Celeste Image
Metascore
88

Generally favorable reviews - based on 18 Critic Reviews What's this?

User Score
8.4

Generally favorable reviews- based on 774 Ratings

Your Score
0 out of 10
Rate this:
 • 10
 • 9
 • 8
 • 7
 • 6
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1
 • 0
 • 0
 • Summary: Help Madeline survive her journey to the top of Celeste Mountain in this super-tight, hand-crafted platformer from the creators of TowerFall.

Trailer

Play Sound
Please enter your birth date to watch this video:
You are not allowed to view this material at this time.
Celeste Switch Gameplay - First 9 Minutes
Score distribution:
 1. Positive: 17 out of 18
 2. Negative: 0 out of 18
 1. Mar 29, 2022
  100
  A charming precision platformer with a pleasant story about mental health. Gorgeous graphics, beautiful music, and fantastic platforming had me coming back for more despite my thousand deaths.
 2. Jan 25, 2018
  100
  An essential gaming experience. Everything this team set out to do they accomplished. If you have any love for indie games, you’re about to fall head over heels. These people have created something very close to perfection.
 3. Jan 30, 2018
  95
  Celeste is one of the best platform games of the last years. It's a beautiful adventure with an amazing level design and perfect control system. Matt Make Games has created an incredible video game, challenging, and with a surprising storyline.
 4. Jan 31, 2018
  90
  Celeste is special, because not only does it serve up a delight in precise platforming and environmental puzzle-solving, it also tells an emotional story of a girl trying to overcome her depression. While there are times where it feels like the mountain drains you of your will, it’s important to never stop pushing.
 5. Games Master UK
  Feb 22, 2018
  85
  An expertly designed, tough-as-nails platformer that rarely stumbles on its march to the summit. [March 2018, p.79]
 6. Edge Magazine
  Feb 1, 2018
  80
  The controls are exquisitely calibrated, giving you room to adjust your trajectory in mid-air. [March 2018, p.118]
 7. Feb 20, 2018
  74
  “They cannot be serious!” became my mantra with Celeste. I like a steep challenge, but this is way too much. While the retro platformer shows off some interesting ideas the fun largely depends on your capacity for suffering as well as patience. This is one of the hardest games out there. They cannot be serious.

See all 22 Critic Reviews

Score distribution:
 1. Negative: 19 out of 197
 1. Jan 28, 2018
  10
  This game is outstanding. One of the best games I've played to date. First off, the visuals and music are so polished and beautiful. I justThis game is outstanding. One of the best games I've played to date. First off, the visuals and music are so polished and beautiful. I just want every screen of this game as my background (the backgrounds are incredibly detailed and help make the game feel very polished) and I could listen to this music for hours. I mean, each level has it's own death transition! That should give you a taste of how much love the developers put into this game. The dialogue is incredibly charming and tells a story about complicated feelings so elegantly and with so much honesty (I mean, you can feel it through the dialogue). The gameplay is incredibly fluid and its difficulty curve is perfect (However, I am a platformer afficiando, so take that with a grain of salt). I mean, seriously. Just jumping around and dashing in an empty space feels amazing, and there are so many collectibles to find using these amazing controls! You can choose to play on assist mode, or complete the game 100% and have an outstanding time no matter what. This game simply gets everything right: from skippable cutscenes to counters that help see what you missed in a level. The B-sides are just as fun as the main story and there's secrets hiding in every corner. No secret makes you want to use a walkthrough; they are well-hidden, but also well telegraphed with fun little mini-challenges in them. There are so many cool, inventive mechanics to come across while traversing through in this game... and the level design... Oh, the level design! It's absolutely perfect. This game is incredible and a great start if you want to start playing hardcore platformers. Expand
 2. Jul 2, 2021
  10
  the soundtrack is out of this world, so memorable and perfectly in-sync with the gameplay, especially the ost that plays during the mirrorsthe soundtrack is out of this world, so memorable and perfectly in-sync with the gameplay, especially the ost that plays during the mirrors level.
  the story is charming, gameplay is challenging but fair, and the controls are tight.
  Expand
 3. Oct 21, 2022
  10
  Amazing storytelling, well designed world and platform experience. Must play on platform genre.
 4. Jan 15, 2021
  9
  Cidden şaşırdım. Acayip derecede hemde. Bu kadar basit mekanikli bir oyunun bazı triplay oyunlardan daha iyi olabileceğini gördüm. CelesteCidden şaşırdım. Acayip derecede hemde. Bu kadar basit mekanikli bir oyunun bazı triplay oyunlardan daha iyi olabileceğini gördüm. Celeste harika bir oyun ve kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi platformer oyunlarında top 3'e oynayabilecek bir başyapıt

  Öncelikle hikaye: Madeline adlı ana karakterimiz ile Celeste dağının tepesine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Biraz tırmandıktan sonra dağa tırmanan başka bir kişi ile, Theo ile karşılaşıyoruz. Theo ile biraz daha ilerlediğimizde "Badeline" ortaya çıkıyor ve bilinmeyen bir sebepten ötürü ana karakterimize dağın tepesine olan yolculukla bayağı bir zorluk çıkarıyordur. Bakalım madeline ile celeste dağının tepesine tırmanabilecekmisiniz?

