X
Close Ad
Games
Explore Games
2024 GAME PUBLISHER RANKINGS
2023 Game Awards Tracker
Xbox Game Pass
Best Games This Year
Best Games of All Time
Upcoming Releases
New PS5 Games
New Xbox Series X/S Games
New PC Games
New Switch Games
See All
New Games
New & Upcoming Games
Free & Subscription Games
Lorelei and the Laser Eyes
Read Only Memories: Neurodiver
Paper Trail
Braid Anniversary Edition
Homeworld 3
Animal Well
Hades 2 [Early Access]
Stellar Blade
See All
Movies
Explore Movies
MAY MOVIE PREVIEW
Upcoming Movies
DVD/Blu-ray: New & Upcoming
Best Movies This Year
Best Movies of All Time
Best Movies on Netflix
Best Movies on Hulu
Best Movies on Prime Video
Best Movies on Max
Best Movies on Paramount+
See All
New Movies in Theaters
MOVIE RELEASE CALENDAR
Furiosa: A Mad Max Saga
Babes
Back to Black
IF
The Strangers: Chapter 1
Kingdom of the Planet of the Apes
The Fall Guy
Evil Does Not Exist
I Saw the TV Glow
See All
TV Shows
Explore TV
Renew/Cancel Scorecard
Best TV Shows This Year
Apple TV+: New & Upcoming
Disney+: New & Upcoming
Hulu: New & Upcoming
Max: New & Upcoming
Netflix: New & Upcoming
Paramount+: New & Upcoming
Peacock: New & Upcoming
Prime Video: New & Upcoming
See All
New TV Shows
MAY TV PREVIEW
TV PREMIERE CALENDAR
Bridgerton S3
Outer Range S2
Ashley Madison: Sex, Lies & Scandal
Spacey Unmasked
Interview With the Vampire S2
Doctor Who
Dark Matter
Star Wars: Tales of the Empire
See All
Music
New Albums
Billie Eilish: Hit Me Hard and Soft
Beth Gibbons: Lives Outgrown
Childish Gambino: Atavista
Kings of Leon: Can We Please Have Fun
Dua Lipa: Radical Optimism
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Sia: Reasonable Woman
St. Vincent: All Born Screaming
Vampire Weekend: Only God Was Above Us
Beyonce: Cowboy Carter
See All
News
Register
Register
The Operative
Cast & Crew
Add My Rating
Critic Reviews
User Reviews
Cast & Crew
Details
Cast & Crew
Directed By
Yuval Adler
Director
Written By
Yiftach R. Atir
based on the novel by
Yuval Adler
written by
Cast
Diane Kruger
Rachel
Martin Freeman
Thomas
Cas Anvar
Farhad
Rotem Keinan
Daniel
Lana Ettinger
Operative #2
Yoav Levi
Operative #1
Johanan Herson
Joe
Rita Bäde
Woman donation
Annette Atzpodien
School secretary
Daniel Wandelt
Max
Julia Schneider
Woman in line
Mohsen Azimi
Custom offical
Mehdi Mosadekpur
Passport Offical
Gal Friedman
Operative #3
Ohad Knoller
Stefan
Barnaby Metschurat
Operative #4
Werner Daehn
Röska
Bastian Volkmer
Bodyguard Röska
Maria Gnecchi
Italian woman
Doron Tsabari
Ronnie
Liron Levo
Dan
Dayani Rahmani
Rosita
Arie Tcherner
The Director
Emanuelle Mayer
Director's translator
Sogand Sara Fakheri
Rosita's Daughter
Rohullah Yosufi
Bike guy
Alireza Dzhavadi
Supermarket owner
Hanna Jahanforooz
Azadeh
Noam Rshati
Mahshid
Roy Soleimany
Waiter ministry
Anita Jafroudi
Shirin
Cyprus Farrokhzad
Ali
Mohsen Bagheri
Teacher speaking to Sepideh
Samira Ghasemi
Sepideh
Idan Shahari
Waiter in Waliasr
Rani Amrani
Armeen
Yafit Amrani
Bita
Sahar Bustami
Zoya
Imanoel Daniely
Nawser
Oshrat Vasker
Partygirl
Meital Soleimany
Secretary
Farhad Moradian
Worker 2
Julie Kestenberg
Emma
Ofer Cohen
Technician Razavi
Vladimir Friedman
Nima
Anke Fuenfstueck
Nurse private clinic
Arman Rastalab
Clinic guy
Tamar Gov Ari
Roya
Sarit Haimyan
Nasim
Farzana Cohen
Shiva
Rona Navon
Maryam
Eitan Mansuri
Farid
Korin Cohen
Alma
Benika Shirazian
Bride
Amit Ulman
Groom
Behzad Agai
Father of the Groom
Nazi Shaheri
Mother of the Groom
Bahzad Vazin
Father of the Bride
Edna Peiman
Mother of the Bride
Cyrous Sasson
Aghd
