winners
Added Jan. 8: San Diego Film Critics nominees
Added Jan. 7: Columbus Film Critics winners
Added Jan. 6: Oklahoma Film Critics winners
Added Jan. 5: AWFJ EDA Award winners
Added Jan. 4: North Carolina Film Critics winners
Added Jan. 3: Columbus Film Critics nominees
Added Dec. 31: Greater Western NY winners
Added Dec. 30: AWFJ EDA Award nominees
Added Dec. 28: North Carolina Film Critics nominees
Added Dec. 21 (2nd update): Chicago Film Critics winners, Florida Film Critics Circle winners
Added Dec. 21: Greater Western New York Critics nominees, Indiana Film Journalists winners, Music City Film Critics nominees
Added Dec. 20: Los Angeles Film Critics winners
Added Dec. 19: Boston Online Film Critics winners, Florida Film Critics nominees
Added Dec. 18: Chicago Film Critics Assoc. nominees, New York Film Critics Circle winners
Added Dec. 13: Boston Society of Film Critics winners
Added Dec. 10: Cinema Eye Honors nominees
Added Nov. 24: IDA Documentary Award nominees
Added Nov. 16: Critics Choice documentary winner
Added Nov. 12: Scorecard launched with today's Gotham Awards nominations and previously announced Critics Choice documentary nominees. Note that standings in the major races will not be tabulated until early or mid December.

Best of 2020
Below is our current running tally of the most honored 2020 films and individuals, which will be updated as necessary throughout this year's unusually long awards season (December - April) whenever new nominations and awards are announced. For each category, our points system works as follows:

  • 3 points for winning an award
  • 2 points for each runner-up (not common, but a few groups award a 2nd place prize)
  • 1 point for being nominated (and not winning), or for being listed for an award that does not pick a winner

Further down the page (below the overall standings tables) you can find all of the individual nominations and awards announced throughout awards season (from 66 different organizations overall).

Note that while the ongoing pandemic has caused some awards groups (most notably, the Oscars) to expand their eligibility periods this year (to include films released in January and February of 2021), others are sticking with their usual calendar-year eligibility periods.

Best Picture of 2020
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1 Nomadland2621496
2 Promising Young Woman522342
3 Minari422440
4 First Cow232032
5 The Trial of the Chicago 7102124
6 Da 5 Bloods121522
7 Sound of Metal011921
8 Ma Rainey's Black Bottom21816
9 One Night in Miami001414
10 Mank001313
Never Rarely Sometimes Always001313
Soul011113

Note that Lovers Rock and other films in the Small Axe anthology, which are receiving awards from critic groups, are not eligible for Academy Awards. (They will be Emmy-eligible instead, since they are debuting in the U.S. on Prime Video.)

Best Director
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1Chloé Zhao
Nomadland
3605113
2Emerald Fennell
Promising Young Woman
121623
3Regina King
One Night in Miami
22919
4Kelly Reichardt
First Cow
031218
5Lee Isaac Chung
Minari
011517
6Aaron Sorkin
The Trial of the Chicago 7
03915
Lead Actor
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1Chadwick Boseman
Ma Rainey's Black Bottom
1661676
2Riz Ahmed
Sound of Metal
1542174
3Delroy Lindo
Da 5 Bloods
701839
4Anthony Hopkins
The Father
312031
5Steven Yeun
Minari
111621
6Gary Oldman
Mank
001010

Note that if any performer is nominated as "lead" by some organizations and "supporting" by others, their votes are consolidated into the category in which they received the most total nominations.

Lead Actress
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1Frances McDormand
Nomadland
2041280
2Carey Mulligan
Promising Young Woman
1541871
3Viola Davis
Ma Rainey's Black Bottom
232739
4Sidney Flanigan
Never Rarely Sometimes Always
201117
5Vanessa Kirby
Pieces of a Woman
001616
6Elisabeth Moss
The Invisible Man
0077
Jessie Buckley
I'm Thinking of Ending Things
0157
Supporting Actor
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1Paul Raci
Sound of Metal
1431260
2Leslie Odom Jr.
One Night in Miami
921445
3Sacha Baron Cohen
The Trial of the Chicago 7
501934
4Daniel Kaluuya
Judas and the Black Messiah
71528
5Chadwick Boseman
Da 5 Bloods
321326
6Bill Murray
On the Rocks
002020
Supporting Actress
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1Youn Yuh-jung
Minari
2241387
2Maria Bakalova
Borat Subsequent Moviefilm
1431765
3Amanda Seyfriend
Mank
342037
4Olivia Colman
The Father
011921
5Ellen Burstyn
Pieces of a Woman
201016
6Glenn Close
Hillbilly Elegy
1058
Screenplay *
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1Emerald Fennell
Promising Young Woman
1521564
2Chloé Zhao
Nomadland
1211351
3Aaron Sorkin
The Trial of the Chicago 7
641440
4Lee Isaac Chung
Minari
801236
5Charlie Kaufman
I'm Thinking of Ending Things
531233
6Jonathan Raymond and Kelly Reichardt
First Cow
321528
7Eliza Hittman
Never Rarely Sometimes Always
52524
8Kemp Powers
One Night in Miami
121522
9Ruben Santiago-Hudson
Ma Rainey's Black Bottom
121219
10Christopher Hampton & Florian Zeller
The Father
30615
11Jack Fincher
Mank
001111

* Due to the often conflicting eligibility requirements set out by various organizations for determining whether a screenplay is "original" or "adapted," we have opted to combine all screenplay awards into one comprehensive list. Original and adapted screenplay awards are still separated out below for each individual awards organization (when necessary).

Cinematography
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1Joshua James Richards
Nomadland
231778
2Erik Messerschmidt
Mank
351433
3Hoyte van Hoytema
Tenet
301221
4Shabier Kirchner
Small Axe films
23315
5Christopher Blauvelt
First Cow
11712
6Dariusz Wolski
News of the World
001010
Film Editing
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1Chloé Zhao
Nomadland
71629
2Alan Baumgarten
The Trial of the Chicago 7
511027
3Jennifer Lame
Tenet
21715
4Andy Canny
The Invisible Man
2039
Kirk Baxter
Mank
0099
6Robert Frazen
I'm Thinking of Ending Things
2028
Yorgos Lamprinos
The Father
1058
Foreign/International Feature *
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1 Another Round1411357
2 Minari101335
3 Bacurau331631
4 La Llorona311223
5 Beanpole11813
6 Collective10811
Martin Eden12411

* Note that many organizations have different names and different criteria for including films in this category. While many groups require the film to be in a foreign language, others merely ask that the film be produced outside of the U.S. We are including all such films here.

Documentary Feature
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1 Time1212159
2 Dick Johnson Is Dead741544
3 Collective711336
4 Boys State411024
5 Crip Camp: A Disability Revolution111217
6 The Painter and the Thief21311
Animated Feature
Top Nominees Wins 2nd Place Nominations Points
1 Soul244787
2 Wolfwalkers1261361
3 Over the Moon011719
4 Onward001515
5 The Wolf House1069
6 The Croods: A New Age0066

All 2020 film awards and nominations

Awards and nominations in all major categories will be listed below shortly after they are announced. When organizations announce both nominees and winners, the winners in each category are indicated in bold.

93rd Annual Academy Awards (Oscars) Official site

Nominations: March 15, 2021; Awards: April 25, 2021

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Original Screenplay
 
Best Adapted Screenplay
 
Best Cinematography
 
Best FILM EDITING
 
Best INTERNATIONAL Film
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

78th Annual Golden Globe Awards Full nominee list (including TV) Official site

Nominations: February 3, 2021; Awards: February 28, 2021

Best Picture - Drama
  • The Father
  • Mank
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
Best Picture - Comedy or Musical
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Hamilton
  • Music
  • Palm Springs
  • The Prom
Best Director
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • David Fincher Mank
  • Regina King One Night in Miami
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor - Drama
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Gary Oldman Mank
  • Tahar Rahim The Mauritanian
Best Lead Actor - Comedy or Musical
  • Sacha Baron Cohen Borat Subsequent Moviefilm
  • James Corden The Prom
  • Lin-Manuel Miranda Hamilton
  • Dev Patel The Personal History of David Copperfield
  • Andy Samberg Palm Springs
Best Lead Actress - Drama
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Andra Day The United States vs. Billie Holliday
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Lead Actress - Comedy or Musical
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Kate Hudson Music
  • Michelle Pfeiffer French Exit
  • Rosamund Pike I Care a Lot
  • Anya Taylor-Joy Emma
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Jared Leto Little Things
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
Best Supporting Actress
  • Glenn Close Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman The Father
  • Jodie Foster The Mauritanian
  • Amanda Seyfried Mank
  • Helena Zengel News of the World
Best Screenplay
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Christopher Hampton & Florian Zeller The Father
  • Chloé Zhao Nomadland
BEST FOREIGN FILM
  • Another Round
  • La Llorona
  • The Life Ahead
  • Minari
  • Two of Us
Best Animated Feature
  • The Croods: A New Age
  • Onward
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

