X
Close Ad
Games
Explore Games
2024 GAME PUBLISHER RANKINGS
2023 Game Awards Tracker
Xbox Game Pass
Best Games This Year
Best Games of All Time
Upcoming Releases
New PS5 Games
New Xbox Series X/S Games
New PC Games
New Switch Games
See All
New Games
New & Upcoming Games
Free & Subscription Games
Homeworld 3
Animal Well
V Rising
Crow Country
Hades 2 [Early Access]
Sea of Thieves (PS5)
Stellar Blade
Manor Lords [Early Access]
See All
Movies
Explore Movies
MAY MOVIE PREVIEW
Upcoming Movies
DVD/Blu-ray: New & Upcoming
Best Movies This Year
Best Movies of All Time
Best Movies on Netflix
Best Movies on Hulu
Best Movies on Prime Video
Best Movies on Max
Best Movies on Paramount+
See All
New Movies in Theaters
MOVIE RELEASE CALENDAR
Kingdom of the Planet of the Apes
Gasoline Rainbow
Poolman
The Fall Guy
Tarot
Evil Does Not Exist
I Saw the TV Glow
Challengers
Civil War
See All
TV Shows
Explore TV
Renew/Cancel Scorecard
Best TV Shows This Year
Apple TV+: New & Upcoming
Disney+: New & Upcoming
Hulu: New & Upcoming
Max: New & Upcoming
Netflix: New & Upcoming
Paramount+: New & Upcoming
Peacock: New & Upcoming
Prime Video: New & Upcoming
See All
New TV Shows
MAY TV PREVIEW
TV PREMIERE CALENDAR
Interview With the Vampire S2
Doctor Who
Bodkin
Pretty Little Liars: Summer School
Dark Matter
John Mulaney Presents: Everybody's in L.A.
Star Wars: Tales of the Empire
Hacks S3
See All
Music
New Albums
Kings of Leon: Can We Please Have Fun
Les Savy Fav: Oui, LSF
Dua Lipa: Radical Optimism
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Taylor Swift: TTPD The Anthology
Sia: Reasonable Woman
St. Vincent: All Born Screaming
Iron & Wine: Light Verse
Vampire Weekend: Only God Was Above Us
Beyonce: Cowboy Carter
See All
News
Register
Register
Roots (2016)
Cast & Crew
Add My Rating
Critic Reviews
User Reviews
Cast & Crew
Details
Will Packer
executive producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Mike Stiller
executive producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Marc Toberoff
executive producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Mark Wolper
executive producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Lawrence Konner
executive producer
3 Episodes, 2016 - 2016
Mark Rosenthal
executive producer
3 Episodes, 2016 - 2016
Barry Jossen
executive producer
2 Episodes, 2016 - 2016
Cast & Crew
Directed By
Bruce Beresford
1 Episode, 2016 - 2016
Thomas Carter
1 Episode, 2016 - 2016
Phillip Noyce
1 Episode, 2016 - 2016
Mario Van Peebles
1 Episode, 2016 - 2016
Written By
Alex Haley
based upon the book by
4 Episodes, 2016 - 2016
Lawrence Konner
teleplay by
2 Episodes, 2016 - 2016
Mark Rosenthal
teleplay by
2 Episodes, 2016 - 2016
Alison McDonald
teleplay by
1 Episode, 2016 - 2016
Charles Murray
teleplay by
1 Episode, 2016 - 2016
Cast
Jonathan Rhys Meyers
Tom Lea
3 Episodes, 2016 - 2016
Malachi Kirby
Kunta Kinte
3 Episodes, 2016 - 2016
Forest Whitaker
Fiddler
3 Episodes, 2016 - 2016
Laurence Fishburne
Alex Haley
3 Episodes, 2016 - 2016
Babs Olusanmokun
Omoro Kinte
3 Episodes, 2016 - 2016
Kerry Sims
Slave
3 Episodes, 2016 - 2016
Tevin Paul
Freed Slave Soldier / Memphis Battery Band / Waller Slave
3 Episodes, 2016 - 2016
Matthew Goode
Dr. William Waller
2 Episodes, 2016 - 2016
Regé-Jean Page
Chicken George
2 Episodes, 2016 - 2016
Emayatzy Corinealdi
Belle
2 Episodes, 2016 - 2016
Shannon Lucio
Patricia Lea
2 Episodes, 2016 - 2016
James Purefoy
John Waller
2 Episodes, 2016 - 2016
Erica Tazel
Matilda
2 Episodes, 2016 - 2016
Derek Luke
Silla Ba Dibba
2 Episodes, 2016 - 2016
Katie McGuinness
Elizabeth Waller
2 Episodes, 2016 - 2016
Anika Noni Rose
Kizzy
2 Episodes, 2016 - 2016
Tony Curran
Connelly
2 Episodes, 2016 - 2016
Adam Fergus
Sir Eric Russell
2 Episodes, 2016 - 2016
Nokuthula Ledwaba
Binta Kinte
2 Episodes, 2016 - 2016
Carol Sutton
Miss Malizy
2 Episodes, 2016 - 2016
Chris Obi
Kintango
2 Episodes, 2016 - 2016
Calvin Williams
Waller Slave / Wedding Guest
2 Episodes, 2016 - 2016
Darrell L. Shuler
Waller Slave
2 Episodes, 2016 - 2016
Roman L. Armstrong
Kunta Kinte Dbl / Waller Slave
2 Episodes, 2016 - 2016
Sam Woodworth
Confederate Soldier / Redcoat Soldier
2 Episodes, 2016 - 2016
David Shiflett
Chicken Fight Gambler
2 Episodes, 2016 - 2016
Cortney McClelland Jr.
Newborn Chicken George
2 Episodes, 2016 - 2016
Warren Summers III
Waller Slave
2 Episodes, 2016 - 2016
Chad L. Coleman
Mingo
1 Episode, 2016 - 2016
Herman Netzhammer
Braggart townfolk
1 Episode, 2016 - 2016
Emyri Crutchfield
Teen Miss Kizzy
1 Episode, 2016 - 2016
Lane Garrison
Frederick Murray
1 Episode, 2016 - 2016
T.I.
Cyrus
1 Episode, 2016 - 2016
Genevieve Hannelius
Missy
1 Episode, 2016 - 2016
Anna Paquin
Nancy Holt
1 Episode, 2016 - 2016
Michael James Shaw
Marcellus
1 Episode, 2016 - 2016
Mekhi Phifer
Jerusalem
1 Episode, 2016 - 2016
Ike Amadi
Narrator
1 Episode, 2016 - 2016
Brett Rice
William Byrd
1 Episode, 2016 - 2016
Mark Rolston
Jewett
1 Episode, 2016 - 2016
Kedar Williams-Stirling
Sitafa
1 Episode, 2016 - 2016
Mandela Van Peebles
Noah
1 Episode, 2016 - 2016
Sedale Threatt Jr.
