X

2022 Emmys: Full Winners List From Lizzo to 'The White Lotus'

All the winners who stepped on stage to collect an Emmy statue on Sept. 12.

Danielle Turchiano
gettyimages-1235302770

Emmy in L.A.

Al Seib / Getty Images

The race to hear your show's name called as the winner of an Emmy Award gets tougher every year, by the sheer number of applicants alone. 

This year, for the 74th Annual Primetime Emmy Awards, there were 171 drama series, 118 comedy series, and 61 limited or anthology series competing for those coveted trophies. The individual categories for talent, both on-camera (lead actor, lead actress, supporting actor, supporting actress, guest actor, and guest actress) and behind the scenes (everyone from writers to directors to cinematographers, choreographers, and editors) ballooned even further, with multiple entries for each coming from the same series.

Needless to say, the almost 20,000 voting members of the Television Academy who determine the one winner in each Creative Arts and Primetime ceremony category have a huge — and unenviable — responsibility. 

There are so many shows and people to celebrate, the 74th Annual Primetime Emmys were split into three ceremonies: The two Creative Arts ceremonies took place over Labor Day weekend (Sept. 3 and 4), with the Primetime ceremony unfolding live from Los Angeles, Calif. on Sept. 12.

Some of the biggest prizes handed out during the Creative Arts events were the Outstanding Television Movie Emmy, which went to Chip 'n Dale: Rescue Rangers (Metascore: 66); Queer Eye (Metascore: 76), which took its fifth consecutive Outstanding Structured Reality Program trophy; Love on the Spectrum (Metascore: 83), which won Outstanding Unstructured Reality Program; Outstanding Host for a Reality Competition Program, which once again was snatched by RuPaul, who is now the incumbent winner seven times over, having won every year since 2016 for RuPaul's Drag Race; and the guest actor races. 

During Creative Arts, the Outstanding Guest Actor in a Drama Series trophy was handed to Colman Domingo for Euphoria, and Lee Yoo-mi from Squid Game took the Outstanding Guest Actress in a Drama Series statue. On the comedy side of things, Nathan Lane won Outstanding Guest Actor for his performance on Only Murders in the Building, while Laurie Metcalf won Outstanding Guest Actress for her role on Hacks

The Sept. 12 ceremony included the top prizes in comedy, drama, limited or anthology, and variety series, as well as the annual Governors Award, which this year went to the Geena Davis Institute on Gender in Media.

Scroll on for the complete list of winners from the Sept. 12 ceremony for the 74th Annual Primetime Emmy Awards. How did a series' critical acclaim predict the winners? Click here.



Comedy 

ted-lasso-photo-021206

'Ted Lasso'

Apple TV+

Outstanding Comedy Series
Winner: Ted Lasso

Other nominees: Abbott ElementaryBarryCurb Your EnthusiasmHacksThe Marvelous Mrs. MaiselOnly Murders in the Building, and What We Do in the Shadows



gettyimages-1423225423

Jason Sudeikis

Chris Haston / Getty Images

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Winner: Jason Sudeikis

(Ted Lasso)

Other nominees: Donald Glover (Atlanta), Bill Hader (Barry), Nicholas Hoult (The Great), Steve Martin (Only Murders in the Building), and Martin Short (Only Murders in the Building)



gettyimages-1243178758

Jean Smart

Chris Delmas / Getty Images

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
Winner: Jean Smart

(Hacks)

Other nominees: Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel), Quinta Brunson (Abbott Elementary), Kaley Cuoco (The Flight Attendant), Elle Fanning (The Great), and Issa Rae (Insecure)



gettyimages-1243177570

Brett Goldstein

Chris Delmas / Getty Images

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Winner: Brett Goldstein

(Ted Lasso)

Other nominees: Anthony Carrigan (Barry), Toheeb Jimoh (Ted Lasso), Nick Mohammed (Ted Lasso), Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel), Tyler James Williams (Abbott Elementary), Henry Winkler (Barry), and Bowen Yang (Saturday Night Live)



gettyimages-1243177120

Sheryl Lee Ralph

Chris Delmas / Getty Images

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Winner: Sheryl Lee Ralph
(Abbott Elementary)

