Jet Kave Adventure Image
Metascore
65

Mixed or average reviews - based on 20 Critic Reviews What's this?

User Score
6.6

Mixed or average reviews- based on 26 Ratings

Your Score
0 out of 10
Rate this:
 • 10
 • 9
 • 8
 • 7
 • 6
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1
 • 0
 • 0
 • Summary: Jet Kave Adventure brings everything you love about 2.5D platformers. Enjoy the skill-based action, challenging boss fights, clever secrets and thrilling set-pieces in a game where the Stone Age and science fiction collide.

  Meet Kave, the jet-powered caveman. A has-been chief banished by
  Jet Kave Adventure brings everything you love about 2.5D platformers. Enjoy the skill-based action, challenging boss fights, clever secrets and thrilling set-pieces in a game where the Stone Age and science fiction collide.

  Meet Kave, the jet-powered caveman. A has-been chief banished by his own tribe, he stumbles upon… a jetpack! The device turns him into the only prehistoric man who stands a chance against “the alien invader” – a rather unlikable guy from the sky who’ll readily kick off a disastrous volcanic eruption just so he can repair his spaceship. So begins Kave’s quest to save the whole island and prove his worth to the tribe.
  Expand
Score distribution:
 1. Positive: 5 out of 20
 2. Negative: 2 out of 20
 1. Oct 29, 2019
  80
  Jet Kave Adventure is a rock-solid (pun intended) platformer that doesn’t outstay its welcome and offers addictive, retro-style gameplay. If you’ve ever enjoyed any of the Donkey Kong Country titles, Jet Kave Adventure is an earnest tribute that you’re sure to enjoy.
 2. Sep 19, 2019
  75
  A good Donkey Kong Country-like platformer with an intense use of the jet pack, challenging bosses and a decent replayable value.
 3. Oct 25, 2019
  75
  If the worst things you could say about Jet Kave Adventure are that it copies Donkey Kong Country and it’s a little short…well, that’s about right. It’s not going to make you forget the original, and you may feel slightly short-changed as far as value goes, but I’ve definitely played much worse than those.
 4. Oct 5, 2019
  70
  Jet Kave Adventure is a 2D platform game that has everything to be a great game: very beautiful graphics, good melodies and great playability. It fails in something as important as the design of levels, since they are too conventional and do not contribute anything new to the genre. However, it is still an enjoyable title.
 5. Nintendo Force Magazine
  Apr 29, 2020
  65
  Not a bad experience, but not a memorable one either. [Issue #43 – November/December 2019, p. 20SW]
 6. Sep 17, 2019
  60
  Jet Kave Adventure will be on nobody's Game of the Year lists, but that really doesn't matter. What it does do is provide a reasonably solid 2.5D platformer that will keep you entertained for a few hours (and beyond, if you want to try to beat all the optional objectives). At a little under $20, it's a bit steep for what's on offer, but if you've been craving a no-nonsense platformer that offers a decent selection of levels and looks pretty while doing it, you could do far worse – of course, you could arguably do a lot better, too.
 7. Feb 24, 2020
  25
  Getting a few things right just isn’t enough when the core of play — the platforming — is this troubled. Jet Kave Adventure was so awkward and problematic that I had to stop playing. When I see games with problems, I usually want to offer suggestions on how things could have been fixed, but the issues here run too deep — all I can say to the developers is that I wish them better luck next time.

See all 20 Critic Reviews

Score distribution:
 1. Positive: 10 out of 13
 2. Negative: 0 out of 13
 1. Sep 17, 2019
  10
  I didn't expect t much but it looks like 7levels crafted one of the best platformer last years. Really - PURE FUN!
 2. Sep 21, 2019
  10
  Great sidekick to Donkey Kong. For $20 this game has great value. Graphics great. Gameplay Great. Music Good. Its overall very fun andGreat sidekick to Donkey Kong. For $20 this game has great value. Graphics great. Gameplay Great. Music Good. Its overall very fun and enjoyable to play. Challenging and not easy as I thought was going to be. This is my first review on Metacritic. I especially did this once I saw this game was not getting the praise it deserves! I'm experienced Gamer 30+ years. This game should be a top seller on Switch! Don't be fooled by the low price. You can tell a lot of effort was put into this game. Should be rated much higher than a 5.5 that is a disgrace to this game! This is one of the best games on Switch for sure!! Expand
 3. Sep 19, 2019
  10
  Great platform game with interesting mechanic. Lovely graphics. Great idea of stone-fiction history.
 4. Sep 21, 2019
  9
  Hi there,
  I agree with GamerMike3 this game is highly under rated.
  First of all I’m a veteran gamer dating back to 1975 (Pong). I love
  Hi there,
  I agree with GamerMike3 this game is highly under rated.
  First of all I’m a veteran gamer dating back to 1975 (Pong).
  I love platform games and this one is no exceptions.
  Everything about it is incredible.
  I’ve been a big fan of Donkey Game and this has the same feel.
  Jet Kave Adventure is a very challenging game and a ton of fun.
  7 Levels deserves a lot more credit than they are getting especially
  from the so called critics.
  Game on
  Expand
 5. Sep 18, 2019
  8
  Jet Kave Adventure to tytuł, który przenosi nas do epoki kamienia łupanego. Gra jest z gatunku przygodowej platformówki 2,5D, za którąJet Kave Adventure to tytuł, który przenosi nas do epoki kamienia łupanego. Gra jest z gatunku przygodowej platformówki 2,5D, za którą odpowiada krakowskie studio 7LEVELS. Bohaterem jest Kave – wódz pradawnego plemienia – którego poznajemy w momencie wygnania przez własnych ludzi.