British Academy Film Awards (BAFTA) Official site

Nominations: March 9, 2021; Awards: April 11, 2021

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Original Screenplay
 
Best Adapted Screenplay
 
Best Cinematography
 
Best FILM EDITING
 
Best Foreign-Language Film
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

71st ACE (American Cinema Editors) Eddie Awards Official site

Nominations: March 11, 2021; Awards: April 18, 2021

Best FILM EDITING - DRAMA
 
Best FILM EDITING - COMEDY
 
Best FILM EDITING - DOCUMENTARY
 
Best FILM EDITING - ANIMATION
 

AFI Awards Official site

Awards: January 25, 2021

Best Picture (no winner is chosen)
  • Da 5 Bloods
  • Judas and the Black Messiah
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Soul
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

African American Film Critics Association Awards

Awards: April 7, 2021

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Screenplay
 
Best Foreign-Language Film
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards Official site

Nominations: December 30, 2020; Awards: January 4, 2021

Best Picture
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Regina King One Night in Miami
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Aaron Sorkin Trial of the Chicago 7
  • Chloe Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances Mcdormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr One Night in Miami
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Amanda Seyfried Mank
  • Yuh-jung Youn Minari
Best Original Screenplay
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chacago 7
Best Adapted Screenplay
  • Kemp Powers One Night In Miami
  • Kelly Reichardt and Jon Raymond First Cow
  • Chloe Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Tami Reiker One Night in Miami
  • Joshua James Richards Nomadland
Best FILM EDITING
  • Tariq Anwar One Night in Miami
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Chloe Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Beanpole
  • The Mole Agent
  • The Painted Bird
Best Documentary
  • All In: The Fight for Democracy
  • Athlete A
  • Crip Camp
  • The Painter and the Thief
  • Time
Best Animated Feature
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

35th American Society of Cinematographers ASC Awards Official site

Nominations: March 9, 2021; Awards: April 18, 2021

Best Cinematography
 

48th Annual Annie Awards (International Animated Film Society) Official site

Nominations: March 3, 2021; Awards: April 16, 2021

Best Animated Feature
 

Atlanta Film Critics Circle

Awards: February 1, 2021

Best Picture
  1. Nomadland
  2. Promising Young Woman
  3. Sound of Metal
  4. The Trial of the Chicago 7
  5. Minari
  6. One Night in Miami
  7. First Cow
  8. The Father
  9. Mank
  10. Da 5 Bloods
Best Director
  • Chloé Zhao Nomadland
Best FIRST FEATURE not included in cumulative director standings
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
Best Lead Actress
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • The Trial of the Chicago 7
Best Breakthrough PERFORMER not included in cumulative actor standings
  • Kingsley Ben-Adir One Night in Miami
Best Screenplay
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
Best CINEMATOGRAPHY
  • Joshua James Richards Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
Best Documentary
  • Time
Best Animated Feature
  • Soul

Austin Film Critics Association Awards Official site

Nominations: March 12, 2021; Awards: March 19, 2021

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Original Screenplay
 
Best Adapted Screenplay
 
Best Cinematography
 
Best Film Editing
 
Best Foreign-Language Film
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

Black Film Critics Circle

Awards: January 21, 2021

Best Picture
  1. Ma Rainey's Black Bottom
  2. Minari
  3. Nomadland
  4. One Night in Miami
  5. Soul
  6. Judas and the Black Messiah
  7. Da 5 Bloods
  8. The Trial of the Chicago 7
  9. Sound of Metal
  10. (tie) The Forty-Year-Old Version -AND- Sylvie's Love
Best Director
  • (tie) Regina King One Night in Miami -AND- Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
Best Supporting Actor
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
Best Supporting Actress
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
Best Adapted Screenplay
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey's Black Bottom
Best Cinematography
  • Hoyte van Hoytema Tenet
Best Foreign-Language Film
  • Night of the Kings
Best Documentary
  • Time
Best Animated Feature
  • Soul

Boston Online Film Critics Association Official site

Awards: December 19, 2020

Best Picture
  1. Nomadland
  2. First Cow
  3. Da 5 Bloods
  4. Never Rarely Sometimes Always
  5. Minari
  6. Lovers Rock
  7. I'm Thinking of Ending Things
  8. Promising Young Woman
  9. Mank
  10. Dick Johnson Is Dead
Best Director
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
Best Lead Actress
  • Frances McDormand Nomadland
Best Supporting Actor
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • Ma Rainey's Black Bottom
Best Screenplay
  • Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
Best Cinematography
  • Joshua James Richards Nomadland
Best FILM EDITING
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Bacurau
Best Documentary
  • The Painter and the Thief
Best Animated Feature
  • Wolfwalkers

Boston Society of Film Critics Awards Official site

Awards: December 13, 2020

Best Picture
  1. Nomadland
  2. First Cow
Best Director
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Kelly Reichardt First Cow
Best FIRST FEATURE not included in cumulative director standings
  1. Florian Zeller The Father
  2. Autumn de Wilde Emma
Best Lead Actor
  1. Anthony Hopkins The Father
  2. Riz Ahmed Sound of Metal
Best Lead Actress
  1. Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  2. Julia Garner The Assistant
Best Supporting Actor
  1. Paul Raci Sound of Metal
  2. Brian Dennehy Driveways
Best Supporting Actress
  1. Youn Yuh-jung Minari
  2. Amanda Seyfried Mank
Best Ensemble not included in cumulative actor/actress standings
  1. Ma Rainey's Black Bottom
  2. Minari
Best Screenplay
  1. Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
  2. Kelly Reichardt and Jonathan Raymond First Cow
Best Cinematography
  1. Joshua James Richards Nomadland
  2. Shabier Kirchner Lovers Rock
Best FILM EDITING
  1. Robert Frazen I'm Thinking of Ending Things
  2. Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  1. La Llorona
Best Documentary
  1. Collective
  2. The Painter and the Thief
Best Animated Feature
  1. The Wolf House
  2. Wolfwalkers

Chicago Film Critics Association Awards Official site

Nominations: December 18, 2020; Awards: December 21, 2020

Best Picture
  • Da 5 Bloods
  • First Cow
  • Lovers Rock
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
Best Director
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Spike Lee Da 5 Bloods
  • Steve McQueen Lovers Rock
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Jessie Buckley I'm Thinking of Ending Things
  • Carrie Coon The Nest
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
  • David Strathairn Nomadland
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Toni Collette I'm Thinking of Ending Things
  • Amanda Seyfried Mank
  • Letitia Wright Mangrove
  • Yuh-Jung Youn Minari
Best Original Screenplay
  • Danny Bilson, Paul De Meo, Kevin Willmott & Spike Lee Da 5 Bloods
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers Soul
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Christopher Hampton & Florian Zeller The Father
  • Jonathan Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
  • Chloé Zhao Nomadland
  • Kemp Powers One Night in Miami
Best Cinematography
  • Christopher Blauvelt First Cow
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Shabier Kirchner Lovers Rock
  • Miguel Ioann Littín-Menz The Vast of Night
  • Erik Messerschmidt Mank
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Chris Dickens & Steve McQueen Lovers Rock
  • Robert Frazen I'm Thinking of Ending Things
  • Jennifer Lame Tenet
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Beanpole
  • Collective
  • La Llorona
  • Vitalina Varela
Best Documentary
  • Collective
  • David Byrne's American Utopia
  • Dick Johnson is Dead
  • The Social Dilemma
  • Time
Best Animated Feature
  • Onward
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul
  • The Wolf House
  • Wolfwalkers

14th Annual Cinema Eye Honors Official site

Nominations: December 10, 2020; Awards: March 9, 2021

Best Documentary
  • Boys State
  • Collective
  • Dick Johnson Is Dead
  • Gunda
  • Time

Columbus Film Critics Association Awards Official site
[fka Central Ohio Film Critics Association]