Yaakov Zada-Daniel
Aran
Ridvan Akmugan
Kurdish Smuggler #1
Ismet Oklu
Kurdish Smuggler #2
Adam Erdal Kus
Kurdish Smuggler #3
Rami Zada
Taxi driver
Racheli Chimeyan-Shetrit
Nurse
Ronit Toobian
Hospital Patient
Hadi Khanjanpour
Owner E-Store
Stefan Ignatius
Man on Street
Erez Ben-Ezra
Bodyguard
Sascha Goldbach
Passerby
Kate Nichols
Beatrice
Produced By
Anne Carey
producer
Jonathan Doweck
producer
Sebastian Fröhlich
line producer
Viola Fügen
producer
Dietmar Güntsche
co-producer
Michael Heimler
executive producer
Marie Krommes
post production supervisor
Jean Labadie
co-executive producer
Hei Yang Lau
assistant producer
Roni Levy
junior producer
Eitan Mansuri
producer
Michel Merkt
co-producer
Martin Rohé
co-producer
Meike Savarin
co-producer
Teddy Schwarzman
executive producer
Jim Stark
associate producer
Ben Stillman
executive producer
Cécile Tollu-Polonowski
junior producer
Michael Weber
producer
Dan Wechsler
co-producer
Kfir Weiss
line producer
Jamal Zeinal Zade
co-producer
Music
Haim Frank Ilfman
Composer
Cinematography
Kolja Brandt
Sound
Tobias Adam
dialogue editor
Miroslav Babic
sound mixer
Greg Crawford
adr mixer: Atlanta
Michael Kaczmarek
re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Martin Langenbach
foley artist
Adrian Lo
adr editor / music editor
Christoph Oertel
foley mixer
Rossen Pavlov
boom operator
Maximilian Pongratz
foley artist: additional / foley editor
Elbaz Rei
adr recordist
Caspar Sachsse
boom operator
Frank Schubert
sound designer
Andreas Vorwerk
dialogue editor / dubbing editor
Editing
Hansjörg Weißbrich
Casting Director
Emmanuelle Mayer
Production Design
Yoel Herzberg
Art Direction
Eyal Biterman
Art Director
Jutta Freyer
Art Director
Severina Stoyanova
Art Director
Set Design
Katja Schlömer
Costumes
Hamada Atallah
Verena Reuter
Costume Designer
Makeup
Diana Badalova
makeup artist
René Jordan
makeup department head
Special Effects
Oliver Rasch
special effects supervisor
Visual Effects
Daniel Binder
digital compositor
Jean-Michel Boublil
visual effects supervisor
Daniel Goertz
pipeline td: Automatik VFX
Bastian Hopfgarten
on set visual effects supervisor
Alice Rathert
visual effects producer
Dan Sachar
on set visual effects supervisor: Israeli shoot
Denis Sánchez
digital compositor
Paloma Schnitzer
visual effects editor
Vit Sedlacek
on set visual effects supervisor
Patrick Tauscher
digital compositor: Automatik VFX
Assistant Director
Daniel Arapoglu
second assistant director
Asya Chakarova
second assistant director: Bulgaria shoot
Maya Markova
third assistant director
Esther Rauch
first assistant director
Mirjam Wille
second assistant director
Production Management
Jan Beek
unit production manager
Manuel Faber
set manager
Sebastian Fröhlich
production manager
Kai Hülsmann
set manager
Marie Krommes
post-production supervisor
Niko Remus
post-production supervisor
Ekaterina Valova
production manager
Art Department
Antonia Baker-Monteys
assistant property master: indoor
Thomas Bartsch
set dresser
Klaus Bienen
standby carpenter
Uwe Brauer
painter
Simon Empt
set dresser
Marc Ewert
storyboard artist
Jan Feil
property master: indoor
Pierre Galic
painter
Adi Golani
property master
Barbara Hartwich
assistant art director
Dorit Janssen
graphic artist
Daniel Kolarov
property master: outdoor
Gaby Mocaer
painter
Simone Paintner
painter
Peter Potchul
set builder
Mikael Riou
set dresser
Lorenzo Sartor
charge hand carpenter
Nele Schallenberg
assistant property master: outdoor
Ursula Strobler-doszko
painter
Gabriele Winzen
painter
Stunts
Maria Gnecchi