Other nominees: Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel), Hannah Einbinder (Hacks), Janelle James (Abbott Elementary), Kate McKinnon (Saturday Night Live), Sarah Niles (Ted Lasso), Juno Temple (Ted Lasso), and Hannah Waddingham (Ted Lasso)



gettyimages-1423190723-1

MJ Delaney

Momodu Mansaray / Getty Images

Outstanding Directing for a Comedy Series
Winner: MJ Delaney
(Ted Lasso)

Other nominees: Lucia Aniello (Hacks), Jamie Babbit (Only Murders in the Building), Mary Lou Belli (The Ms. Pat Show), Cherien Dabis (Only Murders in the Building), Bill Hader (Barry), and Hiro Murai (Atlanta)



gettyimages-1423196897-1

Quinta Brunson

Frazer Harrison / Getty Images

Outstanding Writing for a Comedy Series
Winner: Quinta Brunson
(Abbott Elementary)

Other nominees: Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky (Hacks); Jane Becker (Ted Lasso); Alec Berg and Bill Hader (Barry), Duffy Boudreau (Barry); John Hoffman and Steve Martin (Only Murders in the Building); Sarah Naftalis (What We Do in the Shadows); and Stefani Robinson (What We Do in the Shadows)



Drama 

jeremy-strong-kieran-culkin-brian-cox

'Succession'

WarnerMedia

Outstanding Drama Series
Winner: Succession

Other nominees: Better Call SaulEuphoriaOzarkSeveranceSquid GameStranger Things, and Yellowjackets



gettyimages-1243178095

Lee Jung-jae

Chris Delmas / Getty Images

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Winner: Lee Jung-jae
(Squid Game)

Other nominees: Jason Bateman (Ozark), Brian Cox (Succession), Bob Odenkirk (Better Call Saul), Adam Scott (Severance), and Jeremy Strong (Succession)



gettyimages-1423219959

Zendaya

Trae Patton / Getty Images

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Winner: Zendaya
(Euphoria)

Other nominees: Jodie Comer (Killing Eve), Laura Linney (Ozark), Melanie Lynskey (Yellowjackets), Sandra Oh (Killing Eve), and Reese Witherspoon (The Morning Show)



gettyimages-1423197940-1

Matthew Macfadyen

Trae Patton / Getty Images

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Winner: Matthew Macfadyen
(Succession)

Other nominees: Nicholas Braun (Succession), Billy Crudup (The Morning Show), Kieran Culkin (Succession), Park Hae-soo (Squid Game), John Turturro (Severance), Christopher Walken (Severance), and Oh Young-soo (Squid Game)



gettyimages-1243179386

Julia Garner 

Robyn Beck / Getty Images

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Winner: Julia Garner
(Ozark)

Other nominees: Patricia Arquette (Severance), Jung Ho-yeon (Squid Game), Christina Ricci (Yellowjackets), Rhea Seehorn (Better Call Saul), J. Smith-Cameron (Succession), Sarah Snook (Succession), and Sydney Sweeney (Euphoria)



gettyimages-1243178567

Hwang Dong-hyuk

Chris Delmas / Getty Images

Outstanding Directing for a Drama Series
Winner: Hwang Dong-hyuk
(Squid Game)

Other nominees: Jason Bateman (Ozark), Karyn Kusama (Yellowjackets), Mark Mylod (Succession), Lorene Scafaria (Succession), Ben Stiller (Severance), and Cathy Yan (Succession)



gettyimages-1243183131

Jesse Armstrong

Patrick T. Fallon / Getty Images

Outstanding Writing for a Drama Series
Winner: Jesse Armstrong
(Succession)