Nominations: January 3, 2021; Awards: January 7, 2021
* = runner-up

Best Picture
  1. Promising Young Woman
  2. Nomadland
  3. Sound of Metal
  4. Ma Rainey’s Black Bottom
  5. Minari
  6. Soul
  7. Never Rarely Sometimes Always
  8. The Trial of the Chicago 7
  9. First Cow
  10. Mank
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • *Emerald Fennell Promising Young Woman
  • David Fincher Mank
  • Darius Marder Sound of Metal
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • *Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Gary Oldman Mank
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Julia Garner The Assistant
  • *Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss Shirley
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • *Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Bill Murray On the Rocks
  • Paul Raci Sound of Metal
  • *Mark Rylance The Trial of the Chicago 7
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Movie Film
  • *Olivia Colman The Father
  • Olivia Cooke Sound of Metal
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Minari
  • *Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Darius Marder & Abraham Marder Sound of Metal
  • Andy Siara Palm Springs
  • *Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Sarah Gubbins Shirley
  • Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jonathan Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • *Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey’s Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Christopher Blauvelt First Cow
  • *Eric Messerschmidt Mank
  • Lachlan Milne Minari
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Hoyte Van Hoytema Tenet
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Robert Frazen I’m Thinking of Ending Things
  • *Mikkel E.G. Nielsen Sound of Metal
  • Kelly Reichardt First Cow
Best Foreign-Language Film
  • Bacurau
  • Beanpole
  • *Martin Eden
  • Minari
  • The Whistlers
Best Documentary
  • *Boys State
  • Collective
  • Crip Camp
  • Dick Johnson is Dead
  • The Painter and the Thief
  • Time
Best Animated Feature
  • The Croods: A New Age
  • Onward
  • Over the Moon
  • *Soul
  • Wolfwalkers

26th Annual Critics Choice Awards Official site

Documentary—Nominations: October 26, 2020; Awards: November 16, 2020
Others—Nominations: February 7, 2021; Awards: March 7, 2021

Best Picture
  • Da 5 Bloods
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • David Fincher Mank
  • Spike Lee Da 5 Bloods
  • Regina King One Night in Miami
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Ben Affleck The Way Back
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadiwck Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Tom Hanks News of the World
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Gary Oldman Mank
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Andra Day The United States vs. Billie Holiday
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
  • Zendaya Malcolm & Marie
Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Glenn Close Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
  • Judas and the Black Messiah
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Minari
  • One Night in Miami
  • The Trial of the Chicago 7
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Darius Marder & Abraham Marder Sound of Metal
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Paul Greengrass & Luke Davies News of the World
  • Christopher Hampton & Florian Zeller The Father
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jon Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey's Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Christopher Blauvelt First Cow
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Lachlan Milne Minari
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Newton Thomas Sigel Da 5 Bloods
  • Hoyte van Hoytema Tenet
  • Dariusz Wolski News of the World
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Jennifer Lame Tenet
  • Yorgos Lamprinos The Father
  • Mikkel E.G. Nielson Sound of Metal
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Collective
  • La Llorona
  • The Life Ahead
  • Minari
  • Two of Us
Best Documentary
  • Athlete A
  • Belushi
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Dick Johnson Is Dead
  • Feels Good Man
  • The Fight
  • The Go-Go's
  • Gunda
  • Mr. Soul!
  • My Octopus Teacher
  • The Painter and the Thief
  • A Secret Love
  • The Social Dilemma
  • Time

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards Official site

Awards: February 10, 2021

Best Picture
  1. Nomadland
  2. Promising Young Woman
  3. The Trial of the Chicago 7
  4. Minari
  5. One Night in Miami
  6. Mank
  7. Ma Rainey's Black Bottom
  8. Sound of Metal
  9. Da 5 Bloods
  10. First Cow
Best Director
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Emerald Fennell Promising Young Woman
  3. Regina King One Night in Miami
  4. David Fincher Mank
  5. Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Lead Actor
  1. Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  2. Riz Ahmed Sound of Metal
  3. Gary Oldman Mank
  4. Delroy Lindo Da 5 Bloods
  5. Anthony Hopkins The Father
Best Lead Actress
  1. Carey Mulligan Promising Young Woman
  2. Frances McDormand Nomadland
  3. Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  4. Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  5. Andra Day The United States vs. Billie Holiday
Best Supporting Actor
  1. Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  2. Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  3. Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  4. Bill Murray On the Rocks
  5. Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  1. Amanda Seyfried Mank
  2. Youn Yuh-jung Minari
  3. Helena Zengel News of the World
  4. Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  5. Olivia Colman The Father
Best Screenplay
  1. Emerald Fennell Promising Young Woman
  2. Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Cinematography
  1. Joshua James Richards Nomadland
  2. Erik Messerschmidt Mank
Best Foreign-Language Film
  1. Minari
  2. Another Round
  3. The Life Ahead
  4. La Llorona
  5. Martin Eden
Best Documentary
  1. Time
  2. Dick Johnson Is Dead
  3. Boys State
  4. The Dissident
  5. Crip Camp
Best Animated Feature
  1. Soul
  2. Wolfwalkers

Denver Film Critics Society Awards

Awards: January 18, 2021

Best Picture
  • First Cow
  • Minari
  • Nomadland
  • Soul
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Pete Docter Soul
  • David Fincher Mank
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Gary Oldman Mank
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss The Invisible Man
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Bo Burnham Promising Young Woman
  • Bill Murray On the Rocks
  • David Strathairn Nomadland
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Original Screenplay
  • Radha Blank The Forty-Year-Old Version
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers Soul
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jonathan Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey’s Black Bottom
  • Chloe Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • I’m No Longer Here
  • The Life Ahead
  • Martin Eden
  • Minari
Best Documentary
  • All In: The Fight for Democracy
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Social Dilemma
  • The Truffle Hunters
Best Animated Feature
  • Onward
  • Over the Moon
  • Soul
  • The Wolf House
  • Wolfwalkers

Detroit Film Critics Society Awards Official site

Nominations: March 12, 2021; Awards: March 14, 2021

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
 
Best Screenplay
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

73rd Annual Directors Guild (DGA) Awards Official site

Nominations: March 9, 2021; Awards: April 10, 2021

Best Director
 
Best FIRST-TIME Director not included in cumulative standings
 

Dorian Awards (GALECA) Official site

Nominations: February 11, 2021; Awards: April 18, 2021

Best Picture
  • First Cow
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Regina King One Night in Miami
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Nicole Beharie Miss Juneteenth
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Leslie Odom Jr. One Night in MIami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Candice Bergen Let Them All Talk
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Screenplay
  • Radha Blank The Forty-Year-Old Version
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Chloé Zhao Nomadland
Best FOREIGN-LANGUAGE FILM
  • Another Round
  • Bacurau
  • I Carry You With Me
  • La Llorona
  • Minari
  • Two of Us
Best Documentary
  • Collective
  • Crip Camp
  • Dick Johnson Is Dead
  • Disclosure
  • Time
  • Welcome to Chechnya

Florida Film Critics Circle Awards Official site

Nominations: December 17, 2020; Awards: December 21, 2020
* = runner-up (note: extra point not given if all nominees are deemed runners-up)

Best Picture
  • First Cow
  • *Minari
  • *Nomadland
  • *The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • *Kelly Reichardt First Cow
  • *Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Florian Zeller The Father
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • *John Magaro First Cow
Best Lead Actress
  • Carrie Coon The Nest
  • *Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss Shirley
  • *Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • *Brian Dennehy Driveways
  • Bill Murray On the Rocks
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Jane Adams She Dies Tomorrow
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Charlene Swankie Nomadland
  • *Youn Yuh-jung Minari
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mangrove
  • Minari
  • *The Trial of the Chicago 7
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Peter Docter/Kemp Powers/Mike Jones Soul
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • *Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Jon Raymond/Kelly Reichardt First Cow
  • *Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey’s Black Bottom
  • Florian Zeller/Christopher Hampton The Father
  • *Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • *Shabier Kirchner Lovers Rock
  • Victor Kossakovsky/Egil Håskjold Larsen Gunda
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Hoyte van Hoytema Tenet
Best Foreign-Language Film
  • Dry Wind
  • Los Fuertes
  • *Minari
  • The Painted Bird
  • Those Who Remained
Best Documentary
  • David Byrne’s American Utopia
  • *Dick Johnson is Dead
  • Gunda
  • Time
  • You Don’t Nomi
Best Animated Feature
  • Over the Moon
  • Ride Your Wave
  • Soul
  • The Wolf House
  • *Wolfwalkers

