X
Close Ad
Games
Explore Games
2024 GAME PUBLISHER RANKINGS
2023 Game Awards Tracker
Xbox Game Pass
Best Games This Year
Best Games of All Time
Upcoming Releases
New PS5 Games
New Xbox Series X/S Games
New PC Games
New Switch Games
See All
New Games
New & Upcoming Games
Free & Subscription Games
Stellar Blade
Manor Lords [Early Access]
SaGa Emerald Beyond
Sand Land
Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes
TopSpin 2K25
Tales of Kenzera: ZAU
Final Fantasy 7 Rebirth
See All
Movies
Explore Movies
APRIL MOVIE PREVIEW
Upcoming Movies
DVD/Blu-ray: New & Upcoming
Best Movies This Year
Best Movies of All Time
Best Movies on Netflix
Best Movies on Hulu
Best Movies on Prime Video
Best Movies on Max
Best Movies on Paramount+
See All
New Movies in Theaters
MOVIE RELEASE CALENDAR
Challengers
Boy Kills World
Humane
The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed
Abigail
The Ministry of Ungentlemanly Warfare
Civil War
Sasquatch Sunset
The First Omen
See All
TV Shows
Explore TV
Renew/Cancel Scorecard
Best TV Shows This Year
Apple TV+: New & Upcoming
Disney+: New & Upcoming
Hulu: New & Upcoming
Max: New & Upcoming
Netflix: New & Upcoming
Paramount+: New & Upcoming
Peacock: New & Upcoming
Prime Video: New & Upcoming
See All
New TV Shows
MAY TV PREVIEW
TV PREMIERE CALENDAR
The Veil
Knuckles
Dead Boy Detectives
The Big Door Prize S2
The Jinx Part 2
The Spiderwick Chronicles
Conan O'Brien Must Go
Fallout
See All
Music
New Albums
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Taylor Swift: TTPD The Anthology
St. Vincent: All Born Screaming
Iron & Wine: Light Verse
Justice: Hyperdrama
Pet Shop Boys: Nonetheless
Neil Young & Crazy Horse: Fu##in' Up
Pearl Jam: Dark Matter
Vampire Weekend: Only God Was Above Us
Beyonce: Cowboy Carter
See All
News
Register
Register
Amistad
Cast & Crew
Add My Rating
Critic Reviews
User Reviews
Cast & Crew
Details
Cast & Crew
Directed By
Steven Spielberg
Written By
David Franzoni
written by
Cast
Morgan Freeman
Theodore Joadson
Nigel Hawthorne
Martin Van Buren
Anthony Hopkins
John Quincy Adams
Djimon Hounsou
Cinque
Matthew McConaughey
Roger Sherman Baldwin
David Paymer
Secretary John Forsyth
Pete Postlethwaite
Holabird
Stellan Skarsgård
Tappan
Razaaq Adoti
Yamba
Abu Bakaar Fofanah
Fala
Anna Paquin
Queen Isabella
Tomas Milian
Calderon
Chiwetel Ejiofor
Ensign Covey
Derrick N. Ashong
Buakei
Geno Silva
Ruiz
John Ortiz
Montes
Ralph Brown
Lieutenant Gedney
Darren E. Burrows
Lieutenant Meade
Allan Rich
Judge Juttson
Paul Guilfoyle
Attorney
Peter Firth
Captain Fitzgerald
Xander Berkeley
Hammond
Jeremy Northam
Judge Coglin
Arliss Howard
John C. Calhoun
Willie Amakye
Folowa - Amistad African
Luc Assogba
Gbatui - Amistad African
Mariah Campbell
Masery - Amistad African
Habib Conteh
Bai - Amistad African
Stephen Conteh
Morlai - Amistad African
Monguehy Fanzy
Fabanna - Amistad African
Jimmy Fotso
Kwong - Amistad African
Adekunle Ilori
Kahei - Amistad African
Sheriff Kargbo
Almamy - Amistad African
Saye Lah
Kessebe - Amistad African
Sylvestre Massaquoi
Santigiie - Amistad African
Samson Odede
Kpona - Amistad African
Chike Okpala
Sorie - Amistad African
Willie Onafesso
Jina - Amistad African
Samuel Pieh
Suuleh - Amistad African
Lansana Sawi
Morlu - Amistad African
Abu Sidique
Tsukama - Amistad African
El Hadj Malik Sow
Golabu - Amistad African
Lamine Thiam
Mahmud - Amistad African
Austin Pendleton
Professor Gibbs
Daniel von Bargen
Warden Pendleton
Rusty Schwimmer
Mrs. Pendleton
Pedro Armendáriz Jr.
