Chaos Rings III Image
Metascore
79

Generally favorable reviews - based on 6 Critics What's this?

User Score
8.7

Generally favorable reviews- based on 36 Ratings

Your Score
0 out of 10
Rate this:
 • 10
 • 9
 • 8
 • 7
 • 6
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1
 • 0
 • 0
 • Summary: There, on the blue star, is everything you desire. On the floating continent high in the sky, you can find New Paleo. Explorers from all across the land flock to this hub city, seeking to fulfill their dreams and desires. But this is but a brief stop before their journey to their trueThere, on the blue star, is everything you desire. On the floating continent high in the sky, you can find New Paleo. Explorers from all across the land flock to this hub city, seeking to fulfill their dreams and desires. But this is but a brief stop before their journey to their true destination, the azure planet of Marble Blue. Expand
Stream On
Score distribution:
 1. Positive: 4 out of 6
 2. Negative: 0 out of 6
 1. Jun 5, 2015
  90
  It may come at a premium price, but if you’re looking for a premium RPG experience, this is it. Don’t worry if you haven’t played the past games in the series. Chaos Rings III is new-player friendly, and I’m living proof.
 2. Games Master UK
  Aug 18, 2015
  81
  There's plenty here for graduates of the JRPG golden years to love. [Summer 2015, p.81]
 3. May 29, 2015
  80
  In short, Chaos Rings 3 is a big, meaty evolution of the series that makes a lot of changes. Some of those feel like natural progressions from the older games, while others are obviously coming in from other sources, but the game on the whole is richer for having all of them.
 4. Jun 18, 2015
  80
  With its stunning visuals, huge amount of content and challenging, turn-based combat, Chaos Rings III is definitely one of the best mobile games around at this moment.
 5. Jun 8, 2015
  70
  Chaos Rings III is an odd hybrid of mobile game mechanics that gets in its own way.
 6. Power Unlimited
  Jul 24, 2015
  70
  A fine mobile port but the Vita is still the preferred platform for JRPGs. [Aug 2015, p.083]
Score distribution:
 1. Positive: 3 out of 4
 2. Negative: 0 out of 4
 1. Jul 5, 2019
  10
  Mobil plartformdaki açık ara en iyi rpg.

  +Sadece mobil plartformlar arasındaki oyunlarda değil konsol, pc oyunları dahil gelmiş geçmiş en
  Mobil plartformdaki açık ara en iyi rpg.

  +Sadece mobil plartformlar arasındaki oyunlarda değil konsol, pc oyunları dahil gelmiş geçmiş en iyi hikayelerden birine sahip Chaos Rings 3. Oyunda boşu boşuna konulmuş bir karakter yok. Her karakterin kendine özel bir hikayesi var ve bunlar ana hikayenin içine çok güzel yedirilmiş. Çoğu Square Enix rpglerini oymama rağmen karakterler ve hikaye olarak en başarılı oyunun bu okduğunu söyleyebilirim. Ardından Kingdom Hearts geliyor.

  +Oynanış olarak önceki oyunlara nazaran inanılmaz çeşitlilik eklenmiş. Genes ve Sophiaların miktarları ayrıyaten skill miktarları bayağı arttırılmış

  +Müzikler muazzam. Her bölüme uyacak bir şekilde yapılmış. Sinematiklerde çalan Epik ve dramatik müzikler ise insana direk ben burdayım diyor.

  +Oyun p2w değil. Oyun single player ve offline olmasına rağmen kolezyumda birçok çeşitli eventler içeriyor ve bu eventler sonucunda hem oyundaki değerli paraları hemde sadece eventlere özel itemlere sahip olabiliyoruz

  -Kararların oyuna herhangi bir etkisi yok. Boşuna boşuna konulmuş resmen

  -Oyunun grafiklerinin 2014 yılında çıkan benzer oyunlara göre geride kaldığını düşünüyorum.

  -Ana karakterinin lorede adının belli olmasına rağmen sanki yeni bir karakter yaratıyormuşuz gibi karakterin adını biz belirliyoruz. Bundan dolayı seslendirmelerde ana karakterin ismini hiç duyamıyoruz.

  Bu - ler oyundan puan kırmaya değecek bir şey değil
  Expand
 2. Jun 8, 2015
  9
  En İyi Mobil RPG Oyun
  En sevdiğim hikâye türüdür. Her şey sıradan başlar. Sonra bir kırılma noktası yaşanır ve olaylar dallanır budaklanır.
  En İyi Mobil RPG Oyun
  En sevdiğim hikâye türüdür. Her şey sıradan başlar. Sonra bir kırılma noktası yaşanır ve olaylar dallanır budaklanır. İşte Chaos Rings 3 bu konuda çok başarılı. Ana görevler kadar yan görevler de eğlenceli ve etkileyici. Hiçbir yan görev birbirinin aynısı değil. Aynı zamanda nerdeyse hepsi ana hikâyeyi destekler nitelikte. Yani Chaos Rings hikâye konusunda tam puanı hak ediyor. Bunun yanında kaliteli grafikler,oynanış,seslendirme ve soundtracklar oyunun kalitesini bir adım daha öne taşıyor. Hatta anime izliyorsanız mutlaka tanıdıj sesler duyacaksınızdır.
  Bazı insanlar sıra tabanlı oynanışı bir - olarak görebilir. Bence görmeyin ve bir şans verin. Çünkü sıra tabanlı oynanış öyle bir hale gelebiliyor ki 3-4 el kesintisiz saldırı yapabiliyorsunuz. Tabi ki bunun için iyi bir strateji belirlemeniz lazım. :)
  Kısacası;
  Chaos Rings 3, Mobil cihazlara özgü RPG oyunlar arasında tartışmasız en iyisi. Her ne kadar mobil oyunlar için pahalı olsada 30-40 saati aşkın oyun süresi ile bu kadar fazla ücreti hak eden nadir oyunlardan birisi.
  Expand
 3. Jun 3, 2015
  9
  Pros:
  +Great story, colorful characters
  +Great visuals +Flashy and engaging combat +Great music and voice acting +A lot of fun feauters
  Pros:
  +Great story, colorful characters
  +Great visuals
  +Flashy and engaging combat
  +Great music and voice acting
  +A lot of fun feauters like gene combining and a lot stuff to do
  +No in-app purchases
  Cons:
  -Minor balance problems
  -A bit outdated graphics
  -Main character is suffering Gordon Freemen syndrome (Oh, why?)
  -Some f2p mmo elements that seems a bit unnecessary
  Expand
 4. Jul 9, 2015
  7
  This game is good, but it has SO much amount of terrible and convoluted rip-offish design choices, that are just preventing it for beingThis game is good, but it has SO much amount of terrible and convoluted rip-offish design choices, that are just preventing it for being superb.
  I always liked Chaos Rings series for being simple and fun. In this part, however developers are tried to evolve it into something bigger by adding nomerous game mechanics from other games (shin megami tensei, legend of zelda, etc). Sounds fun, right? Well, it would be, if developers were knowing how to correctly put all pieces together. Weapon system is convluted, gene combining is convoluted and by clearing the first 3 zones fully you will find 3 rare genes that are so good that u can actually clear the whole game with them!
  Furthemore, what the hell mmo elements are doing here? Like multiple kinds of money or daily bonus or premium account and etc?
  This is still good game that worth its money, but i think it could be better if it would passed proper testing.
  Never the less, looking forward for the next part!
  Expand