Georgia Film Critics Association Official site

Nominations: March 5, 2021; Awards: March 12, 2021

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Original Screenplay
 
Best Adapted Screenplay
 
Best Cinematography
 
Best Foreign-Language Film
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

30th Annual Gotham Independent Film Awards Official site

Nominations: November 12, 2020; Awards: January 11, 2021

Best Picture
  • The Assistant
  • First Cow
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • Relic
"BREAKTHROUGH" (first-time) Director not included in cumulative director standings
  • Carlo Mirabella-Davis Swallow
  • Rhada Blank The Forty Year Old Version
  • Andrew Patterson The Vast of Night
  • Channing Godfrey Peoples Miss Juneteenth
  • Alex Thompson Saint Frances
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Jude Law The Nest
  • John Magaro First Cow
  • Jesse Plemons I’m Thinking of Ending Things
Best Lead Actress
  • Nicole Beharie Miss Juneteenth
  • Jessie Buckley I’m Thinking of Ending Things
  • Yuh-Jung Youn Minari
  • Carrie Coon The Nest
  • Frances McDormand Nomadland
"Breakthrough" Actor not included in cumulative actor standings
  • Jasmine Batchelor The Surrogate
  • Kingsley Ben-Adir One Night in Miami
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Orion Lee First Cow
  • Kelly O'Sullivan Saint Frances
Best SCREENPLAY
  • Radha Blank The Forty-Year-Old Version
  • Mike Makowsky Bad Education
  • James Montague and Craig Sanger The Vast of Night
  • Jon Raymond and Kelly Reichardt First Cow
  • Dan Sallitt Fourteen
Best INTERNATIONAL FEATURE
  • Bacurau
  • Beanpole
  • Cuties
  • Identifying Features
  • Martin Eden
  • Wolfwalkers
Best Documentary
  • 76 Days
  • City Hall
  • Our Time Machine
  • A Thousand Cuts
  • Time

Greater Western New York Film Critics Assoc. Awards Official site

Nominations: December 21, 2020; Awards: December 31, 2020

Best Picture
  • Da 5 Bloods
  • Driveways
  • The Father
  • First Cow
  • I’m Thinking of Ending Things
  • Mank
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • Small Axe: Lovers Rock
  • Sound of Metal
Best Director
  • Spike Lee Da 5 Bloods
  • Darius Marder Sound of Metal
  • Steve McQueen Small Axe: Lovers Rock
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sasha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Brian Dennehy Driveways
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Original Screenplay
  • Hannah Bos & Paul Thureen Driveways
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Darius Marder & Abraham Marder Sound of Metal
Best Adapted Screenplay
  • Eleanor Catton Emma
  • Christopher Hampton & Florian Zeller The Father
  • Jonathan Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Christopher Blauvelt First Cow
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Martin Ruhe The Midnight Sky
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Shabier Kirchner Small Axe: Lovers Rock
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Andy Canny The Invisible Man
  • Mikkel E.G. Nielsen Sound of Metal
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Ema
  • Minari
  • Undine
Best Documentary
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Boys State
  • Collective
  • Dick Johnson is Dead
  • Time
Best Animated Feature
  • Onward
  • Soul
  • The Wolf House
  • Wolfwalkers
  • World of Tomorrow Episode Three

Hollywood Critics Association Official site
(formerly Los Angeles Online Film Critics Society)

Nominations: February 2, 2021; Awards: March 5, 2021

Best Picture
  • Da 5 Bloods
  • The Father
  • Judas and The Black Messiah
  • Minari
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • Soul
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7
Best MALE Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • David Fincher Mank
  • Shaka King Judas and the Black Messiah
  • Spike Lee Da 5 Bloods
  • Darius Marder Sound of Metal
Best FEMALE Director
  • Sofia Coppola On the Rocks
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Regina King One Night In Miami
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Kingsley Ben-Adir One Night in Miami
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss The Invisible Man
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
  • Zendaya Malcolm & Marie
Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Bo Burnham Promising Young Woman
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami…
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Glenn Close Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Yuh-Jung Youn Minari
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • One Night in Miami
  • The Prom
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Abraham Marder & Darius Marder Sound of Metal
  • Andy Siara Palm Springs
  • Aaron Sorkin The Trial of The Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Christopher Hampton & Florian Zeller The Father
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jonathan Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey’s Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Martin Ruhe The Midnight Sky
  • Hoyte van Hoytema Tenet
  • Dariusz Wolski News of The World
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Andy Canny The Invisible Man
  • Yorgos Lamprinos The Father
  • Frédéric Thoraval Promising Young Woman
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • I’m No Longer Here
  • La Llorona
  • Two of Us
Best Documentary
  • All In: The Fight For Democracy
  • Boys State
  • Class Action Park
  • Dick Johnson is Dead
  • Time
Best Animated Feature
  • The Croods: A New Age
  • Onward
  • Over The Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Houston Film Critics Society Awards Official site

Nominations: January 15, 2021; Awards: January 19, 2021

Best Picture
  • Da 5 Bloods
  • The Father
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • Soul
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Regina King One Night in Miami
  • Darius Marder Sound of Metal
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuhjung Minari
Best Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Darius Marder & Abraham Marder Sound of Metal
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Lachlan Milne Minari
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Hoyte van Hoytema Tenet
  • Dariusz Wolski News of the World
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Beanpole
  • La Llorona
  • A Sun
Best Documentary
  • Boys State
  • Collective
  • Dick Johnson is Dead
  • My Octopus Teacher
  • Time
Best Animated Feature
  • The Croods: A New Age
  • Onward
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

36th Independent Spirit Awards Official site

Nominations: January 26, 2021; Awards: April 22, 2021

Best Picture
  • First Cow
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best FIRST FEATURE not included in cumulative director standings
  • The Forty-Year-Old Version
  • I Carry You With Me
  • Miss Juneteenth
  • Nine Days
  • Sound of Metal
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Adarsh Gourav The White Tiger
  • Rob Morgan Bull
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Nicole Beharie Miss Juneteenth
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Julia Garner The Assistant
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Colman Domingo Ma Rainey's Black Bottom
  • Orion Lee FIrst Cow
  • Paul Raci Sound of Metal
  • Glynn Turman Ma Rainey's Black Bottom
  • Benedict Wong Nine Days
Best Supporting Actress
  • Alexis Chikaeze Miss Juneteenth
  • Yeri Han Minari
  • Valerie Mahaffey French Exit
  • Talia Ryder Never Rarely Sometimes Always
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Youn Woman
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Mike Makowsky Bad Education
  • Alice Wu The Half of It
Best FIRST Screenplay not included in cumulative director standings
  • Kitty Green The Assistant
  • Noah Hutton Lapsis
  • Channing Godfrey Peoples Miss Juneteenth
  • Andy Siara Palm Springs
  • James Sweeney Straight Up
Best Cinematography
  • Jay Keitel She Dies Tomorrow
  • Shabier Kirchner Bull
  • Michael Latham The Assistant
  • Hélène Louvart Never Rarely Sometimes Always
  • Joshua James Richards Nomadland
Best FILM EDITING
  • Andy Canny The Invisible Man
  • Scott Cummings Never Rarely Sometimes Always
  • Merawi Gerima Residue
  • Enat Sidi I Carry You With Me
  • Chloé Zhao Nomadland
Best INTERNATIONAL Film included in the foreign language standings (though some may be in English)
  • Bacurau
  • The Disciple
  • Night of the Kings
  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time
  • Quo Vadis, Aida?
Best Documentary
  • Collective
  • Crip Camp
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Mole Agent
  • Time

Indiana Film Journalists Association Film Awards Official site

Awards: December 21, 2020

Best Picture
  1. Nomadland
  2. Ma Rainey's Black Bottom
  • all others in alphabetical order:
  • Another Round
  • The Assistant
  • Da 5 Bloods First Cow
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Twentieth Century
Best Director
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Regina King One Night in Miami
Best Lead Actor
  1. Delroy Lindo Da 5 Bloods
  2. Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
Best Lead Actress
  1. Frances McDormand Nomadland
  2. Jessie Buckley I'm Thinking of Ending Things
Best Supporting Actor
  1. Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  2. Chadwick Boseman Da 5 Bloods
Best Supporting Actress
  1. Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  2. Youn Yuh-jung Minari
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  1. Ma Rainey's Black Bottom
  2. One Night in Miami
Best Original Screenplay
  1. Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  2. Matthew Rankin The Twentieth Century
Best Adapted Screenplay
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
Best Foreign-Language Film
  1. Another Round
  2. Song Without a Name
Best Documentary
  1. Dick Johnson Is Dead
  2. Athlete A
Best Animated Feature
  1. Soul
  2. Wolfwalkers

36th International Documentary Association (IDA) Awards Official site

Nominations: November 24, 2020; Awards: January 16, 2021

Best Documentary
  • Collective
  • Crip Camp
  • Gunda
  • MLK/FBI
  • The Reason I Jump
  • Reunited
  • Softie
  • Time
  • The Truffle Hunters
  • Welcome to Chechnya

