X
Close Ad
Games
Explore Games
2024 GAME PUBLISHER RANKINGS
2023 Game Awards Tracker
Xbox Game Pass
Best Games This Year
Best Games of All Time
Upcoming Releases
New PS5 Games
New Xbox Series X/S Games
New PC Games
New Switch Games
See All
New Games
New & Upcoming Games
Free & Subscription Games
Senua's Saga: Hellblade II
Paper Mario: The Thousand-Year Door
Galacticare
Paper Trail
Lorelei and the Laser Eyes
Read Only Memories: Neurodiver
Paper Trail
Braid Anniversary Edition
See All
Movies
Explore Movies
MAY MOVIE PREVIEW
Upcoming Movies
DVD/Blu-ray: New & Upcoming
Best Movies This Year
Best Movies of All Time
Best Movies on Netflix
Best Movies on Hulu
Best Movies on Prime Video
Best Movies on Max
Best Movies on Paramount+
See All
New Movies in Theaters
MOVIE RELEASE CALENDAR
Furiosa: A Mad Max Saga
The Garfield Movie
Hit Man
Babes
Back to Black
IF
The Strangers: Chapter 1
Kingdom of the Planet of the Apes
The Fall Guy
See All
TV Shows
Explore TV
Renew/Cancel Scorecard
Best TV Shows This Year
Apple TV+: New & Upcoming
Disney+: New & Upcoming
Hulu: New & Upcoming
Max: New & Upcoming
Netflix: New & Upcoming
Paramount+: New & Upcoming
Peacock: New & Upcoming
Prime Video: New & Upcoming
See All
New TV Shows
MAY TV PREVIEW
TV PREMIERE CALENDAR
The Big Cigar
Bridgerton S3
Outer Range S2
Ashley Madison: Sex, Lies & Scandal
Spacey Unmasked
Interview With the Vampire S2
Doctor Who
Dark Matter
See All
Music
New Albums
Billie Eilish: Hit Me Hard and Soft
ZAYN - Room Under the Stairs
Beth Gibbons: Lives Outgrown
Childish Gambino: Atavista
Kings of Leon: Can We Please Have Fun
Dua Lipa: Radical Optimism
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Sia: Reasonable Woman
St. Vincent: All Born Screaming
Beyonce: Cowboy Carter
See All
News
Register
Register
SpaceCamp
Cast & Crew
Add My Rating
Critic Reviews
User Reviews
Cast & Crew
Details
Cast & Crew
Directed By
Harry Winer
Written By
Clifford Green
screenplay by
Casey T. Mitchell
screenplay by
Patrick Bailey
story by
Larry B. Williams
story by
Cast
Kate Capshaw
Andie
Lea Thompson
Kathryn
Kelly Preston
Tish
Larry B. Scott
Rudy
Joaquin Phoenix
Max
Tate Donovan
Kevin
Tom Skerritt
Zack
Barry Primus
Brennan
Terry O'Quinn
Launch Director
Mitchell Anderson
Banning
Scott Coffey
Gardener
Daryl Keith Roach
NASA #1
Peter Scranton
NASA #2
Hollye Rebecca Suggs
Young Andie
Terry White
NASA #3
Susan Becton
Senior Counselor
D. Ben Casey
Rudy's Father
Kathy Hanson
Girl
Ron Harris
Tom the Technician
Scott Holcomb
Hideo Takamini
Kevin Gage
Counselor #2
Saundra McGuire
Rudy's Mother
Bill Phillips
Kathryn's Father
Jon Steigman
Bully in Dorm
Adrian Wells
Rudy's Brother
Frank Welker
Special Vocal Effects
Pamela Adlon
Girl in Launch Control Gallery
Brad Roberts
Camper
Produced By
Patrick Bailey
producer
Walter Coblenz
producer
Leonard Goldberg
executive producer
David Salven
associate producer
Music
John Williams
Cinematography
William A. Fraker
director of photography
Sound
Ed Bannon
special sound effects
Beth Bergeron
adr supervisor
Steve Bowerman
boom operator
Robert Bradshaw
sound editor
Dominick De Stefano
cable person
Tom Gerard
re-recording mixer
Bruce Glover
special sound effects
David W. Gray
stereo consultant: Dolby
Cliff Latimer
adr editor
John Leveque
supervising sound editor
David Macmillan
production sound mixer
Donald O. Mitchell
re-recording mixer
Chuck Neely
sound editor
Kevin O'Connell
re-recording mixer
Steve Rice
adr editor
Jeffrey L. Sandler
sound editor
Solange S. Schwalbe
foley supervisor
David Spence
sound editor
Becky Sullivan
adr assistant
Shawn Sykora
assistant sound editor
Sherman Waze
sound editor