Tom
1 Episode, 2016 - 2016
Simona Brown
Jinna
1 Episode, 2016 - 2016
Brett Baker
Sheriff's Deputy
1 Episode, 2016 - 2016
Gabe Begneaud
Hastings
1 Episode, 2016 - 2016
Hakeem Kae-Kazim
Samson
1 Episode, 2016 - 2016
James Moses Black
Benjamin Lyon
1 Episode, 2016 - 2016
Jason Bayle
Grenadier Captain
1 Episode, 2016 - 2016
Andrew Block
First Attendant
1 Episode, 2016 - 2016
Miles Doleac
Mr. MacGregor
1 Episode, 2016 - 2016
James Gracie
Edward
1 Episode, 2016 - 2016
Gregory Bright
Driver Slave
1 Episode, 2016 - 2016
Dominic Burgess
Lord Dunmore
1 Episode, 2016 - 2016
Mary Aphane
Dancer
1 Episode, 2016 - 2016
Danny Cosmo
Slave Trader
1 Episode, 2016 - 2016
John P. Fertitta
Duel Judge
1 Episode, 2016 - 2016
Colby Arps
Blaine
1 Episode, 2016 - 2016
Jared Bankens
Slave Dealer
1 Episode, 2016 - 2016
Jim Gleason
Charleston Barker
1 Episode, 2016 - 2016
Mark Ashworth
County Crier
1 Episode, 2016 - 2016
David Dahlgren
Planter
1 Episode, 2016 - 2016
LeVar Burton
Ephraim
1 Episode, 2016 - 2016
Darren Darnborough
Red Coat #1
1 Episode, 2016 - 2016
Lucius Baston
Reverend Garland
1 Episode, 2016 - 2016
Ann Hamilton
Mrs. Jewett
1 Episode, 2016 - 2016
Tony Caprari
Slave Buyer #1
1 Episode, 2016 - 2016
Lola Fyke
Abigail - Age 7
1 Episode, 2016 - 2016
Bowie Hamilton
White Man #1
1 Episode, 2016 - 2016
Kyle Baughman
Banjo Playing Soldier
1 Episode, 2016 - 2016
Garrett Kruithof
Roadblock Rider
1 Episode, 2016 - 2016
Jackson Beals
Major General Forrest
1 Episode, 2016 - 2016
Chukwuma Onwuchekwa
Troilus
1 Episode, 2016 - 2016
B.J. Grogan
Rickety Man
1 Episode, 2016 - 2016
Octavius J. Johnson
Carleton
1 Episode, 2016 - 2016
Brett Lapeyrouse
White Man #3
1 Episode, 2016 - 2016
Brandon Bracey
Boseman
1 Episode, 2016 - 2016
Ousmane Dagno
Badja
1 Episode, 2016 - 2016
David Kallaway
Edward Covey
1 Episode, 2016 - 2016
Kesha Bullard Lewis
Lilly Su
1 Episode, 2016 - 2016
Sharon K. London
Sister Sarah
1 Episode, 2016 - 2016
Sharleen Dziire
Young Laundress
1 Episode, 2016 - 2016
Jason Carter
Viscount Shaw
1 Episode, 2016 - 2016
Jaylin Ogle
Little Chicken George
1 Episode, 2016 - 2016
Mbulelo Grootboom
Foulah
1 Episode, 2016 - 2016
Tre Styles
Field Hand
1 Episode, 2016 - 2016
Dylan Kenin
Spalding
1 Episode, 2016 - 2016
Robert Hobbs
Slave Buyer #2
1 Episode, 2016 - 2016
Ian Casselberry
Tyler
1 Episode, 2016 - 2016
Shane Partlow
Tall Gambler
1 Episode, 2016 - 2016
Carrie Lazar
Emmeline
1 Episode, 2016 - 2016
Marco St. John
Second Gambler
1 Episode, 2016 - 2016
Thomas Tah Hyde III
Aaron
1 Episode, 2016 - 2016
Ladson Deyne
Major Wimsatt
1 Episode, 2016 - 2016
Anthony Marble
Dragoon Captain
1 Episode, 2016 - 2016
Kirby Jackson
Tabitha
1 Episode, 2016 - 2016
Henry Frost
Ballard
1 Episode, 2016 - 2016
Lance Tafelski
White Man #2
1 Episode, 2016 - 2016
Ben Kgosimore
Kalabi Koro
1 Episode, 2016 - 2016
Isaiah Margan
Noah - Age 7
1 Episode, 2016 - 2016
Produced By
LeVar Burton
co-executive producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Alissa M. Kantrow
producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Karen Mayeda Vranek
co-producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Korin Williams
co-executive producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Ann Kindberg
producer
3 Episodes, 2016 - 2016
Cheryl Eatock
producer
1 Episode, 2016 - 2016
Music
Alex Heffes
4 Episodes, 2016 - 2016
Philip Miller
1 Episode, 2016 - 2016
Cinematography
Peter Menzies Jr.
3 Episodes, 2016 - 2016
Sharone Meir
1 Episode, 2016 - 2016
Sound
Timothy A. Cleveland
sound designer
4 Episodes, 2016 - 2016
Jonathan Corona
assistant sound editor
4 Episodes, 2016 - 2016
Joe Earle
re-recording mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
Judah Getz
adr mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
John Guentner
foley mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
Jenna Lange
post audio producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Vicki Lemar
adr mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
Jacob McNaughton
foley mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
Gary Megregian
supervising sound editor
4 Episodes, 2016 - 2016
Samuel Munoz
foley editor
4 Episodes, 2016 - 2016
Jamey Osborne
sound utility
4 Episodes, 2016 - 2016
Nick Papalia
Assistant Sound Editor
4 Episodes, 2016 - 2016
Richard Schexnayder
sound mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
Noel Vought
foley artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Stephen Webster
adr mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
Mitchell Lestner
foley editor
3 Episodes, 2016 - 2016
Michael Botha
adr mixer
2 Episodes, 2016 - 2016
Christian Buenaventura
dialogue editor
2 Episodes, 2016 - 2016
Jason Dotts
adr mixer
2 Episodes, 2016 - 2016
Steven Huerstel
boom operator
2 Episodes, 2016 - 2016
Reed Lovell
adr mixer: Atlanta
2 Episodes, 2016 - 2016
Angelo Carelse
sound recordist: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Andrew Spencer Dawson
adr supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Paul J. Diller
sound effects editor
1 Episode, 2016 - 2016
Ginger Geary
foley artist
1 Episode, 2016 - 2016
J.J. Le Roux
sound recordist
1 Episode, 2016 - 2016
James Long
boom operator
1 Episode, 2016 - 2016
Stuart Martin
supervising adr editor
1 Episode, 2016 - 2016
Daniel Salas
sound effects editor
1 Episode, 2016 - 2016
Michael Sana
sound effects editor
1 Episode, 2016 - 2016
John Snider
sound effects editor
1 Episode, 2016 - 2016
Marcello Dubaz
sound effects editor
4 Episodes, 2016 - 2016
Jason Krane
dialogue/adr editor
4 Episodes, 2016 - 2016
Steven Stuhr
dialogue editor
4 Episodes, 2016 - 2016
Billy Theriot