International Press Academy (25th Annual Satellite Awards)

Nominations: February 1, 2021; Awards: February 15, 2021

Best Picture - DRAMA
  • The Father
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Minari
  • Miss Juneteenth
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • Tenet
  • The Trial of the Chicago 7
Best Picture - COMEDY OR MUSICAL
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Forty-Year-Old Version
  • Hamilton
  • On the Rocks
  • Palm Springs
  • The Personal History of David Copperfield
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • David Fincher Mank
  • Darius Marder Sound of Metal
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Florian Zeller The Father
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor - DRAMA
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Gary Oldman Mank
  • Steven Yeun Minari
Best LEAD ACTOR - COMEDY OR MUSICAL
  • Sacha Baron Cohen Borat Subsequent Moviefilm
  • Lin-Manuel Miranda Hamilton
  • Leslie Odom Jr. Hamiilton
  • Dev Patel The Personal History of David Copperfield
  • Andy Samberg Palm Springs
Best Lead Actress - DRAMA
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Sophia Loren The Life Ahead
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
  • Kate Winslet Ammonite
Best LEAD ACTRESS - COMEDY OR MUSICAL
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Rashinda Jones On the Rocks
  • Michelle Pfeiffer French Exit
  • Margot Robbie Birds of Prey
  • Meryl Streep The Prom
  • Anya Taylor-Joy Emma
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Kingsley Ben-Adir One Night in Miami
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Brian Dennehy Driveways
  • Bill Murray On the Rocks
  • David Strathairn Nomadland
Best Supporting Actress
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Olivia Colman The Father
  • Nicole Kidman The Prom
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
  • Helena Zengel News of the World
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers Soul
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • Andy Siara Palm Springs
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Luke Davies & Paul Greengrass News of the World
  • Christopher Hampton & Florian Zeller The Father
  • Edoardo Ponti The Life Ahead
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey's Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Tami Reiker One Night in Miami
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Martin Ruhe The MIdnight Sky
  • Hoyte van Hoytema Tenet
  • Dariusz Wolski News of the World
Best FILM EDITING
  • Tariq Anwar One Night in Miami
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Yorgos Lamprinos The Father
  • Harry Yoon Minari
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Atlantis
  • I'm No Longer Here
  • Jallikattu
  • La Llorona
  • My Little Sister
  • A Sun
  • Tove
  • Two of Us
Best Documentary
  • Acasa, My Home
  • Circus of Books
  • Collective
  • Coup 53
  • Crip Camp
  • The Dissident
  • Gunda
  • MLK/FBI
  • A Most Beautiful Thing
  • The Truffle Hunters
Best Animated Feature
  • Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
  • Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
  • No. 7 Cherry Lane
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Iowa Film Critics Association Awards

Awards: February 17, 2021

Best Picture
  • Minari
  • Nomadland
  • Sound of Metal
Best Director
  • Darius Marder Sound of Metal
  • Florian Zeller The Father
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Documentary
  • Crip Camp
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Dissident
Best Animated Feature
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Kansas City Film Critics Circle Awards Official site

Awards: January 24, 2021

Best Picture
  1. (tie) Nomadland -AND- Promising Young Woman
Best Director
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Lead Actor
  1. Riz Ahmed Sound of Metal
  2. Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
Best Lead Actress
  1. Carey Mulligan Promising Young Woman
  2. Frances McDormand Nomadland
Best Supporting Actor
  1. Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  2. Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  1. Youn Yuh-jung Minari
  2. Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
Best Original Screenplay
  1. Emerald Fennell Promising Young Woman
  2. Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
Best CINEMATOGRAPHY
  1. Miguel Ioann Littín-Menz The Vast of Night
  2. Erik Messerschmidt Mank
Best Foreign-Language Film
  1. Another Round
  2. (tie; scored at 1 point each) 76 Days -AND- Bacurau -AND- The Life Ahead
Best Documentary
  1. The Dissident
  2. Crip Camp
Best Animated Feature
  1. Wolfwalkers
  2. Soul

Latino Entertainment Journalists Association Awards Official site

Awards: March 14, 2021

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Original Screenplay
 
Best Adapted Screenplay
 
Best Cinematography
 
Best FILM EDITING
 
Best Foreign-Language Film
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

Las Vegas Film Critics Society Awards Official site

Awards: March 5, 2021

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Original Screenplay
 
Best Adapted Screenplay
 
Best Cinematography
 
Best FILM EDITING
 
Best Foreign-Language Film
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

41st London Critics' Circle Film Awards Official site

Nominations: January 12, 2021; Awards: February 7, 2021

Best Picture
  • About Endlessness
  • Collective
  • I’m Thinking of Ending Things
  • Lovers Rock
  • The Mauritanian
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Rocks
  • Saint Maud
Best Director
  • David Fincher Mank
  • Rose Glass Saint Maud
  • Kevin Macdonald The Mauritanian
  • Steve McQueen Small Axe
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Tahar Rahim The Mauritanian
Best Lead Actress
  • Morfydd Clark Saint Maud
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Aldis Hodge Clemency
  • Ben Mendelsohn Babyteeth
  • Shaun Parkes Mangrove
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Essie Davis Babyteeth
  • Jennifer Ehle Saint Maud
  • Amanda Seyfried Mank
Best Screenplay
  • Jack Fincher Mank
  • Rose Glass Saint Maud
  • Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography special award (2 winners, no nominees)
  • Stéphane Fontaine Ammonite
  • Joshua James Richards Nomadland
Best FILM EDITING special award (1 winner, no nominees)
  • Jennifer Lame Tenet
Best Foreign-Language Film
  • About Endlessness
  • Another Round
  • Collective
  • Les Misérables
  • Minari
Best Documentary
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Collective
  • Dick Johnson Is Dead
  • Time
  • The Truffle Hunters

Los Angeles Film Critics Association Awards Official site

Awards: December 20, 2021

Best Picture
  1. Small Axe
  2. Nomadland
Best Director
  1. Chloe Zhao Nomadland
  2. Steve McQueen Small Axe
"New Generation" not included in cumulative director standings
  • Radha Blank The 40-Year-Old Version
Best Lead Actor
  1. Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  2. Riz Ahmed Sound of Metal
Best Lead Actress
  1. Carey Mulligan Promising Young Woman
  2. Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
Best Supporting Actor
  1. Glynn Turman Ma Rainey's Black Bottom
  2. Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  1. Youn Yuh-jung Minari
  2. Amanda Seyfried Mank
Best Screenplay
  1. Emerald Fennell Promising Young Woman
  2. Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
Best Cinematography
  1. Shabier Kirchner Small Axe
  2. Joshua James Richards Nomadland
Best FILM EDITING
  1. Yorgos Lamprinos The Father
  2. Gabriel Rhodes Time
Best Foreign-Language Film
  1. Beanpole
  2. Martin Eden
Best Documentary
  1. Time
  2. Collective
Best Animated Feature
  1. Wolfwalkers
  2. Soul

Music City Film Critics Association Awards

Nominations: December 21, 2020; Awards: January 11, 2021

Best Picture
  • Da 5 Bloods
  • The Father
  • First Cow
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Mank
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Emerald Fennell Promsing Young Woman
  • David Fincher Mank
  • Spike Lee Da 5 Bloods
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Florian Zeller The Father
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Gary Oldman Mank
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss The Invisible Man
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Bill Burr The King of Staten Island
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close HIllbilly Elegy
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • One Night in Miami
  • The Trial of the Chicago 7
Best Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Cinematography
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Newton Thomas Sigel Da 5 Bloods
  • Hoyte van Hoytema Tenet
  • Dariusz Wolski News of the World
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Andy Canny The Invisible Man
  • Jennifer Lame Tenet
  • Yorgos Lamprinos The Father
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Collective
  • I'm No Longer Here
  • The Platform
Best Documentary
  • Collective
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Social Dilemma
  • Time
  • You Cannot Kill David Arquette
Best Animated Feature
  • Onward
  • Over the Moon
  • Scoob!
  • Soul
  • Wolfwalkers

