Samurai II: Vengeance iOS

Metascore
83

Generally favorable reviews - based on 9 Critics

Critic score distribution:
 1. Positive: 6 out of 9
 2. Negative: 0 out of 9
Stream On
 1. Feb 9, 2011
  70
  Samurai II: Vengeance visuals may impress, but the gameplay is roundly unimpressive.
 2. Feb 9, 2011
  67
  The enemy onslaught is intense from the outset, which might be more tolerable if Samurai II could be played with hard buttons. Instead, players are forced to aim for the same smear of finger oil on a glass screen, with no tactile feedback. As a result, missed hits abound.
 3. Apr 4, 2011
  60
  Despite their distinctive art style, Madfinger makes amateur mistakes with Samurai II that show they're not quite ready for the jump from mobile to the big leagues.
User Score
tbd

No user score yet- Awaiting 2 more ratings

User score distribution:
 1. Positive: 1 out of 1
 2. Mixed: 0 out of 1
 3. Negative: 0 out of 1
 1. Jul 8, 2015
  8
  Mobil cihazlarda en iyi Samuray oyunu..Ancak bu çok iyi bir oyun olduğunu göstermiyor. Ne yazıkki eski olduğundan kaynaklı kendini çok tekrarMobil cihazlarda en iyi Samuray oyunu..Ancak bu çok iyi bir oyun olduğunu göstermiyor. Ne yazıkki eski olduğundan kaynaklı kendini çok tekrar eden bir oyun. Oyundaki mekanlar kendini çok tekrar eden cinsten. Ara sahneler çizgi roman tarzında yapılmış. Bunların dışında her nekadar oyun size skillerini geliştirme imkanı sunsada bu da çok kısıtlı.Yinede toplam 7 bölümden oluşan bu oyunu bitirdim. Güzel miydi?Güzeldi...Ama daha güzel olsaydı keşke... Aradan 4-5 yıl geçtiği halde devamı gelmemiş olsada umarım ilerde gelir... Full Review »