adr mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
James Bannon
adr looping
1 Episode, 2016 - 2016
Geoff Kock
a.d.r. recordist
1 Episode, 2016 - 2016
Roy Machado
adr mixer
1 Episode, 2016 - 2016
Editing
Greg Babor
1 Episode, 2016 - 2016
David Beatty
1 Episode, 2016 - 2016
Neil Mandelberg
1 Episode, 2016 - 2016
Martin Nicholson
1 Episode, 2016 - 2016
James Wilcox
1 Episode, 2016 - 2016
Casting Director
Meagan Lewis
4 Episodes, 2016 - 2016
Victoria Thomas
2 Episodes, 2016 - 2016
Leo Davis
1 Episode, 2016 - 2016
Lissy Holm
1 Episode, 2016 - 2016
Production Design
Ida Random
4 Episodes, 2016 - 2016
David Barkham
1 Episode, 2016 - 2016
Jonathan Hely-Hutchinson
1 Episode, 2016 - 2016
Art Direction
Kelly Curley
4 Episodes, 2016 - 2016
Catherine Gaum
1 Episode, 2016 - 2016
Sara Hartinger
1 Episode, 2016 - 2016
Set Design
Alice Baker
4 Episodes, 2016 - 2016
Jo Stuart Fox
4 Episodes, 2016 - 2016
Melinda Launspach
1 Episode, 2016 - 2016
Costumes
Ruth E. Carter
4 Episodes, 2016 - 2016
Diana Cilliers
1 Episode, 2016 - 2016
Makeup
Chelsea Barber
assistant hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Timothy Blackburn
hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Nikki I Brown
makeup artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Niqui da Silva
key makeup artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Bailey Domke
special makeup effects artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Jillian Erickson
makeup artist / third makeup: New Orleans
4 Episodes, 2016 - 2016
Adam Gaeta
key hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Marcos Gonzales
hair additional
4 Episodes, 2016 - 2016
Glen P. Griffin
special makeup effects artist: sculptor, painter
4 Episodes, 2016 - 2016
Sherri B. Hamilton
hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Wade Hampton
hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Conrad Hilton
special hair effects artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Elvis Jones
special effects makeup designer / special effects makeup designer: United States
4 Episodes, 2016 - 2016
Erin Killelea-Moreau
hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Jack Lazzaro
additional makeup artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Cass McClure
special makeup effects artist / prosthetic makeup artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Jeannette Moriarty
additional hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Stacey Morris
special effects hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Babalwa Mtshiselwa
makeup artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Paige Reeves
third makeup artist / key makeup artist: United States
4 Episodes, 2016 - 2016
LeDiedra Richard-Baldwin
makeup artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Carlos Savant
special makeup effects artist: lab technician / special makeup effects lab technician
4 Episodes, 2016 - 2016
Aimee Stuit
key makeup artist / makeup department head / makeup department head: United States
4 Episodes, 2016 - 2016
Emily Tatum
makeup artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Vicki Vacca
makeup artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Adam Walls
special makeup effects artist / special effects makeup artist: United States
4 Episodes, 2016 - 2016
Tony Ward
hair department head / hair department head: United States
4 Episodes, 2016 - 2016
Crystal Wells
hair stylist / additional hair stylist
4 Episodes, 2016 - 2016
Melizah Anguiano Wheat
personal hair stylist: Anna Paquin
4 Episodes, 2016 - 2016
Shandrea Williams
day player
4 Episodes, 2016 - 2016
Lawrnell Bell-Rattler
hair stylist
3 Episodes, 2016 - 2016
Stacy Kelly
makeup department head
3 Episodes, 2016 - 2016
Jami Ross
makeup artist
3 Episodes, 2016 - 2016
Mia Goff
makeup artist
2 Episodes, 2016 - 2016
Lesley Rodriguez
makeup artist
2 Episodes, 2016 - 2016
Blythe Bickham
assistant hair stylist
1 Episode, 2016 - 2016
Marike Liebetrau
makeup artist
1 Episode, 2016 - 2016
Talli Pachter
key hair stylist
1 Episode, 2016 - 2016
Graham Press
special effects makeup designer
1 Episode, 2016 - 2016
Christa Schoeman
hair department head / makeup department head
1 Episode, 2016 - 2016
Chad Waller
special effects makeup artist
1 Episode, 2016 - 2016
Special Effects
Jase Warrington
special effects foreman
4 Episodes, 2016 - 2016
Ivan Janse Van Rensburg
special effects foreman
3 Episodes, 2016 - 2016
Kevin Bitters
special effects foreman: water Effects
1 Episode, 2016 - 2016
Jamie Hendricks
special effects floor supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Max Poolman
special effects supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Jeffrey G. Wicker
special effects technician
1 Episode, 2016 - 2016
Visual Effects
David W. Brown Jr.
visual effects coordinator
4 Episodes, 2016 - 2016
Julio Galvan
digital compositor
4 Episodes, 2016 - 2016
Tie David Gambacurta
tracking/layout artist / tracking/matchmove/layout artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Chetan Gaur
compositing supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
Sara Hilmarsdóttir
compositing technical director
4 Episodes, 2016 - 2016
Sanat Kapoor
visual effects coordinator
4 Episodes, 2016 - 2016
Taj Nabhani
digital artist: mr x
4 Episodes, 2016 - 2016
Yiris Hallal Padilla
visual effects supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
Mike Stadnyckyj
compositing supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
Luke Stevens
visual effects
4 Episodes, 2016 - 2016
Vikas Wadekar
rotoscope artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Mike Borrett
visual effects producer: Mr. X Inc.