National Board of Review

Awards: January 26, 2021

Best Picture
  1. Da 5 Bloods
  • all others in alphabetical order:
  • First Cow
  • The Forty-Year-Old Version
  • Judas and the Black Messiah
  • The Midnight Sky
  • Minari
  • News of the World
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Soul
  • Sound of Metal
Best Director
  • Spike Lee Da 5 Bloods
Best Directorial DEBUT not included in cumulative director standings
  • Channing Godfrey Peoples Miss Juneteenth
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
Best Lead Actress
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Youn Yuh-jung Minari
BREAKTHROUGH PERFORMANCE not included in cumulative actor standings
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
Best Adapted Screenplay
  • Paul Greengrass & Luke Davies News of the World
Best Foreign-Language Film
  1. La Llorona
  • all others in alphabetical order:
  • Apples
  • Collective
  • Dear Comrades
  • The Mole Agent
  • Night of the Kings
Best Documentary
  1. Time
  • all others in alphabetical order:
  • All In: The Fight for Democracy
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Miss Americana
  • The Truffle Hunters
Best Animated Feature
  • Soul

National Society of Film Critics Awards Official Site

Awards: January 9, 2021

Best Picture
  1. Nomadland
  2. First Cow
  3. Never Rarely Sometimes Always
Best Director
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Steve McQueen Small Axe
  3. Kelly Reichardt First Cow
Best Lead Actor
  1. Delroy Lindo Da 5 Bloods
  2. Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  3. Riz Ahmed Sound of Metal
Best Lead Actress
  1. Frances McDormand Nomadland
  2. Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  3. Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
Best Supporting Actor
  1. Paul Raci Sound of Metal
  2. Glynn Turman Ma Rainey's Black Bottom
  3. Chadwick Boseman Da 5 Bloods
Best Supporting Actress
  1. Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  2. Amanda Seyfried Mank
  3. Youn Yuh-jung Minari
Best Screenplay
  1. Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  2. Jon Raymond and Kelly Reichardt First Cow
  3. Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
Best Cinematography
  1. Joshua James Richards Nomadland
  2. Shabier Kirchner Lovers Rock
  3. Leonardo Simões Vitalina Varela
Best Foreign-Language Film
  1. Collective
  2. (tie) Bacurau -AND- Beanpole
  3. Vitalina Varela
Best Documentary
  1. Time
  2. City Hall
  3. Collective

Nevada Film Critics Society Official site

Awards: February 19, 2021

Best Picture
  • Promising Young Woman
Best Director
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
Best Lead Actor
  • (tie) Riz Ahmed Sound of Metal -AND- Anthony Hopkins The Father
Best Lead Actress
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
Best Supporting Actress
  • Glenn Close Hillbilly Elegy
Best Original Screenplay
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
Best Adapted Screenplay
  • Florian Zeller and Chris Hampton The Father
Best Cinematography
  • Hoyte van Hoytema Tenet
Best Documentary
  • The Dissident
Best Animated Feature
  • Soul

New York Film Critics Circle Awards Official site

Awards: December 18, 2020
Note: Oscar-qualifying films to be released in Jan/Feb are not eligible here

Best Picture
  • First Cow
Best Director
  • Chloé Zhao Nomadland
Best FIRST FILM not included in cumulative director standings
  • Radha Blank The 40-Year-Old Version
Best Lead Actor
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
Best Lead Actress
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
Best Screenplay
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
Best Cinematography
  • Shabier Kirchner Small Axe (all 5 films)
Best Foreign-Language Film
  • Bacurau
Best Documentary
  • Time
Best Animated Feature
  • Wolfwalkers

New York Film Critics Online Awards

Awards: January 27, 2021

Best Picture
  • The Assistant
  • First Cow
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • Tommaso
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Chloé Zhao Nomadland
Best DEBUT DIRECTOR not included in cumulative director standings
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
Best Lead Actress
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
Best Supporting Actress
  • (tie) Ellen Burstyn Pieces of a Woman -AND- Youn Yuh-jung Minari
Best Ensemble not included in cumulative actor standings
  • The Trial of the Chicago 7
Breakthrough Performance not included in cumulative actor standings
  • (tie) Kingsley Ben-Adir One Night in Miami -AND- Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
Best Screenplay
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
Best Cinematography
  • Joshua James Richards Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Minari
Best Documentary
  • The Way I See It
Best Animated Feature
  • Soul

North Carolina Film Critics Association Awards Official site

Nominations: December 28, 2020; Awards: January 4, 2021

Best Picture
  • Da 5 Bloods
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Emerald Fennel Promising Young Woman
  • David Fincher Mank
  • Regina King One Night in Miami
  • Spike Lee Da 5 Bloods
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Jessie Buckley I’m Thinking of Ending Things
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss The Invisible Man
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Bill Murray On the Rocks
  • Paul Raci Sound of Metal
  • David Strathairn Nomadland
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Toni Colette I’m Thinking of Ending Things
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Original Screenplay
  • Danny Bilson; Paul De Meo; Kevin Willmott; Spike Lee Da 5 Bloods
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jon Raymond; Kelly Reichardt First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey’s Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Newton Thomas Sigel Da 5 Bloods
  • Hoyte Van Hoytema Tenet
  • Dariusz Wolski News of the World
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Beanpole
  • La Llorona
  • Night of Kings
Best Documentary
  • All In: The Fight for Democracy
  • Boys State
  • David Byrne’s American Utopia
  • Dick Johnson is Dead
  • Time
Best Animated Feature
  • The Croods 2: A New Age
  • Onward
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

North Texas Film Critics Association Awards

Nominations: January 19, 2021; Awards: January 25, 2021

Best Picture
  • Mank
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • David Fincher Mank
  • Chloé Zhao Nomandland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Bill Murray On the Rocks
  • JK Simmons Palm Springs
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Film
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Yuh-jung Youn Minari
Best Cinematography
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richard Nomadland
  • Hoyte Van Hoytema Tenet
Best Foreign-Language Film
  • The Life Ahead
  • Minari
  • The Mole Agent
Best Documentary
  • All In: The Fight for Democracy
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Time
Best Animated Feature
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Oklahoma Film Critics Circle Awards

Awards: January 6, 2021

Best Picture
  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland
  • Palm Springs
  • Promising Young Woman
  • Soul
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Vast of Night
Best Director
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
Best Lead Actress
  • Frances McDormand Nomadland
Best Supporting Actor
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Ensemble not included in cumulative actor standings
  • The Trial of the Chicago 7
Best Original Screenplay
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
Best Adapted Screenplay
  • Chloé Zhao Nomadland
Best CINEMATOGRAPHY
  • Erik Messerschmidt Mank
Best Foreign-Language Film
  • Martin Eden
Best Documentary
  • Boys State
Best Animated Feature
  • Soul

Online Association of Female Film Critics Official site

Awards: March 4, 2021
* = runner-up (not awarded in case of a tie for first)

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Ensemble not included in cumulative actor standings
 
Best Original Screenplay
 
Best Adapted Screenplay
 
Best Cinematography
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

24th Annual Online Film Critics Society (OFCS) Awards Official site

Nominations: January 18, 2021; Awards: January 25, 2021

Best Picture
  1. Nomadland
  2. Da 5 Bloods
  3. Promising Young Woman
  4. Never Rarely Sometimes Always
  5. First Cow
  6. Minari
  7. Sound of Metal
  8. I’m Thinking of Ending Things
  9. Soul
  10. The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Spike Lee Da 5 Bloods
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Jessie Buckley I’m Thinking of Ending Things
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Olivia Colman The Father
  • Talia Ryder Never Rarely Sometimes Always
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Original Screenplay
  • Danny Bilson, Paul Demeo, Kevin Willmott, Spike Lee Da 5 Bloods
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jonathan Raymond, Kelly Reichardt First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey’s Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Christopher Blauvelt First Cow
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Newton Thomas Sigel Da 5 Bloods
  • Hoyte van Hoytema Tenet
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Adam Gough Da 5 Bloods
  • Jennifer Lame Tenet
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Collective
  • La Llorona
  • Minari
Best Documentary
  • Boys State
  • Collective
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Painter and the Thief
  • Time
Best Animated Feature
  • Onward
  • Over the Moon
  • Soul
  • The Wolf House
  • Wolfwalkers

Philadelphia Film Critics Circle Official site

Awards: January 17, 2021

Best Picture
  1. Ma Rainey's Black Bottom
  2. Da 5 Bloods
Best Director
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Kelly Reichardt FIrst Cow
Best Directorial DEBUT not included in cumulative director standings
  1. Regina King One Night in Miami
  2. Andrew Patterson The Vast of Night
Best Lead Actor
  1. Delroy Lindo Da 5 Bloods
  2. Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
Best Lead Actress
  1. Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  2. (tie) Aubrey Plaza Black Bear -AND- Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  1. Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  2. Leslie Odom, Jr. One Night in Miami
Best Supporting Actress
  1. Amanda Seyfried Mank
  2. Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
Best Breakthrough PERFORMANCE not included in cumulative actor standings
  1. Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  2. Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
Best Screenplay
  1. Kelly Reichardt and Jonathan Raymond First Cow
  2. Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
Best Cinematography
  1. Joshua James Richards Nomadland
  2. Chris Blauvelt First Cow
Best Foreign-Language Film
  1. Jumbo
  2. La Llorona
Best Documentary
  1. Time
  2. Dick Johnson Is Dead
Best Animated Feature
  1. Soul
  2. Wolfwalkers