General Espatero
Frank T. Wells
Crier
Michael Massee
Prison Guard
Roy Cooper
Pickney
Jake Weber
Mr. Wright
Victor Rivers
Captain Ferrar
Joseph Kosseh
Birmaja
Steve Passewe
Cinque's In-Law
Sherly Acosta Williams
Cinque's Wife
Matt Sarles
Young Aide
George Gerdes
Marshal
Gerald R. Molen
Magistrate
Kevin J. O'Connor
Missionary
Robert Walsh
Guardsman
Sean McGuirk
Courier
Tony Owen
Farmer
William Young
Businessman
Michael Riley
British Officer
León Singer
Don Pablo
Castulo Guerra
Spanish Priest
Harry Groener
Tecora Captain
Hawthorne James
Creole Cook
Ingrid Walters
Woman Overboard with Baby
Harry A. Blackmun
Associate Justice Joseph Story
Curtis Shields
Bassie - Additional Amistad African
Carlos Spivey
Chike - Additional Amistad African
Charles Udoma
Kessebe - Additional Amistad African
Andrew L. Josiah
Tamba - Additional Amistad African
Tony Onafesso
Baa - Additional Amistad African
Peter Mansaray
Kapr - Additional Amistad African
Clarence Mobley
Kenei - Additional Amistad African
Brian Macon
Yauai - Additional Amistad African
Edward Appiah
Followolo - Additional Amistad African
Denver Dowridge
Kpau - Additional Amistad African
Paul Mwakutuya
Sessi - Additional Amistad African
Rory Burton
Vakina - Additional Amistad African
Samuel Orekhio
Fawni - Additional Amistad African
Omo Lara Tosin
Kula - Additional Amistad African
Ransford Thomas
Alkali - Additional Amistad African
Juliette Darko
Teme - Additional Amistad African
Isaac Mayanja
Sanpha - Additional Amistad African
Charlean Isata Bangalie
Margru - Additional Amistad African
Roosevelt Flenoury
Njaooni - Additional Amistad African
M.S. Kaleiwo
Kaleiwo - Additional Amistad African
Tesfay Yohannes
Amistad African Extra
George Kamara
Amistad African Extra
Abdul-Fatai Balogun
Amistad African Extra
Yaya Sissoko
Amistad African Extra
Amadou Traore
Amistad African Extra
Marlon Francis
Amistad African Extra
Bundu Kamara
Amistad African Extra
James Moses
Amistad African Extra
Daniel Reid
Amistad African Extra
Seydou Coulibaly
Amistad African Extra
Produced By
Debbie Allen
producer
Bob Cooper
co-executive producer
Bonnie Curtis
associate producer
Paul Deason
associate producer
Laurie MacDonald
executive producer
Walter F. Parkes
executive producer
Tim Shriver
co-producer
Steven Spielberg
producer
Colin Wilson
producer
Music
John Williams
Cinematography
Janusz Kaminski
director of photography
Sound
Anna Behlmer
re-recording mixer
Charles L. Campbell
supervising sound editor
Jeff Clark
sound editor
Dean Drabin
adr mixer
Jerry Edemann
assistant sound editor
Keith Edemann
apprentice sound editor
Louis L. Edemann
supervising sound editor
Ronald Eng
sound editor
Ed Fassl
sound editor
Alsie L. Florence
sound transfer
Richard C. Franklin
sound editor
Leonard T. Geschke
sound editor
Charlotte Haupt
sound editor
Hilda Hodges
foley artist
Doug Jackson
sound editor
Robert Jackson
production sound mixer
Ron Judkins
production sound mixer
Samuel F. Kaufman
sound re-recordist
Gary Krivacek
sound editor
Mary Jo Lang
foley mixer
Ken Miller
assistant sound editor
Shawn Murphy
re-recording mixer
Peggy Names
sound cable