3 Episodes, 2016 - 2016
Ian Douglass
digital artist
3 Episodes, 2016 - 2016
Eric Fulford
digital artist
3 Episodes, 2016 - 2016
Alfonso Miranda
matte painter
3 Episodes, 2016 - 2016
Dominic Remane
visual effects supervisor
3 Episodes, 2016 - 2016
Conner Stirling
visual effects editorial
3 Episodes, 2016 - 2016
Seth Brower
compositor: Encore Hollywood
2 Episodes, 2016 - 2016
Ricardo Camacho Páramo
digital compositor
2 Episodes, 2016 - 2016
Sagar Dhondge
vfx paint artist: Digikore studios
2 Episodes, 2016 - 2016
Karen E. Goulekas
additional visual effects supervisor
2 Episodes, 2016 - 2016
Wicus Labuschagne
digital compositor / lead compositor: Inspired Minority
2 Episodes, 2016 - 2016
Nicole Librodo
visual effects coordinator
2 Episodes, 2016 - 2016
Robin Mangat
tracking & matchmove artist
2 Episodes, 2016 - 2016
Omar Miranda Quiñones
digital compositor
2 Episodes, 2016 - 2016
Abhishek More
visual effects producer
2 Episodes, 2016 - 2016
Vittamsetty Manga Rao
digital compositor
2 Episodes, 2016 - 2016
Nick Sinnott
tracking artist
2 Episodes, 2016 - 2016
Kondareddy Suresh
visual effects
2 Episodes, 2016 - 2016
Jean-Claude van Staden
modeler
2 Episodes, 2016 - 2016
Jonathan Lisandro Gutierrez Vleeschower
digital compositor
2 Episodes, 2016 - 2016
George Webster
visual effects supervisor: loco vfx
2 Episodes, 2016 - 2016
Misael Isaac Zamarripa
digital compositor
2 Episodes, 2016 - 2016
Esther Badenhorst
assistant vfx editor
1 Episode, 2016 - 2016
Megan Bagshaw
compositor
1 Episode, 2016 - 2016
Justin Cohen
visual effects artist
1 Episode, 2016 - 2016
Alain De Klerk
visual effects artist
1 Episode, 2016 - 2016
Simon Hansen
overall visual effects producer / visual effects supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Zybrand Jacobs
fx artist: Inspired Minority
1 Episode, 2016 - 2016
Aninka Jonck
visual effects production manager
1 Episode, 2016 - 2016
Paul Kalil
overall visual effects producer / visual effects producer: Inspired Minority Pictures
1 Episode, 2016 - 2016
Ali Maleka
cg artist
1 Episode, 2016 - 2016
Jose Guadalupe Olmeda
digital compositor
1 Episode, 2016 - 2016
Shamiel Rinquest
digital compositor: visual effects / visual effects artist
1 Episode, 2016 - 2016
Richard Stevenson
cg artist
1 Episode, 2016 - 2016
Stephanie Traut
vfx editor / visual effects editor
1 Episode, 2016 - 2016
Rob van den Bragt
cg supervisor, tx vfx: Chocolate Tribe
1 Episode, 2016 - 2016
Marco van der Merwe
sequence lead
1 Episode, 2016 - 2016
Douw van Niekerk
digital compositor / matchmove artist
1 Episode, 2016 - 2016
Cobus van Staden
visual effects artist
1 Episode, 2016 - 2016
Mark Velazquez
digital compositor
1 Episode, 2016 - 2016
David Whitehouse
visual effects producer: Loco VFX
1 Episode, 2016 - 2016
Jonathan Alenskas
senior digital compositor
1 Episode, 2016 - 2016
Jamie Belford
production assistant
1 Episode, 2016 - 2016
Ian Boyle
additional plate photography
1 Episode, 2016 - 2016
Jeaneliz de Nys
cg artist
1 Episode, 2016 - 2016
Dries Du Preez
visual effects artist
1 Episode, 2016 - 2016
Clinton Keith Ford
cg lead
1 Episode, 2016 - 2016
Florian Fueger
visual effects artist
1 Episode, 2016 - 2016
Nick Latimer
assistant: vfx editor
1 Episode, 2016 - 2016
Theo le Roux Preis
cg supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Joe Pistorius
visual effects art director
1 Episode, 2016 - 2016
Jonty Pressinger
visual effects artist
1 Episode, 2016 - 2016
Amira Quinlan
financial controller
1 Episode, 2016 - 2016
Liam Raeburn
production assistant
1 Episode, 2016 - 2016
Fir Suidema
assistant visual effects supervisor / on set visual effects supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Derik van den Berg
cg supervisor: loco vfx
1 Episode, 2016 - 2016
Raymond Volker
visual effects artist
1 Episode, 2016 - 2016
Assistant Director
Batou Chandler
First Assistant Director: Aerial unit
4 Episodes, 2016 - 2016
Brittney Diez
second second assistant director
4 Episodes, 2016 - 2016
Jared Swidzinski
additional second ad
4 Episodes, 2016 - 2016
L. Warren Thompson
second unit director
4 Episodes, 2016 - 2016
Paul Uddo
first assistant director / second unit director
4 Episodes, 2016 - 2016
Ashley Foster
additional second assistant director
3 Episodes, 2016 - 2016
Scott August
second assistant director
2 Episodes, 2016 - 2016
Trevor Goslin
second unit second assistant director
2 Episodes, 2016 - 2016
Jared Hopkins
additional second assistant director / second assistant director
2 Episodes, 2016 - 2016
Cali Pomes
second assistant director
2 Episodes, 2016 - 2016
Ann C. Salzer
first assistant director
2 Episodes, 2016 - 2016
T.C. Setlogelo
base camp pa
2 Episodes, 2016 - 2016
Seth Hansen
second assistant director
1 Episode, 2016 - 2016
Brett Hodgkinson
first assistant director
1 Episode, 2016 - 2016
Noga Isackson
first assistant director
1 Episode, 2016 - 2016
Dan Katzman
first assistant director
1 Episode, 2016 - 2016
Jude Kimuli
3rd assistant director, 2nd Unit
1 Episode, 2016 - 2016
Scott Metcalfe
first assistant director
1 Episode, 2016 - 2016
Gerson Paz
second assistant director
1 Episode, 2016 - 2016
Sonia V. Torres
second second assistant director
1 Episode, 2016 - 2016
Christopher Wolfe
first assistant director - additional photography
1 Episode, 2016 - 2016
Production Management
Liz Brandenburg
production supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
Alissa M. Kantrow
production manager / unit production manager
4 Episodes, 2016 - 2016
Henry Langstraat
post-production supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
Kirk W. Johnson
2nd unit production supervisor
2 Episodes, 2016 - 2016
Jon Ollwerther
drone production manager
2 Episodes, 2016 - 2016
Carol Heij
production manager: South Africa
1 Episode, 2016 - 2016
Art Department
Herbert Adler
senior construction foreman
4 Episodes, 2016 - 2016
Alice Alward
art department coordinators
4 Episodes, 2016 - 2016
Jill Broadfoot
set decoration buyer
4 Episodes, 2016 - 2016
Bryan W. Carpenter
key armorer
4 Episodes, 2016 - 2016
Ashley Clements
prop buyer
4 Episodes, 2016 - 2016
Randall S. Coe
construction coordinator
4 Episodes, 2016 - 2016
Carl Counts
set decoration coordinator
4 Episodes, 2016 - 2016
Chris Craine
assistant art director
4 Episodes, 2016 - 2016
Russ Doyle
key greens
4 Episodes, 2016 - 2016
Hennie Goddard
construction foreman
4 Episodes, 2016 - 2016
Jeb Hager-Eichhorn
props
4 Episodes, 2016 - 2016
John Herbert
painting supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
Michael A. Johnson
lead man