Phoenix Critics Circle Official site

Nominations: tbd; Awards: tbd

Best Picture
 
Best Director
 
Best Lead Actor
 
Best Lead Actress
 
Best Supporting Actor
 
Best Supporting Actress
 
Best Screenplay
 
Best Cinematography
 
Best Foreign-Language Film
 
Best Documentary
 
Best Animated Feature
 

Phoenix Film Critics Society Awards Official site

Awards: March 2, 2021

Best Picture
  • The Dig
  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • News of the World
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • Soul
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
Best Lead Actress
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
Best Supporting Actress
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Original Screenplay
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Kemp Powers One Night in Miami
Best Cinematography
  • Joshua James Richards Nomadland
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
Best Documentary
  • Boys State
Best Animated Feature
  • Soul

32nd Annual Producers Guild (PGA) Awards

Nominations: February 2, 2021 (docs), March 8 (others); Awards: March 24, 2021

Best Picture
 
Best Documentary
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • Dick Johnson Is Dead
  • My Octopus Teacher
  • Softie
  • A Thousand Cuts
  • Time
  • The Truffle Hunters
Best Animated Feature
 

27th Annual Screen Actors Guild (SAG) Awards Official site

Nominations: February 4, 2021; Awards: March 14, 2021

Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Gary Oldman Mank
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Amy Adams Hillbilly Elegy
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Jared Leto The Little Things
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman The Father
  • Youn Yuh-jung Minari
  • Helena Zengel News of the World
Best Ensemble not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
  • Minari
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • One Night in Miami
  • The Trial of the Chicago 7

San Diego Film Critics Society Awards Official site

Nominations: January 8, 2021; Awards: January 11, 2021
* = runner-up (note that in cases of a first-place tie, there is no runner-up)

Best Picture
  • Black Bear
  • First Cow
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • *Sound of Metal
Best Director
  • Darius Marder Sound of Metal
  • Kelly Reichardt First Cow
  • *Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Florian Zeller The Father
  • Chloe Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Brian Dennehy Driveways
  • *Anthony Hopkins The Father
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • *Frances Mcdormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
  • Aubrey Plaza Black Bear
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Frank Langella The Trial of the Chicago 7
  • *Peter Macdissi Uncle Frank
  • Bill Murray On the Rocks
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Olivia Cooke Sound of Metal
  • *Amanda Seyfried Mank
  • Yuh-Jung Youn Minari
Best Ensemble not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
  • One Night in Miami
  • Palm Springs
  • *The Trial of the Chicago 7
  • Uncle Frank
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Sofia Coppola On the Rocks
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Darius Marder Abraham Marder Derek Cianfrance Sound of Metal
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Christopher Hampton Florian Zeller The Father
  • *Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Kelly Reichardt Jonathan Raymond First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey’s Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Christopher Blauvelt First Cow
  • *Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Hoyte Van Hoytema Tenet
  • Dariusz Wolski News of The World
Best FILM EDITING
  • *Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Andy Canny The Invisible Man
  • Andrew Dickler Matthew Friedman Palm Springs
  • Jennifer Lame Tenet
  • Matthew L. Weiss Black Bear
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • The Life Ahead
  • Martin Eden
  • *The Platform
  • Sputnik
Best Documentary
  • Athlete A
  • My Octopus Teacher
  • Rewind
  • *The Social Dilemma
  • Time
Best Animated Feature
  • Onward
  • *Over The Moon
  • Soul
  • Trolls: World Tour
  • Wolfwalkers

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards Official site
(formerly San Francisco Film Critics Circle)

Nominations: January 15, 2021; Awards: January 18, 2021

Best Picture
  • First Cow
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey’s Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss The Invisible Man
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman Da 5 Bloods
  • Sacha Baron Cohen Trial of the Chicago 7
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
  • David Strathairn Nomadland
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Toni Collette I’m Thinking of Ending Things
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • Eliza Hittman Never Rarely Sometimes Always
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Kelly Reichardt, Jonathan Raymond First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey’s Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Christopher Blauvelt First Cow
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Newton Thomas Sigel Da 5 Bloods
  • Hoyte Van Hoytema Tenet
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Jennifer Lame Tenet
  • Yorgos Lamprinos The Father
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Collective
  • La Llorona
  • Two of Us
Best Documentary
  • Boys State
  • Collective
  • Crip Camp
  • Time
  • The Truffle Hunters
Best Animated Feature
  • Marona’s Fantastic Tale
  • Onward
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Seattle Film Critics Society Official site

Nominations: February 8, 2021; Awards: February 15, 2021

Best Picture
  • First Cow
  • Hamilton
  • The Invisible Man
  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • Palm Springs
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
Best Director
  • Lee Isaac Chung MInari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Steve McQueen Lovers Rock
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss The Invisible Man
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Olivia Colman The Father
  • Talia Ryder Never Rarely Sometimes Always
  • Amanda Seyfriend Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Ensemble not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
  • Judas and the Black Messiah
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Minari
  • One Night in Miami
Best Screenplay
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
  • Jon Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • Andy Siara Palm Springs
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Christopher Blauvert First Cow
  • Shabier Kirchner Lovers Rock
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Dariusz Wolski News of the World
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Adam Gough Da 5 Bloods
  • Jennifer Lame Tenet
  • Gabriel Rhodes Time
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • La Llorona
  • Minari
  • To the Ends of the Earth
Best Documentary
  • Boys State
  • Collective
  • Dick Johnson Is Dead
  • The History of the Seattle Mariners: Supercut Edition
  • Time
Best Animated Feature
  • Onward
  • Over the Moon
  • Ride Your Wave
  • Soul
  • Wolfwalkers

Southeastern Film Critics Association Awards Official site

Awards: February 22, 2021

Best Picture
  1. Nomadland
  2. Minari
  3. The Trial of the Chicago 7
  4. Promising Young Woman
  5. Sound of Metal
  6. One Night in Miami
  7. Da 5 Bloods
  8. Ma Rainey's Black Bottom
  9. Soul
  10. Mank
Best Director
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Regina King One Night in Miami
Best Lead Actor
  1. Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  2. Riz Ahmed Sound of Metal
Best Lead Actress
  1. Frances McDormand Nomadland
  2. Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  1. Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  2. Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  1. Youn Yuh-jung Minari
  2. Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
Best Ensemble not included in cumulative actor standings
  1. The Trial of the Chicago 7
  2. One Night in Miami
Best Original Screenplay
  1. Lee Isaac Chung Minari
  2. Emerald Fennell Promising Young Woman
Best Adapted Screenplay
  1. Chloé Zhao Nomadland
  2. Kemp Powers One Night in Miami
Best Cinematography
  1. Joshua James Richards Nomadland
  2. Erik Messerschmidt Mank
Best Foreign-Language Film
  1. Another Round
  2. Bacurau
Best Documentary
  1. Time
  2. Dick Johnson Is Dead
Best Animated Feature
  1. Soul
  2. Wolfwalkers

St. Louis Film Critics Association Awards Official site

Nominations: January 10, 2021; Awards: January 18, 2021
* = runner-up

Best Picture
  • First Cow
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Spike Lee Da 5 Bloods
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Anthony Hopkins The Father
  • Gary Oldman Mank
Best Lead Actress
  • Jessie Buckley I'm Thinking of Ending Things
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Bo Burnham Promising Young Woman
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Ellen Burstyn Pieces of a Woman
  • Olivia Colman The Father
  • Amanda Seyfried Mank
  • Yuh-jung Youn Minari
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promsing Young Woman
  • Jack Fincher Mank
  • Andy Siara Palm Springs
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jon Raymond and Kelly Reichardt First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey's Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Benjamin Kracun Promsing Young Woman
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Newton Thomas Sigel Da 5 Bloods
  • Dariusz Wolski News of the World
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Robert Frazen I'm Thinking of Ending Things
  • Jonah Moran Hamilton
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Beanpole
  • Collective
  • Vitalina Varela
Best Documentary
  • City Hall
  • Collective
  • Dick Johnson Is Dead
  • My Octopus Teacher
  • The Social Dilemma
Best Animated Feature
  • Onward
  • Over the Moon
  • Soul
  • The Wolf House
  • Wolfwalkers