Other nominees: Hwang Dong-hyuk (Squid Game); Dan Erickson (Severance); Jonathan Lisco, Ashley Lyle, and Bart Nickerson (Yellowjackets); Ashley Lyle and Bart Nickerson (Yellowjackets); Chris Mundy (Ozark); and Thomas Schnauz (Better Call Saul)



Limited or Anthology / TV Movie

jennifer-coolidge-murray-bartlett-jolene-purdy

'The White Lotus'

WarnerMedia

Outstanding Limited or Anthology Series
Winner: The White Lotus

Other nominees: DopesickThe DropoutInventing Anna, and Pam & Tommy



gettyimages-1243179111

Michael Keaton

Chris Delmas / Getty Images

Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie
Winner: Michael Keaton
(Dopesick)

Other nominees: Colin Firth (The Staircase), Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven), Oscar Isaac (Scenes From a Marriage), Himesh Patel (Station Eleven), and Sebastian Stan (Pam & Tommy)



gettyimages-1243178487-1

Amanda Seyfried

Robyn Beck / Getty Images

Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie
Winner: Amanda Seyfried
(The Dropout)

Other nominees: Toni Collette (The Staircase), Julia Garner (Inventing Anna), Lily James (Pam & Tommy), Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story), and Margaret Qualley (Maid)



gettyimages-1243179336-1

Murray Bartlett

Robyn Beck / Getty Images

Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie
Winner: Murray Bartlett
(The White Lotus)

Other nominees: Jake Lacy (The White Lotus), Will Poulter (Dopesick), Seth Rogen (Pam & Tommy), Peter Sarsgaard (Dopesick), Michael Stuhlbarg (Dopesick), and Steve Zahn (The White Lotus)



gettyimages-1243180400

Jennifer Coolidge

Patrick T. Fallon / Getty Images

Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie
Winner: Jennifer Coolidge
(The White Lotus)

Other nominees: Connie Britton (The White Lotus), Alexandra Daddario (The White Lotus), Kaitlyn Dever (Dopesick), Natasha Rothwell (The White Lotus), Sydney Sweeney (The White Lotus), and Mare Winningham (Dopesick)

gettyimages-1423220952-1

Mike White

Chris Haston / Getty Images

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie
Winner: Mike White
(The White Lotus)

Other nominees: Francesca Gregorini (The Dropout), Hiro Murai (Station Eleven), Michael Showalter (Dopesick), Danny Strong (Dopesick), and John Wells (Maid)

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie
Winner: Mike White
(The White Lotus)

Other nominees: Sarah Burgess (Impeachment: American Crime Story), Elizabeth Meriwether (The Dropout), Molly Smith Metzler (Maid), Patrick Somerville (Station Eleven), and Danny Strong (Dopesick)



Reality

screen-shot-2022-09-12-at-6-26-09-pm.png

'Lizzo's Watch Out for the Big Grrrls'

Amazon Studios

Competition Program
Winner: Lizzo's Watch Out for the Big Grrrls

Other nominees: The Amazing Race, Nailed It, RuPaul's Drag Race, Top Chef, and The Voice



Variety

john-oliver-2

John Oliver in 'Last Week Tonight With John Oliver'

WarnerMedia

Outstanding Variety Talk Series
Winner: Last Week Tonight With John Oliver

Other nominees: The Daily Show With Trevor Noah, Jimmy Kimmel Live, Late Night With Seth Meyers, and The Late Show With Stephen Colbert



nup-198002-00029

'Saturday Night Live'

NBC

Outstanding Variety Sketch Series
Winner: Saturday Night Live

Other nominee: A Black Lady Sketch Show 



gettyimages-1423199153

Jerrod Carmichael

Evans Vestal Ward / Getty Images

Outstanding Writing for a Variety Special
Winner: Jerrod Carmichael

(Jerrod Carmichael: Rothaniel)

Other nominees: Nicole Byer (Nicole Byer: BBW (Big Beaufiul Weirdo)), The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers The Globe - Hungary For Democracy, Norm Macdonald (Norm Macdonald: Nothing Special), and Ali Wong (Ali Wong: Don Wong)