4 Episodes, 2016 - 2016
Seth M. Johnson
props
4 Episodes, 2016 - 2016
Grace Kelsey
on-set scenic
4 Episodes, 2016 - 2016
Chris Kibler
construction purchaser
4 Episodes, 2016 - 2016
Heather La Kor
assistant property master: 2nd
4 Episodes, 2016 - 2016
Henry McGee
art department assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Patrick McGuire
set dresser
4 Episodes, 2016 - 2016
Jorin Ostroska
assistant property master
4 Episodes, 2016 - 2016
Alixandra Petrovich
on set dresser
4 Episodes, 2016 - 2016
Marius Pretorius
head scenic
4 Episodes, 2016 - 2016
Brad Quintana
propmaker
4 Episodes, 2016 - 2016
Phillip Roberts
standby set dresser
4 Episodes, 2016 - 2016
Erica Van Den Raad
construction coordinator: part one
4 Episodes, 2016 - 2016
Megan van Heerden
scenic set finisher
4 Episodes, 2016 - 2016
Emily Weston
props
4 Episodes, 2016 - 2016
Matt Zaff
set dresser: 2nd on set dresser
4 Episodes, 2016 - 2016
Meredith Zelenka
set decoration assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Lindsay LaGrange
props assistant
3 Episodes, 2016 - 2016
Alexander Lasseigne III
set dresser
3 Episodes, 2016 - 2016
Michael S. Martin
property master
3 Episodes, 2016 - 2016
Jesse Michael Owen
storyboard artist
3 Episodes, 2016 - 2016
Caroline Walker
set dresser
3 Episodes, 2016 - 2016
Elliot Westphal
on set dresser: additional
3 Episodes, 2016 - 2016
Simonette Berry
scenic painter gang boss
2 Episodes, 2016 - 2016
Melisa Coby
scenic artist
2 Episodes, 2016 - 2016
Jed Pendergrass
assistant property
2 Episodes, 2016 - 2016
Gordon Russell
construction foreman
2 Episodes, 2016 - 2016
Robin Simmerly
property assistant
2 Episodes, 2016 - 2016
Mark Auret
property master: South Africa
1 Episode, 2016 - 2016
Timothy Crick
greens
1 Episode, 2016 - 2016
Nicholas Ellerbee
propmaker
1 Episode, 2016 - 2016
Melissa Eybers
props mould maker
1 Episode, 2016 - 2016
Brigitte-Michelle Floegel
set dresser
1 Episode, 2016 - 2016
Menzi Hlongwa
art department
1 Episode, 2016 - 2016
Michael Hyman
scenic foreman
1 Episode, 2016 - 2016
Camile Kelsey
scenic
1 Episode, 2016 - 2016
Lager Peters
Lead Stage Hand
1 Episode, 2016 - 2016
Clive Pollick
construction manager
1 Episode, 2016 - 2016
Cody Recker
set dresser
1 Episode, 2016 - 2016
Jean Rigby
carpenter
1 Episode, 2016 - 2016
George Sanchez
plasterer gangboss
1 Episode, 2016 - 2016
Danielle Skriker
set dresser
1 Episode, 2016 - 2016
Barbra Hearn West
Draper
1 Episode, 2016 - 2016
Stephen H. Porter
art department coordinator
2 Episodes, 2016 - 2016
Karl Schulschenk
storyboard artist
1 Episode, 2016 - 2016
Mark Seath
lead construction
1 Episode, 2016 - 2016
Stunts
Luke Hawx
stunts
4 Episodes, 2016 - 2016
Precious Jenkins
stunt performer
4 Episodes, 2016 - 2016
Michael Ortiz
stunt performer
4 Episodes, 2016 - 2016
Scheryl W Brown
stunt double: E'Myri Lee Crutchfield / stunt double: Anika Noni Rose
3 Episodes, 2016 - 2016
Kurt DeVille
stunt double: Forest Whitaker
3 Episodes, 2016 - 2016
Ethan Lee
stunt performer
3 Episodes, 2016 - 2016
Lloyd Pitts
stunts / stunt double: Jonathan Rhys Meyers
3 Episodes, 2016 - 2016
Brad Royster
utility stunts
3 Episodes, 2016 - 2016
Sean Paul Braud
stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Jay Caputo
stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Tony Donno
stunt player
2 Episodes, 2016 - 2016
Mark Fisher
stunts / utility stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Philip Fornah
stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Barry Hanley
stunt performer / stunt team: stunt double
2 Episodes, 2016 - 2016
Floyd Anthony Johns Jr.
stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Josh Kemble
stunt performer
2 Episodes, 2016 - 2016
Nito Larioza
stunt performer
2 Episodes, 2016 - 2016
Bethany Levy
Teen Kizzy Stunt Double
2 Episodes, 2016 - 2016
Kortney Manns
stunt performer
2 Episodes, 2016 - 2016
Kevin Reid
stunt double: Jonathan Rhys Meyers / stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Preston Schrag
stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Wesley Scott
stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Joseph Singletary
stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Nick Stanner
stunt player / stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Hamid-Reza Benjamin Thompson
stunt double: Hakeem Kae-Kazim / stunt double: Sedale Threatt, Jr
2 Episodes, 2016 - 2016
Kevin Waterman
stunt performer / stunts
2 Episodes, 2016 - 2016
Rocky Abou-Sakher
stunt performer
1 Episode, 2016 - 2016
Jason Ament
stunt performer
1 Episode, 2016 - 2016
Jon Arthur
gun handler
1 Episode, 2016 - 2016
Jacob Chambers
stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Matt Cipro
stunt performer
1 Episode, 2016 - 2016
Danny Cosmo
stunt player
1 Episode, 2016 - 2016
Jamal Dennis
stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Joe Dryden
utility stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Kevin Dyer
Stunt Double: Rege-Jean Page
1 Episode, 2016 - 2016
Filip Ciprian Florian
fight choreographer
1 Episode, 2016 - 2016
Kirk A. Jenkins
stunt double: octavius johnson
1 Episode, 2016 - 2016
Jean Claude Leuyer
stunt performer
1 Episode, 2016 - 2016
Nicole Marines
stunt double: Anna Paquin
1 Episode, 2016 - 2016
Aaron Matthews
stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Kabelo Bouga Chalatsane
stunt double: malachi kirby
1 Episode, 2016 - 2016
Anton Moon
stunt coordinator
1 Episode, 2016 - 2016
Andy Rusk
stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Nathan Siebring
stunt performer
1 Episode, 2016 - 2016
Natoya Wayne
stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Joe Nin Williams
utility stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Ian Williamson
stunt performer
1 Episode, 2016 - 2016
Michael Yahn
stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Pauline Boudreaux
stunt double: G. Hannelius
1 Episode, 2016 - 2016
Armed Guard
stunts
1 Episode, 2016 - 2016
Kundai Murapa
stunt double: Kunta Kinte
1 Episode, 2016 - 2016
Josie Walsh
assistant stunt coordinator
1 Episode, 2016 - 2016
Editorial
Albert Andrade
post-production coordinator
4 Episodes, 2016 - 2016
Jill Bogdanowicz
senior colorist
4 Episodes, 2016 - 2016
Joseph Krembuszewski
on-line editor
4 Episodes, 2016 - 2016
Gabriele McIntyre
dailies technician
4 Episodes, 2016 - 2016
Eric Patton
post production supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
Mitch Paulson
supervising digital colorist
4 Episodes, 2016 - 2016
Scott Salamon
dailies producer
4 Episodes, 2016 - 2016
Connor Weber