Chuck Neely
sound editor
Howard Neiman
sound editor
Andy Nelson
re-recording mixer
Tom Newbon
sound engineer
Bruce Richardson
sound editor
John Roesch
foley artist
Philip Rogers
sound re-recordist
Rod Rogers
adr assistant
Larry Singer
adr supervisor
Philip J. Slattery
apprentice sound editor
Fabiola Stevenson
Dialogue Recording Supervisor
Cary Stratton
adr recordist
Carolyn Tapp
foley recordist
Bob Weitz
sound engineer
Denise Whiting
adr editor
Paul Coogan
boom operator
Larry Hopkins
layback sound mixer
Magic A. Moreno
Mag and Optical Transfer Engineer
John Soukup
sound transfer
Editing
Michael Kahn
Casting Director
Priscilla John
casting director: UK and Africa
Tere Lopez
casting director: additional: Puerto Rico
Jeanne McCarthy
casting director: additional
Victoria Thomas
Production Design
Rick Carter
Art Direction
Christopher Burian-Mohr
Tony Fanning
William James Teegarden
Set Design
Rosemary Brandenburg
Trish Luberti
Costumes
Ruth E. Carter
Makeup
Del Acevedo
makeup artist
Deena Adair
hair stylist: Mr. Freeman
Christine Beveridge
hair stylist: Mr. Hopkins / makeup artist: Mr. Hopkins
John Blake
makeup artist
John Caglione Jr.
makeup artist: East Coast
Mary Cooke
hair stylist: East Coast
Bill Corso
makeup assistant department head
Carla Farmer
hair stylist
Kelly Gleason
makeup artist: East Coast
Michael Hancock
makeup artist: Mr. Freeman
Paula Kelly
makeup artist: East Coast
Erma Kent
hair stylist
Robert Laden
makeup artist: East Coast
Judy Murdock
makeup artist
Ve Neill
makeup department head
Victoria M. Porter
hair stylist: East Coast
Joseph Regina
makeup artist
Gerald Riley
hair stylist
Richard Snell
makeup artist
John Sobeck
makeup artist: East Coast
Perri Sorel
makeup artist
Steven R. Soussanna
hair stylist
Robert L. Stevenson
key hair stylist
Linda Stevenson-Khan
hair stylist
Laini Thompson
makeup artist
Alicia M. Tripi
hair stylist
Julia L. Walker
hair stylist
Rob Hinderstein
makeup artist
Selina Jayne
additional makeup artist
Mark Landon
makeup artist
Douglas Noe
makeup artist
Scott Patton
special makeup effects artist
Brian Penikas
makeup artist: prosthetics
Ani Plotkin-Maloney
makeup artist
Special Effects
Randy Cabral
special effects shop foreman
Jeff Frink
special effects foreman
Rafael Pérez
special effects assistant: Puerto Rico
Ed Ricci
special effects: East Coast
Tom Ryba
special effects supervisor
Greg Aronowitz
camera miniature supervisor and constructor
Craig Tex Barnett
special effects technician
Everett Byrom III
special effects technician
Evan Campbell
sculptor
Tad Krzanowski
model effects: WKR Productions
Matt McDonnell
special effects technician
Chris L. Ward
special effects technician
Visual Effects
Jon Alexander
digital effects artist: ILM
Jill Brooks
associate visual effects producer: ILM
Tami Carter
digital effects artist: ILM
Caitlin Content
sabre artist: ILM
James Doherty
digital modeler: ILM
Scott Farrar
visual effects supervisor: ILM
Kimberly Lashbrook
computer graphics resource assistant: ILM
Craig Lyn
digital modeler: ILM
Jodie Maier
digital effects artist: ILM
Erik Mattson
computer graphics supervisor: ILM