David A. Whittaker
sound editor
Karen G. Wilson
sound editor
Richard E. Yawn
sound editor
Editing
Tim Board
John W. Wheeler
Casting Director
Jane Feinberg
Mike Fenton
Production Design
Richard Macdonald
Production Designer
Art Direction
Leon Harris
Richard Lawrence
Art Director
Set Design
Richard C. Goddard
Costumes
Patricia Norris
Makeup
Janice Alexander
hair stylist
Katalin Elek
makeup artist
Zoltan Elek
makeup artist
Special Effects
Chuck Gaspar
special effects coordinator
Andrew Miller
special effects
John Palmer
special effects: WonderWorks
Visual Effects
Tom Anderson
blue screen camera
Kathleen Beeler
graphics technician
Jeff Burks
animation supervisor
Nina Chierichetti
graphics technician
Joe Day
key optical effects crew
Nancy Evans
graphics technician
Charles L. Finance
visual effects coordinator
Joseph Franke
key optical effects crew
Jammie Friday
graphics technician
Rocky Gehr
key optical effects crew
Robert Habros
graphics technician
Ian Jenkins
graphics technician
Robert L. Johnston
key optical effects crew
Kevin Koneval
optical camera
Candace Lewis
graphics technician
Michael Lloyd
matte painting artist
Richard Malzahn
graphics supervisor
Peter Montgomery
graphics technician
Barry Nolan
supervisor special visual effects
Karl Nygren
key optical effects crew
Dick Ramirez
optical camera
Pierre Rouger
motion control
Bob Rundell
optical camera
Robert Scifo
matte painting artist
Jethro Singer
graphics technician
Doyle Smiley
key optical effects crew
Mark Stetson
key optical effects crew
Eric Swenson
motion control
Ed Thompson
graphics technician
Randy Weeks
graphics technician
David S. Williams Jr.
optical photography supervisor
Dick Wood
key optical effects crew
Christopher Nibley
visual effects director of photography
Assistant Director
James Simons
first assistant director
Tena Psyche Yatroussis
second assistant director
Production Management
Wendy Bailey
production supervisor
Herb Jellinek
executive in charge of production
David McCann
post-production supervisor
David Salven
production manager
Art Department
Ronnie Chambers
lead man
William Maldonado
construction coordinator
Tom Miller
assistant property master
Leonard Monfredo
head painter
Tony Paolone
stand-by painter
John Schacht
lead man
Sal Sommatino
property master
Clark Acton
model maker: Shuttle Interior
Stunts
Donna Keegan
stunt coordinator / stunts
Dianne L. Wilson
stunts
Animation
John 'D.J.' Des Jardin
computer animation and displays
Rhonda C. Gunner
computer animation and displays
Richard E. Hollander
computer animation and displays
Pete Martinez
computer animation and displays
Gregory L. McMurry
computer animation and displays
John C. Wash
computer animation and displays
Editorial
Phil Hetos
color timer
Pat Magee
assistant film editor
Brian Ralph
negative cutter
Scot Scalise
apprentice film editor
Other
Penny Brocato
craft service
Ed Buckbee
technical advisor
Judy A. Carbino
administrator
Joel Cohen
special consultant
Chuck Comisky
technical advisor
Jerry Cormier
administrator
Rick Edelstein
administrator
Alan K.M. Faucher
shuttle maintenance
Penelope Gottlieb
title designer
Robert Harman
flying wire consultant
Rob Harris
unit publicist
Richard Heckman
technical advisor
Charles Hosang
administrator
Billie Beasley Jenkins
assistant: Mr. Goldberg
Leo Krupp
technical advisor
Toni St. Clair Lilly
assistant: Mr. Winer
Richard Mirisch
production assistant
Yvonne Ramond
assistant: Mr. Coblenz
Myra Rosenthal
teacher
Julie Samuels
production assistant
Lee Sentell
technical advisor
Nanette Siegert
production coordinator
Victoria Singleton
assistant: Mr. Bailey
Leonard S. Smith Jr.