post-production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Victoria Grimsley
assistant editor
2 Episodes, 2016 - 2016
Susana Benaim
assistant editor
1 Episode, 2016 - 2016
Joe Krenzer
dailies technician
1 Episode, 2016 - 2016
Aric Lewis
assistant editor
1 Episode, 2016 - 2016
Firoza Rahim
dailies supervisor / dailies supervisor: dailies
1 Episode, 2016 - 2016
Agustin Rexach
assistant editor
1 Episode, 2016 - 2016
Mike Boord
assistant editor
1 Episode, 2016 - 2016
Shawn Broes
assistant editor
1 Episode, 2016 - 2016
Oliver Farkas
colorist: dailies
1 Episode, 2016 - 2016
Kaylee Karlik
assistant editor
1 Episode, 2016 - 2016
Ken Lebre
supervising dailies producer
1 Episode, 2016 - 2016
Christopher McDonald
dailies operator: additional photography
1 Episode, 2016 - 2016
Jacques McDonald
dailies producer
1 Episode, 2016 - 2016
Other
Rhea Aldridge
production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Aaron Askew
second assistant accountant
4 Episodes, 2016 - 2016
Alex Lee Bonner
production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Tamara Brock
animal trainer
4 Episodes, 2016 - 2016
C.S. Brown
writers' room assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Morey Butler
armorer
4 Episodes, 2016 - 2016
Bryan W. Carpenter
key armorer
4 Episodes, 2016 - 2016
James Connell
production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Joshua Dausch
assistant to forest whitaker / assistant to laurence fishburne / cast assistant: Anna Paquin / cast assistant: Jonathan Rhys Meyers
4 Episodes, 2016 - 2016
Sam Day
first assistant accountant
4 Episodes, 2016 - 2016
Michael Ewing
assistant to mr. wolper
4 Episodes, 2016 - 2016
Mary Kate Fernandez
second assistant accountant
4 Episodes, 2016 - 2016
Stacy Fortenberry
apoc
4 Episodes, 2016 - 2016
Samuel Foster
base camp production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Kristin Garlington
additional payroll accountant / payroll accountant: additional photography
4 Episodes, 2016 - 2016
Scott Goldie
production secretary
4 Episodes, 2016 - 2016
Ali D. Hopson
production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Sam Horton
production coordinator / production coordinator: United States
4 Episodes, 2016 - 2016
Lisa H. Jackson
second assistant accountant
4 Episodes, 2016 - 2016
Liz Landers
key craft service
4 Episodes, 2016 - 2016
Rebecca Llorella
accounting clerk
4 Episodes, 2016 - 2016
Allison A. Millican
travel coordinator
4 Episodes, 2016 - 2016
Karen Milliken
animal trainer
4 Episodes, 2016 - 2016
Kevin Nicklaus
development executive
4 Episodes, 2016 - 2016
Anthony Pelot
production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Angela Plasschaert
studio executive
4 Episodes, 2016 - 2016
Mandy Poche
stand-in
4 Episodes, 2016 - 2016
Kevin Pratt
production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Howard Samuelsohn
dialect coach / dialect coach: Forest Whitaker / dialect coach: Forest Whitaker, Reggie Jean Page, Cast
4 Episodes, 2016 - 2016
Robert Scott Schweitzer
animal trainer
4 Episodes, 2016 - 2016
Melinda Stokes
production accountant
4 Episodes, 2016 - 2016
Kelly M. Stone
first assistant accountant
4 Episodes, 2016 - 2016
Rick S. Sulier
production accountant
4 Episodes, 2016 - 2016
Jared Swidzinski
key set production assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Jonathan Wester
cast assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Alexander B. Williams
key craft service
4 Episodes, 2016 - 2016
Nicole Williams
assistant: Producers / assistant to the producers
4 Episodes, 2016 - 2016
Orneatha Wright
payroll clerk
4 Episodes, 2016 - 2016
Christian Brown
2nd payroll accountant / second payroll accountant
3 Episodes, 2016 - 2016
Michael Grigsby
production accountant
3 Episodes, 2016 - 2016
Michael Campbell
stand-in
2 Episodes, 2016 - 2016
Michael Chaney
assistant armorer
2 Episodes, 2016 - 2016
Kenny Evans
assistant: armorer
2 Episodes, 2016 - 2016
Randy Gaewsky
crafts services assistant
2 Episodes, 2016 - 2016
Todd Greenlee
production assistant
2 Episodes, 2016 - 2016
Tracy B. Mann
stand-in
2 Episodes, 2016 - 2016
Taylor Newman
set production assistant
2 Episodes, 2016 - 2016
Christina Porter
assistant to mario van peebles / assistant to thomas carter
2 Episodes, 2016 - 2016
Rodney Saulsberry
adr/voice talent
2 Episodes, 2016 - 2016
Daniel Seth
Creative Aide to Mr. Whitaker / creative aide: Mr. Whitaker
2 Episodes, 2016 - 2016
Lisa Ann Smith
stand-in
2 Episodes, 2016 - 2016
Josh Stephenson
production assistant: reshoots
2 Episodes, 2016 - 2016
Jandre Terblanche
marine crew
2 Episodes, 2016 - 2016
Rich Veazey
marine safety
2 Episodes, 2016 - 2016
M. Jearl Vinot
production assistant: additional
2 Episodes, 2016 - 2016
Stephen Daniel Wayne
set production assistant: reshoots
2 Episodes, 2016 - 2016
Tara Zulu
set production assistant
2 Episodes, 2016 - 2016
Monica L. Bailey
assistant to Mr. Noyce
1 Episode, 2016 - 2016
Brendon Bennett
marine crew / safety diver
1 Episode, 2016 - 2016
Eddie Budd
production assistant
1 Episode, 2016 - 2016
Aqeel Isaacs
production secretary
1 Episode, 2016 - 2016
André Jaques
marine skipper
1 Episode, 2016 - 2016
Kyle Danny Jenni
assistant production coordinator
1 Episode, 2016 - 2016
Belinda Johnson
creative producer: Film Afrika
1 Episode, 2016 - 2016
Sarah King
stand in/ ms. mcguinness
1 Episode, 2016 - 2016
Daniel Kleinpeter
additional set production assistant
1 Episode, 2016 - 2016
Brent Kriel
marine crew
1 Episode, 2016 - 2016
Carl Lawson
production coordinator: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Derrick Lee
stand-in
1 Episode, 2016 - 2016
Valerie Legrain-Doussau
legal affairs
1 Episode, 2016 - 2016
Cheramie Martin
stand-in
1 Episode, 2016 - 2016
Jason Martin
marine coordinator
1 Episode, 2016 - 2016
Luke Yiangou Mason
assistant to phillip noyce
1 Episode, 2016 - 2016
Thato Mogoje
travel & housing coordinator
1 Episode, 2016 - 2016
Joseph Roller
marine crew
1 Episode, 2016 - 2016
Tim Sigur
Assistant to the Director / director's assistant
1 Episode, 2016 - 2016
Craig Swanepoel
extras casting and coordination
1 Episode, 2016 - 2016
Tre Tureaud
stand-in
1 Episode, 2016 - 2016
Millisia White
choreographer
1 Episode, 2016 - 2016
Brandie Wilcox
animal wrangler
1 Episode, 2016 - 2016
James C. Williamson
marketing content producer
1 Episode, 2016 - 2016
Faa Brimmo
adr voice actor
1 Episode, 2016 - 2016
Christopher Terrell Brown
stand-in: Chicken George
1 Episode, 2016 - 2016
Omar Diop
voice
1 Episode, 2016 - 2016
Newton James Hippolyte Jr.