Toronto Film Critics Association Awards Official site

Awards: February 7, 2021

Best Picture
  • First Cow
  • Minari
  • Nomadland
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Mads Mikkelsen Another Round
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Sidney Flanigan Never Rarely Sometimes Always
  • Frances McDormand Nomadland
Best Supporting Actor
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Olivia Colman The Father
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Darius Marder & Abraham Marder Sound of Metal
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • Beanpole
Best Documentary
  • David Byrne's American Utopia
  • Collective
  • Crip Camp
  • Time
Best Animated Feature
  • Soul
  • The Willoughbys
  • Wolfwalkers

33rd Annual USC Libraries Scripter Award Official site

Nominations: January 26, 2021; Awards: March 13, 2021

Best Adapted Screenplay
  • Mike Makowsky Bad Education
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jon Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey's Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland

Utah Film Critics Association

Awards: February 13, 2021

Best Picture
  1. Minari
  2. Soul
Best Director
  1. Regina King One Night in Miami
  2. Lee Isaac Chung Minari
Best Lead Actor
  1. Riz Ahmed Sound of Metal
  2. (tie) Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom -AND- Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  1. Frances McDormand Nomadland
  2. Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  1. Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  2. Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
Best Supporting Actress
  1. Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  2. Youn Yuh-jung Minari
Best Original Screenplay
  1. Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  2. Emerald Fennell Promising Young Woman
Best Adapted Screenplay
  1. Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
  2. Kemp Powers One Night in Miami
Best Cinematography
  1. Joshua James Richards Nomadland
  2. Lukasz Zal I'm Thinking of Ending Things
Best FILM EDITING
  1. Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  2. (tie) Mikkel E.G. Nielsen Sound of Metal -AND- Jennifer Lame Tenet
Best Foreign-Language Film
  1. Another Round
  2. Bacurau
Best Documentary
  1. Dick Johnson Is Dead
  2. Time
Best Animated Feature
  1. Wolfwalkers
  2. Soul

Vancouver Film Critics Circle Awards

Nominations: February 19, 2021; Awards: February 22, 2021

Best Picture
  • Mank
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
Best Director
  • David Fincher Mank
  • Thomas Vinterberg Another Round
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Gary Oldman Mank
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Frances McDormand Nomadland
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Amanda Seyfriend Mank
  • Youn Yuh-jung Minari
Best Screenplay
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Jack FIncher Mank
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chiago 7
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Dear Comrades
  • Minari
Best Documentary
  • Athlete A
  • Collective
  • Totally Under Control

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards Official site

Nominations: February 6, 2021; Awards: February 8, 2021

Best Picture
  • First Cow
  • Minari
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
Best Director
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Regina King One Night in Miami
  • Kelly Reichardt First Cow
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Lead Actor
  • Riz Ahmed Sound of Metal
  • Chadwick Boseman Ma Rainey's Black Bottom
  • Anthony Hopkins The Father
  • Delroy Lindo Da 5 Bloods
  • Steven Yeun Minari
Best Lead Actress
  • Viola Davis Ma Rainey's Black Bottom
  • Vanessa Kirby Pieces of a Woman
  • Frances McDormand Nomadland
  • Elisabeth Moss The Invisible Man
  • Carey Mulligan Promising Young Woman
Best Supporting Actor
  • Sacha Baron Cohen The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah
  • Bill Murray On the Rocks
  • Leslie Odom Jr. One Night in Miami
  • Paul Raci Sound of Metal
Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova Borat Subsequent Moviefilm
  • Olivia Colman The Father
  • Dominique Fishback Judas and the Black Messiah
  • Amanda Seyfried Mank
  • Youn Yuh-jung MInari
Best ENSEMBLE not included in cumulative actor standings
  • Da 5 Bloods
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Minari
  • One Night in Miami
  • The Trial of the Chicago 7
Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung Minari
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Darius Marder & Abraham Marder Sound of Metal
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
  • Andy Siara Palm Springs
Best Adapted Screenplay
  • Charlie Kaufman I'm Thinking of Ending Things
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Jon Raymond & Kelly Reichardt First Cow
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey's Black Bottom
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Cinematography
  • Erik Messerschmidt Mank
  • Joshua James Richards Nomadland
  • Newton Thomas Sigel Da 5 Bloods
  • Hoyte van Hoytema Tenet
  • Dariusz Wolski News of the World
Best FILM EDITING
  • Alan Baumgarten The Trial of the Chicago 7
  • Kirk Baxter Mank
  • Jennifer Lame Tenet
  • Mikkel E.G. Nielsen Sound of Metal
  • Chloé Zhao Nomadland
Best Foreign-Language Film
  • Another Round
  • Bacurau
  • La Llorona
  • The Mole Agent
  • Night of the Kings
Best Documentary
  • Boys State
  • Collective
  • Crip Camp
  • Dick Johnson Is Dead
  • Time
Best Animated Feature
  • The Croods: A New Age
  • Onward
  • Over the Moon
  • Soul
  • Wolfwalkers

73rd Writers Guild (WGA) Awards Official site

Nominations: February 16, 2021; Awards: March 21, 2021

Best Original Screenplay
  • Will Berson & Shaka King Judas and the Black Messiah
  • Emerald Fennell Promising Young Woman
  • Darius Marder & Abraham Marder Sound of Metal
  • Andy Siara Palm Springs
  • Aaron Sorkin The Trial of the Chicago 7
Best Adapted Screenplay
  • Ramin Bahrani The White Tiger
  • Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern Borat Subsequent Moviefilm
  • Paul Greengrass and Luke Davies News of the World
  • Kemp Powers One Night in Miami
  • Ruben Santiago-Hudson Ma Rainey's Black Bottom

 

Comments (2)

  • TVFan365  

    Are the Chicago Indie Critics Awards eligible to be added to this list? They've been around since 2016. https://chicagoindiecritics.org/cic-awards/

  • jmk2019  

    New Mexico Film Critics:

    https://www.awardsdaily.com/2021/01/23/mank-tops-new-mexico-critics-awards/

New in Metacritic Reports

  1. What to Watch Now on Peacock Image
    Published: March 2, 2021
  2. What to Watch Now on Starz Image
    Published: March 2, 2021
  3. 20 Most-Anticipated TV Shows & Movies to Watch at Home in March Image
    Published: February 25, 2021
  4. What to Watch Now on Apple TV+ Image
    Published: February 25, 2021
  5. What to Watch Now on HBO Max and the HBO App Image
    Published: February 24, 2021
  6. What to Watch Now on Netflix Image
    Published: February 24, 2021
  7. What to Watch Now on Prime Video Image
    Published: February 22, 2021
  8. What to Watch Now on Hulu Image
    Published: February 16, 2021

What Our Users Are Talking About

  1. /feature/78th-golden-globe-nominations Image
    78th Golden Globe Nominations
    February 3, 2021 - 1 comment
    1. boyettalyssa : Who will win some Golden Globes! Read »
  2. /feature/metacritic-users-pick-best-of-2020 Image
    Metacritic Users Pick the Best of 2020
    January 8, 2021 - 23 comments
    1. raffice : TLOU2 isn't the best game, it's the MOST POPULAR but still EXCELLENT game, it definitely deserves to be in the top 5... Read »
    2. Zackasaur : The Last of Us Part II very much deserves its overwhelming win. And Ghost of Tsushima is a great second place!... Read »
  3. /feature/film-awards-and-nominations-scorecard Image
    Best of 2020: Film Awards & Nominations Scorecard
    November 12, 2020 - 2 comments
    1. jmk2019 : New Mexico Film Critics: https://www.awardsdaily.com/2021/01/23/mank-tops-new-mexico-critics-awards/ Read »
  4. /feature/xbox-series-x-console-hardware-reviews Image
    Hardware Review: Xbox Series X & Xbox Series S Consoles
    November 5, 2020 - 3 comments
    1. Jacob222 : Great review but xbox is boring nowadays Read »
    2. Jacob222 : Xbox vs ps4 who will win ? good thing Read »
  5. /feature/tv-premiere-dates Image
    2021 TV Premiere Calendar
    December 21, 2020 - 267 comments
    1. paul_kolas : Jupiter's Legacy premieres on Netflix, Friday, May 7. Read »
    2. paul_kolas : Big Sky is taking a hiatus until Tuesday, April 13. Read »
    3. And_Brax : The Lost Pirate Kingdom 15th of March !!! Where is it?? Read »
    4. PD001 : Wicked Tuna on National Geographic on Feb. 21st Read »