production executive
Reggie Smith
assistant: flying wire consultant
John Taylor
technical advisor
Michael Van der Veer
administrator
Val Van der Veer
administrator
Terry White
technical advisor
Taylor Jernigan
technical advisor
June Jordan
stand-in
Music Department
Armin Steiner
music recordist
Kenneth Wannberg
music editor
Robert Adcock
musician: cello
Don Ashworth
musician: clarinet
Israel Baker
musician: violin
Arnold Belnick
musician: violin
Tom Boyd
musician: oboe soloist
Terry Brown
scoring crew
Larry Bunker
musician: percussion
Ken Burwood-Hoy
musician: viola
Stuart Canin
musician: violin
Herman Clebanoff
musician: violin
Vinnie Colaiuta
musician: drums
Alexander Courage
orchestrator
Harry Cykman
musician: violin
Douglas Davis
musician: cello
Vince De Rosa
musician: french horn
James Decker
musician: french horn
Bob DiVall
musician: trumpet
Bonnie Jean Douglas
musician: violin
Assa Drori
musician: violin
Bruce Dukov
musician: violin
Arni Egilsson
musician: bass
Steve Erdody
musician: cello
Dominick Fera
musician: clarinet
Richard Feves
musician: bass
Elizabeth Finch
music copyist
Ron Folsom
musician: violin
Paul Fried
musician: flute
Chuck Garsha
scoring crew
Pamela Goldsmith
musician: viola
Steven Gordon
musician: viola
Ralph Grierson
musician: keyboards
Alan Harshman
musician: viola
The Hollywood Studio Symphony
music performed by
Barbara Hunter
musician: cello
Tommy Johnson
musician: tuba
Jo Ann Kane
music copyist
Jim Kanter
musician: clarinet
Nathan Kaproff
musician: violin
Roland Kato
musician: viola
Myra Kestenbaum
musician: viola
Raphael Kramer
musician: cello
Janet Lakatos
musician: viola
Michael Lang
musician: keyboards
Warren Luening
musician: trumpet
Earl Madison
musician: cello
Arthur Maebe
musician: french horn
Virginia Majewski
musician: viola
Michael Markman
musician: violin
Malcolm McNab
musician: trumpet soloist
Richard Nash
musician: trombone
Buell Neidlinger
musician: bass
Irma Neumann
musician: violin
Michael O'Donovan
musician: bassoon
Alan Pasqua
musician: keyboards
Richard Perissi
musician: french horn
Joe Porcaro
musician: percussion
Sue Ranney
musician: bass
Dorothy Remsen
musician: harp
Emil Richards
musician: drums, percussion
David Riddles
musician: bassoon
Meyer Rubin
orchestra manager
Sheldon Sanov
musician: violin
David Schwartz
musician: viola
David Shostac
musician: flute
Haim Shtrum
musician: violin
Paul Shure
musician: violin
Henry Sigismonti
musician: french horn
Eleanor Slatkin
musician: cello
Herbert W. Spencer
orchestrator
John Steinmetz
musician: bassoon
Sheridon Stokes
musician: flute
Neil Stubenhaus
musician: bass
Linn Subotnick
musician: viola
Chet Swiatkowsky
musician: keyboards
Phillip A. Teele
musician: trombone
James Thatcher
musician: French horn
Louise Di Tullio
musician: flute
Lloyd Ulyate
musician: trombone
John Walz
musician: cello
Don Williams
musician: percussion
Jerry Williams
musician: percussion
John Williams
conductor
Casting Department
Mary Gaffney
extras casting: Alabama
Barbara Harris
adr casting
Patricia McCorkle
casting: New York
Costume Department
Dan Bronson
costumer
Nancy McArdle
costume supervisor
John S. Perry
costume department head
Robert Iannaccone
costumer
Camera Department
Gerald H. Boatright
gaffer
Rick Borchardt
key grip
Damen Braxton
best boy grip
Jerry G. Callaway
camera operator: second unit
Billy Clevenger
second assistant camera
Jack Cooperman
director of photography: second unit
David E. Diano
camera operator
William A. Fraker Jr.
second assistant camera
James Globus
still photographer
Robert Jessup
director of photography: second unit
Bill Krattiger
lighting technician
David M. Lang
first assistant camera: second unit
Ron Phillips
still photographer
Clyde Smith
dolly grip
Monte Swann
video playback operator
Richard Turner
first assistant camera
Clay H. Wilson
grip
Julian Wilson
second assistant camera: second unit
Don Yamasaki
best boy
Wayne Baker
assistant camera
Bob E. Krattiger
lighting technician
Matthew Running Water McFadden
grip
Script Department
Ray Quiroz
script supervisor
Carol Davies
continuity coordinator
Da Han
script consultant
Movie title data and credits provided by