  Öncelikle hikaye'ye bakınca olabildiğine klasik bir hikaye görüyoruz. Defalarca okuduğumuz, izlediğimiz, oynadığımız klasik bir hikaye. Ama hikaye belki celeste için (diğer yönlere göre) en az çaba harcanılmış kısmı. Zor bir bölümden sonra parmaklarınızı dinlendirirken o sakin hikaye rahatlamanıza daha yardımcı olabilir. Fakat senaryo boyunca istisnai birkaç sahne dışında neredeyse hiçbirşey oldu da bitti olarak gösterilmiyor. Karakterler ise... yani kötü karakterlerin öyle aman aman değişik bir yönü yok klasik kötü karakterler işte. Theo ve yaşlı kadın da aynı şekilde. Malesef karakterlerin aklımda kalan hiçbir iyi yönü yok fakat dediğim gibi muhtemelen en az buraya emek harcanmış fakat bu karakterlerin sıkıcı olduğunu değiştirmez. Cidden uyuklama moduna giriyodum her dialog girdiğinde. ilk oynayışta biraz katlandım ama ikincisinde direk skip cutsene seçeneğine basarak atladım orayı çünkü çok sıkıcı. Yani ben senaryo'yu beğendimmi? Evet. Ben senaryoyu beğendim yani sadece bir iki eksi ile tüm hikayeye kötü diyemem sonuçda.

  Oynanış ile Bölüm dizaynı'na gelirsek... Öncelikle oyunun temel mekaniği olan Dash ile başlayalım. Dash mekaniği havada iken yön tuşları ile bastığınız yöne karakterinizi fırlatmanızı sağlıyor. Öyle yepyeni birşey diyemeyeceğim dash'de oldukça basit bir mekanik. Fakat aşırı güzel bölüm dizaynı ile kullandıkça mutlu oluyorsunuz. Resmen platformer aşıklarına yazılmış bir aşk mektubu (Otel ve 6.chapter). Hazır bölüm dizaynına girdik biraz da ondan konuşalım. Bölüm dizaynı konusunda bazı "şaheser" oyunlara bunu ders diye vermeleri lazım. Ben hayatım boyunca bu kadar iyi bölüm dizaynına sahip bir oyun görmedim. Her bölümde parmak kaslarınız ve reflexlerinizi zorlayarak engelleri aşıyorsunuz. Ve madeline de tuşa bastığım gibi komutu uygulayan bir karakter yani ölürseniz kusura bakmayın suç sizdedir. Oyun geçmeniz için gerekenden fazlasını size veriyor zaten. Spawn bölgeleri. Celeste'de engelleri aşıp bir sonraki bölüme geçtiğinizde birdaha kendinizi aşağı atsanız bile bölüm başından başlatıyor. Birde çilek toplama var. Çilek toplama oyunda extradan zorluk çıkarmak için koyular "sıkıyosa beni ölmeden almaya çalışsana sjsjsjsjj" dermiş gibi duruyor ve bu cidden aşırı sinir bozucu. Fakat neredeyse hiç dert etmedim. Ama sonradan öğrendiğime göre eğer sona ulaşmadan 100 çilek toplayabilirsen sonda birşey oluyormuş ama araştırmaya fazlasıyla üşendim. Dediğim gibi dümdüz oyunu oynayıp bitirdim. Son olarak kasetler. Kasetleri, oyunu çok daha zorlaştıran "B-Side" adı verilen extra bölümleri açıyorlar. Tabi çok gözükmedikleri için ben sadece bir yerde kaset gördüm ve çok da zor olmadığı için kaseti aldım. Chapteri bitirince bir deneyeyim dedim vee hiç gerek olmadığını gördüm. Yani bölümü çok sevip didik didik ettiyseniz bulup dahada fazla keyifli zaman geçirebileceğiniz bir extra. Yani aşağı yukarı böyle. Kısacası ben celeste'nin oynanışına ve bölüm dizaynına bayıldım.

  Teknik özellikler: Oyunun grafikleri gerek dash olsun gerek bölüm dizaynı olsun cidden ama cidden aşırı güzel gözüküyorlar. Yani 2d sınırları içerisinde yapılabilecek en iyi işlerden birini yapmışlar cidden helal olsun. Eh yani burası hakkında uzun uzun konuşamam o nedenle Bitirelim.

  Geldik incelemenin sonuna. Celeste hem 2018 yılına, hemde 2020 yılına göre platform olayını aşırı iyi yapan bir oyun. Tabii ki bahsedemediğim onlarca iyi yanı daha vardır ama aşırı odunsu karakterler ile uyku moduna geçtiğimden öyle çok fena diyemiyorum. Fakat yinede aşırı iyi bir oyundur. Oynayınız

  95/100
  Expand
 5. Oct 5, 2022
  9
  Celeste's smooth mechanics, organic puzzle design, and clear visual language make every challenge feel fair, no matter how difficult.
 6. Nov 19, 2022
  8
  "why are you playing this game it looks like it came out before I was even born!" - grandpa. jokes on you grandpa, this game is still alive
 7. Dec 6, 2020
  0
  very hard and it doen't tell you where to go. soundtrack is good but i don't recomend to buy it

See all 197 User Reviews