  Historia jest fajnie opowiedziana, bo raz przez narratora i opisana na kamieniach obrazkami, innym razem przez scenki animowane na silniku gry. Bohater po pierwszej misji znajduje jetpack wyrzucony przez obcego, którego statek kosmiczny rozbija się niedaleko miejsca wygnania. Kosmita aby naprawić spodek udaje się do wulkanu po kryształ energii, a Kave podąża za nim aby uratować wyspę przed erupcją i ocalić swoje plemię.

  Mechanika gry oparta została na znalezionym plecaku odrzutowym, który ma ograniczoną energię. Można więc na nim lekko się unieść, podlecieć lub szybko wystrzelić na niewielką odległość. Po kontakcie z podłożem pasek zasilania regeneruje się. Za broń bohaterowi służy maczuga i kamienie rzucane na odległość. Drugim głównym mechanizmem jest unicestwianie przeciwników napotkanych na drodze (przeogromne insekty, dinozaury, pterodaktyle i drapieżna roślinność). Z takim zestawem ruchów i ataków Kave przemierzy 36 zróżnicowanych poziomów w czterech sceneriach (jaskinie na pustyni, plaża, dżungla oraz wulkan).

  Jet Kave Adventure przeszedłem w około5 do 6 godzin i zebrałem 27 statuetek z 36 plansz. Dodać do tego należy, że złote figurki poukrywane są na każdym levelu i należy je odnaleźć w różnych zakamarkach i jaskiniach. Motyw eksploracji jest fajnie zrealizowany, a zbieranie nie ogranicza się tylko do statuetek ale też do gromadzenia kilkudziesięciu orzechów. Stanowią one walutę, za którą można ulepszyć jetpack, zasięg maczugi lub zwiększyć ilość życia.

  Każda plansza ma też dodatkowe wyzwania (przejść na czas / zebrać odpowiednią ilość orzechów / ukończyć bez obrażeń). Czasówki moim zdaniem są mocno wyśrubowane i należy je ukończyć w 2 do 3 minut. Dodam, że pierwsze przejście planszy zajmuje średnio 4x dłużej, bo około 8 do 10 minut. Ukończenie poziomu bez obrażeń też nie jest łatwe. Natomiast jeśli chodzi o zbieranie orzechów to jest to czysta eksploracja,

  Jet Kave Adventure pod względem oprawy wizualnej rozkręca się wraz z przebiegiem historii. Na początku pustynne, trochę opustoszałe jaskinie i plenery nie zachwycały aż nadto. Jednak wraz z postępem i nowymi poziomami zaczynałem doceniać to co widzę i zwracałem uwagę na detale. Gra zyskuje gdy patrzy się na nią w ruchu, a statyczne screeny nie przedstawiają piękna oprawy wizualnej. Twórcy przeprowadzając nas przez cztery regiony zadbali także o ich lekkie urozmaicenie, więc kilka leveli przemierzymy nocą lub w deszczu. Ogólnie cała wędrówka bohatera z jaskiń na pustyni do celu w pewnym momencie też zaskakuje zmianą klimatu. Design gry to także przeciwnicy, których jest dosyć sporo więc nie odczuwamy powtarzalności podczas rozgrywki.
  Gameplay opiera się w zasadzie na skokach, podlatywaniu na jetpacku i uderzeniach. Grę urozmaica układ plansz, gdzie raz poruszamy się w bok lub w pionie, a innym razem postać łapie się gzymsów i odbija się od ścian. Tytuł ma też dużo rozmieszczonych checkpointów na każdej planszy, więc w razie błędu nie tracimy wiele z rozgrywki i nie odczuwamy frustracji. Do tego wszystkiego dochodzą walki z bossami i kilka plansz z ucieczką przed goniącym nas przeciwnikiem oraz momenty latane na lotni czy jetpacku. Tytuł zaskoczył mnie też w pewnym momencie, gdyż zostałem pozbawiony mechanizmów rozgrywki, do których zostałem przyzwyczajony.

  Najsłabszym punktem gry jest moim zdaniem oprawa dźwiękowa, ale nie chodzi o to, że jest zła. Muzyka idealnie wkomponowuje się w to co dzieje się na ekranie i przygrywa podczas całej przygody ale jednak nie zapamiętałem jej. W kilku momentach słyszymy nawet narratorkę, która fajnie brzmi, ale później sceny przedstawiane są piktogramami. Udźwiękowienie pasuje do gry i dopełnia gameplay ale nigdy nie wychodzi na pierwszy plan.
  Jet Kave Adventure w większości ograłem w trybie stacjonarnym ale rozgrywka w trybie przenośnym również prezentuje się tak samo. Nie zauważyłem żadnych różnic między graniem na dużym lub małym ekranie.
  Podsumowując przygody wygnanego wodza plemienia mogę powiedzieć, że jest to dobra platformówka. Krakowskie studio wydało już kilka gier na Nintendo Switch ale to właśnie Jet Kave Adventure najbardziej mnie zaciekawił klimatem i rozgrywką. W tą gre warto zagrać – wspierajmy polskie produkcje!
  ----------
  Grywalność 8
  Grafika 9
  Dźwięk 7
  ----------
  Ogółem 8.0/10
  recenzja z goomba.pl
  Expand
 6. Feb 1, 2022
  8
  Stone-Fiction in der Tat, für zwei Euro im Sale wirst du Jet Kave Adventure frönen und schwelgen.
 7. Sep 18, 2019
  6
  I enjoyed the game and the bonus sections. However it's nothing new and very repeatable. It was hard to control the vehicle in some sectionsI enjoyed the game and the bonus sections. However it's nothing new and very repeatable. It was hard to control the vehicle in some sections (I died a lot). 3D animation, sound and the Sci-Fi story are a nice touch. But for the price of $20 it doesn't reach the top grade. Expand

See all 13 User Reviews