stand-in: Samson
1 Episode, 2016 - 2016
Jeffrey M. Lawhorn
production legal: Cowan DeBaets Abrahams & Sheppard, LLP
1 Episode, 2016 - 2016
Nathan St Pierre
accounts clerk
1 Episode, 2016 - 2016
Music Department
Red Bennett
scoring assistant / synth programming
4 Episodes, 2016 - 2016
Ben Caucci
additional music programming / musician: African percussion
4 Episodes, 2016 - 2016
Rebecca Dale
orchestral conductor
4 Episodes, 2016 - 2016
Peter Gregson
musician: solo electric and acoustic cello
4 Episodes, 2016 - 2016
James T. Hill
music scoring mixer
4 Episodes, 2016 - 2016
Frankie Pine
music consultant
4 Episodes, 2016 - 2016
Hilary Skewes
musician contractor
4 Episodes, 2016 - 2016
John Ashton Thomas
orchestrator
4 Episodes, 2016 - 2016
Peter Cobbin
score recorded by
3 Episodes, 2016 - 2016
Alexis Grapsas
composer: additional music
3 Episodes, 2016 - 2016
Geoff Lawson
assistant orchestrator
3 Episodes, 2016 - 2016
Matt Shelton
music editor
3 Episodes, 2016 - 2016
Peter Bateman
composer: additional music
2 Episodes, 2016 - 2016
T.J. Lindgren
additional music programming / electric cello
2 Episodes, 2016 - 2016
Warren Zielinski
musician: violin
2 Episodes, 2016 - 2016
George Acogny
music supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Rupert Coulson
score engineer
1 Episode, 2016 - 2016
Jared Gutstadt
end credits
1 Episode, 2016 - 2016
Jason La Rocca
music scoring mixer
1 Episode, 2016 - 2016
Tommy Laurence
orchestrator
1 Episode, 2016 - 2016
Helena Lea
music editor
1 Episode, 2016 - 2016
Questlove
executive music producer
1 Episode, 2016 - 2016
Richard Harwood
musician: principal cello / musician: solo cello
3 Episodes, 2016 - 2016
Cheryl Kim
violin coach: Forest Whitaker
1 Episode, 2016 - 2016
Phil McGowan
additional score mixer
1 Episode, 2016 - 2016
Casting Department
Andrew Hadzopoulos
casting associate
4 Episodes, 2016 - 2016
Rikki Hegwood
extras casting coordinator
4 Episodes, 2016 - 2016
Theresa Hernandez
casting assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Jason L. Wood
casting consultant: A+E Studios
4 Episodes, 2016 - 2016
Wesley Gainer
casting associate
1 Episode, 2016 - 2016
Moonyeenn Lee
casting: South Africa
1 Episode, 2016 - 2016
Chiara Molinaro
casting assistant
1 Episode, 2016 - 2016
Craig Swanepoel
extras casting director
1 Episode, 2016 - 2016
Elizabeth Brown
casting assistant
1 Episode, 2016 - 2016
Costume Department
Heidi Bannon
costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Sandra Bojin-Sedlik
costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Jade Brandt
additional seamstress
4 Episodes, 2016 - 2016
Marilyn Brum
seamstress
4 Episodes, 2016 - 2016
Shareen Chehade
set costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Meghan Cornay
costumer: fitter
4 Episodes, 2016 - 2016
Clara Diaz
set seamstress
4 Episodes, 2016 - 2016
Sharon Fauvel
head ager/dyer
4 Episodes, 2016 - 2016
Cathy Grabowski
ager/dyer / costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Michelle M. Hebert
costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Lauren Elizabeth Hill
set costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Catharine Fletcher Incaprera
set costume supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
Brittany Lathan
set costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Leigha K. Lindsay
costume coordinator
4 Episodes, 2016 - 2016
Kevin Mayes
head tailor
4 Episodes, 2016 - 2016
Meagan McLaughlin
costume supervisor / costumer supervisor: United States
4 Episodes, 2016 - 2016
David Moyer
additional tailor
4 Episodes, 2016 - 2016
Hayley Pieterse
breakdown artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Douglas J. Stewart
textile artist
4 Episodes, 2016 - 2016
Kazli Sullivan
seamstress
4 Episodes, 2016 - 2016
Britany Viguerie
costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Emma Villere
costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Jen Wasson
key costumer
4 Episodes, 2016 - 2016
Taylor Wilcox
costume assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Tamsyn Lee Wilson
ager & dyer
4 Episodes, 2016 - 2016
Kayla Berry
ager/dyer / set costumer
3 Episodes, 2016 - 2016
Ian Churchill
ager/dyer
3 Episodes, 2016 - 2016
Megan Coates
assistant costume designer
3 Episodes, 2016 - 2016
Caroline Horton
set costumer
3 Episodes, 2016 - 2016
Ellen Ryba
costumer: los angeles crew
3 Episodes, 2016 - 2016
Shawn Vantree
set costumer
3 Episodes, 2016 - 2016
Amy Darden Amos
seamstress
2 Episodes, 2016 - 2016
Darren Manzari
ager dyer
2 Episodes, 2016 - 2016
Timothy Pickles
advisor: military costumes
2 Episodes, 2016 - 2016
Kyle Prowse
set costumer
2 Episodes, 2016 - 2016
Godfrey Banda
tailor
1 Episode, 2016 - 2016
Hetta Burger
assistant costume designer
1 Episode, 2016 - 2016
Karen Clark
seamstress
1 Episode, 2016 - 2016
Maura 'Maude' Cusick
costumer
1 Episode, 2016 - 2016
Michelle Etzebeth
set costumer
1 Episode, 2016 - 2016
Lindsey Eyre
costume buyer
1 Episode, 2016 - 2016
Gillian Florence
costume supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Natasha Romanow
costumer
1 Episode, 2016 - 2016
Larry V. Steele
wardrobe assistant
1 Episode, 2016 - 2016
Inge Hough
key costumer
1 Episode, 2016 - 2016
Hilary Niederer
costume buyer
1 Episode, 2016 - 2016
Camera Department
Bob Bates
gaffer
4 Episodes, 2016 - 2016
Alura Bouvier
ARRI camera team
4 Episodes, 2016 - 2016
Scott Calcagno
rigging grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Steven Cueva
first assistant camera: "a" camera
4 Episodes, 2016 - 2016
Brandon Dauzat
first assistant camera: "b" camera
4 Episodes, 2016 - 2016
Steve Dietl
still photographer
4 Episodes, 2016 - 2016
Rowland Egerton
best boy rigging grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Dusty Emerson
video utility
4 Episodes, 2016 - 2016
Corey Erwin
best boy electric
4 Episodes, 2016 - 2016
Cale Finot
director of photography: second unit
4 Episodes, 2016 - 2016
Jim Firios
lighting technician / additional camera operator
4 Episodes, 2016 - 2016
Robie Fivaz
key grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Dan Furst
video assist operator
4 Episodes, 2016 - 2016
Henry Guzman
rigging electrician
4 Episodes, 2016 - 2016
Jordan Hager
grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Darcy Lynne Jamison
lighting programmer
4 Episodes, 2016 - 2016
Franklin Jones II