stunt player
Torsten Jerabek
stunt coordinator
Steffen Jung
fight choreographer / stunt player
Nikolai Mohr
stunt player
Tanja Pelster
stunt double: Diane Kruger
Julia Schneider
double: Diane Kruger
Igor Tjumenzev
stunt double: Thomas
Bastian Volkmer
stunt double: Bodyguard Röska
Editorial
Peter Bernaers
colorist
Thomas Gieraths
digital intermediate supervisor / on-line editor
Swen Linde
post-production coordinator
Severin Schultze
colorist: dailies
Other
Rachel Bernstein
assistant
Philip Borbély
studio facilities
Mascha Breuker
production trainee
Toby Cornish
title designer
Kristina Diesendorf
accounting assistant
Boris Dillen
key accountant
Lisa Emele
assistant to producer
Bastie Griese
studio facilities
Caspar Heider
production coordinator
Malik Jubal
set runner
Kerstin Jummrich
assistant to producer
Elisa Kaldewei
assistant set manager / set assistant
Ines Kindel
personal assistant: Diane Kruger
Norbert Klingner
legal counsel
Andrea Knör
personal assistant: Martin Freeman
Hermann Koenen
caterer
Peter La Terriere
completion guarantor executive
Hannah Lueg-Althoff
set runner
Petia Petrova
production coordinator: Bulgaria
Lukas Schneider
assistant set manager / set assistant
Carolin Springborn
project manager: MMC Studios
Maria Villares
assistant to producer
Mirjam Wille
personal assistant: Martin Freeman
Jonas Windgassen
set runner
Music Department
Cornelius Duerst
pro tools operator
Milena Fessmann
music supervisor
Richard Harwood
musician: solo cello
Adrian Lo
music editor
Jean-Loup Pinson
scoring assistant
Tom Russbueldt
recording engineer
Matthew Slater
conductor / orchestrator
Casey Stone
score mixed by
Mikael Carlsson
soundtrack producer
Julien Verschooris
Trailer Music
Casting Department
Iris Baumüller
casting: Germany
Delia Eick
extras casting: Germany
Gregor J. Weber
extras casting: Germany
Costume Department
Annalena Gerstmann
wardrobe
Mervat Hakroush
assistant costume designer
Serena Matlas
wardrobe
Petkova Gabi Velemira
bg costume supervisor
Camera Department
Yoshua Berkowitz
camera operator: "b" camera / steadicam operator
Iordan Borissov
second assistant camera: Bulgaria shoot
Kolja Brandt
a camera operator
Pablo Brandt
assistant camera department
Jonas Buerschaper
additional electrician
Kenneth Cornils
key grip
Michael Diekmann
lighting assistant
Wolfgang Ennenbach
still photographer
Daniel Goldmann
first assistant camera: additional, b camera
Lukas Grubba
additional second assistant camera: b camera
Norwin Hatschbach
second assistant camera: "a" camera, german unit / camera operator
Julian Hopff
video operator
Karl Keil
first assistant "a" camera
Malte Kneib
key grip: German Unit
Michael Koch
best boy
Thorsten Kosselek
gaffer
Ansgar Krajewski
additional assistant b camera
Bernd Kremer
electrician
Kiril Mihaylov
additional electrician
Anand Puthupparambil
electrician
Robin Ritter
assistant grip
Sabine Rösing
first assistant camera: additional, b camera
Stefan Schauerte
additional electrician
Severin Schultze
digital imaging technician
Jaro Schönefeld
second assistant camera: additional, b camera
Benjamin Taye
additional electrician
Laura Wilke
additional second assistant camera: b camera
Location Management
Paul Effertz
location manager
Rüdiger Jordan
location scout
Stefan Mutafchiev
location manager
Stefan Noebel-Heise
location manager
Marc Prüll
location manager: prep
Saskia Römmelt
location production assistant
Sören von der Heyde
location scout
Script Department
Adi Kutner
script supervisor
Movie title data and credits provided by