key rigging grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Lonnie Kahoe
grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Vic Keatley
rigging gaffer
4 Episodes, 2016 - 2016
Zachary C. Kidder
hydrascope crane & g3 remote head technician
4 Episodes, 2016 - 2016
James Langdon
balloon operator
4 Episodes, 2016 - 2016
Matthew LeCrone
lighting technician
4 Episodes, 2016 - 2016
Leon Lotz
"c" camera loader
4 Episodes, 2016 - 2016
Chad Naremore
best boy grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Chad Oliver
digital imaging technician
4 Episodes, 2016 - 2016
Taylor Seaman
loader
4 Episodes, 2016 - 2016
Nate Selee
lighting console programmer
4 Episodes, 2016 - 2016
Marcel Shimba
Best Boy Lights
4 Episodes, 2016 - 2016
Stephanie Sousa
lighting technician
4 Episodes, 2016 - 2016
Jon Tenholder
lighting technician
4 Episodes, 2016 - 2016
Chris Trosclair
lighting technician
4 Episodes, 2016 - 2016
Tedd Underwood
rigging best boy electric
4 Episodes, 2016 - 2016
John Vinson
grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Melvin J. Walker
grip
4 Episodes, 2016 - 2016
Michael Watson
camera operator: "b" camera
4 Episodes, 2016 - 2016
Sterling Wiggins
second assistant camera: "b" camera
4 Episodes, 2016 - 2016
Justin Wright
lighting technician
4 Episodes, 2016 - 2016
Joshua Anderson
additional lighting technician
3 Episodes, 2016 - 2016
Jason Bauer
digital imaging technician
3 Episodes, 2016 - 2016
Diogo Domingues
focus puller: "b" camera
3 Episodes, 2016 - 2016
Stephen Early
first assistant camera: c camera
3 Episodes, 2016 - 2016
Peter McCaffrey
camera operator
3 Episodes, 2016 - 2016
Justin Paterson
rigging gaffer
3 Episodes, 2016 - 2016
Mike Rushing
grip
3 Episodes, 2016 - 2016
Rigney Sackley
"a" camera 2nd assistant
3 Episodes, 2016 - 2016
Ryan Watson
rigging grip / best boy rigging grip
3 Episodes, 2016 - 2016
Eric Wycoff
director of photography: second unit
3 Episodes, 2016 - 2016
Jeffrey Steven Brink
aerial drone cinematographer
2 Episodes, 2016 - 2016
Sean Brown
grip / drone technician
2 Episodes, 2016 - 2016
Michael Craig Ferguson
aerial drone pilot
2 Episodes, 2016 - 2016
Nicholas Groetsch
video assist: second unit
2 Episodes, 2016 - 2016
Michael Lowendick
grip
2 Episodes, 2016 - 2016
Callie Moore
second assistant "c" camera
2 Episodes, 2016 - 2016
Josh Oliver
electrician
2 Episodes, 2016 - 2016
Kristina Piliya
second assistant camera
2 Episodes, 2016 - 2016
Kristina Tina Piliya
second assistant camera
2 Episodes, 2016 - 2016
Zachary Sieffert
first assistant camera
2 Episodes, 2016 - 2016
Lance Vallo
grip
2 Episodes, 2016 - 2016
Jacob Alvarez
grip
1 Episode, 2016 - 2016
Austin Alward
first assistant camera: "b" camera
1 Episode, 2016 - 2016
Michael Applebaum
camera operator: "b" camera
1 Episode, 2016 - 2016
Nathan Borck
digital imaging technician
1 Episode, 2016 - 2016
Michael Carstensen
camera operator: "b" camera
1 Episode, 2016 - 2016
Peter Caty
Aerobo Ground Technician
1 Episode, 2016 - 2016
Pete Cavaciuti
camera operator: "a" camera
1 Episode, 2016 - 2016
Jake Czepiel
dolly grip: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Roberto De Angelis
steadicam operator
1 Episode, 2016 - 2016
Cristo Duvenage
digital imaging technician
1 Episode, 2016 - 2016
Stephen Fouasnon
digital imaging technician: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Bryan Freed
electrician
1 Episode, 2016 - 2016
Kevin Gazdik
rigging gaffer
1 Episode, 2016 - 2016
Houston Hadden
assistant camera
1 Episode, 2016 - 2016
Don Hoffmann
lighting technician
1 Episode, 2016 - 2016
Mike McLaughlin
gaffer
1 Episode, 2016 - 2016
Chris Moten
grip
1 Episode, 2016 - 2016
Brian Posslenzny
electrician
1 Episode, 2016 - 2016
Joshua Sepe
grip
1 Episode, 2016 - 2016
Wayne Shields
gaffer
1 Episode, 2016 - 2016
Michele K. Short
still photographer
1 Episode, 2016 - 2016
Michael Swan
director of photography: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Arno van der Laan
second assistant camera: "a" camera
1 Episode, 2016 - 2016
Mark Van Der Merwe
digital imaging technician
1 Episode, 2016 - 2016
Zaan Wienand
key grip
1 Episode, 2016 - 2016
Fabio Cachucho
second assistant camera: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Andy Chen
first assistant camera: visual effects unit
1 Episode, 2016 - 2016
Casey Crafford
still photographer
1 Episode, 2016 - 2016
Marco Goncalves
second assistant camera: "a" camera, second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Todd Greenlee
second assistant camera
1 Episode, 2016 - 2016
Michael D. Kennedy
scorpio head technician
1 Episode, 2016 - 2016
Evan Maclachlan
first assistant camera: "a" camera
1 Episode, 2016 - 2016
Bryce Marshall
second assistant camera
1 Episode, 2016 - 2016
D.J. Phillips
loader
1 Episode, 2016 - 2016
Karl Schmidt
phantom operator
1 Episode, 2016 - 2016
Rob Skuse
rigging grip
1 Episode, 2016 - 2016
Eric van der Vynckt
digital utility: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Joe Waistell
additional first assistant camera
1 Episode, 2016 - 2016
Zander White
loader: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Steven Brett Whittaker
video tape operator
1 Episode, 2016 - 2016
Location Management
Johnny Calloway
location assistant / assistant location manager
4 Episodes, 2016 - 2016
Batou Chandler
location manager
4 Episodes, 2016 - 2016
Craig Harvey
location assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
James Hayward
location scout
4 Episodes, 2016 - 2016
Olivia Motley
location assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Brandon Perry
location assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Ted Voorhies
location assistant
4 Episodes, 2016 - 2016
Beau Bebeau
location assistant
3 Episodes, 2016 - 2016
Joe Stange
location assistant
3 Episodes, 2016 - 2016
Kristin Peterman
locations office coordinator
2 Episodes, 2016 - 2016
Neville Botha
location manager
1 Episode, 2016 - 2016
Jean Roux
location manager
1 Episode, 2016 - 2016
Script Department
Alexander B. Hill
script supervisor: second unit
4 Episodes, 2016 - 2016
Sam Sullivan
script supervisor
4 Episodes, 2016 - 2016
David Bush
script supervisor: second unit
1 Episode, 2016 - 2016
Nicole Lowell
script supervisor
1 Episode, 2016 - 2016
Elelwani Netshifhire
script supervisor: 2nd unit
1 Episode, 2016 - 2016
Movie title data and credits provided by