Denise Ream
visual effects producer: ILM
Kenneth Smith
digital timing supervisor: ILM
Tony Sommers
digital paint artist: ILM
Rita E. Zimmerman
sabre artist: ILM
Jim Morris
general manager: ILM
Timothy Niver
model maker
Chris Simmons
model maker
Assistant Director
Luis Rosario Albert
second second assistant director: Puerto Rico
Sean Hobin
second assistant director
Eric Jones
second assistant director
Vicente Juarbe
second second assistant director: Puerto Rico
Foongy Lee
dga trainee
Sergio Mimica-Gezzan
first assistant director
Tito Rosario
second second assistant director: Puerto Rico
Denis L. Stewart
first assistant director: Puerto Rico
Production Management
Paul Deason
unit production manager
Erica Frauman
post-production supervisor
Angela Heald
production supervisor
Nannette Rosa-Collazo
production manager: Puerto Rico
Art Department
Susan Benjamin
assistant set decorator: Los Angeles
John Berger
assistant art director
Kelly Birrer
tool keeper
David Brace
fixtures
Nelson Bush
swing gang
Jamale Case
construction medic
Kevin Conlin
construction foreman: Puerto Rico
Laura Connors
construction auditor
Steve Conrow
construction gang boss: East Coast
Nancy Deren
set designer
Mary E. DiCicco
scenic painter
Ray Fisher
leadman: East Coast
Francis L. Foley
labor gang boss: East Coast
Jack Forwalter
second leadman
Scott Garrett
draper
Martin Grimes
property assistant
Walt Hadfield
construction coordinator
Gordon Huggins
paint foreman: East Coast
Kristin Frances Jones
on-set dresser
Pamela Klamer
set designer
Patricia Klawonn
set designer
Hugh Landwehr
assistant art director: East Coast
Jessica Lanier
assistant set decorator: East Coast
Francois Leclair
production assistant
George Lee
set designer
Juan Carlos Lucca
property assistant: Puerto Rico
Nicholas Lundy
assistant art director: East Coast
Kacy Magedman
art department coordinator
Kevin Mangan
greens foreman
Rangel Mata
Set Painter
Eric Matheson
construction foreman: East Coast
Hank Mayo
storyboard artist
Joshua S. Miller
property assistant: East Coast
Rhonda Moscoe
art department coordinator: East Coast
Jerry Moss
property master
Maura Moss
prop assistant / prop coordinator
Kadir Nelson
conceptual artist
Errol C. Nofziger
standby painter
Annie O'Sullivan-Pittman
draper
James V. Oliveri
general foreman: East Coast
Dan Ondrejko
greens coordinator
Jose Orozco
greensman
James Oxford
illustrator
Chris Pascuzzo
swing gang
Andrew Petrotta
assistant property master
Lauren E. Polizzi
assistant art director
Donald Redoglia
construction foreman
David Robbie
plaster foreman
Thomas Sahli
labor foreman
Jerry Sargent
property foreman: East Coast
Easton Smith
set designer
Paul Sonski
assistant art director
Carl Sprague
set designer: East Coast
Zina Torres
assistant set decorator: Puerto Rico
John Tyrrell
paint foreman
Tom Walden
set dresser: East Coast
Brian Walker
construction foreman
James F. Walker
general foreman
Karen E. Weber
buyer: East Coast
Suzan Wexler
set designer
Karen Wiswell
researcher
Arthur A. Wood III
set dresser: East Coast
Mark Woods
leadman
Ian Young
construction foreman
Michael E. Allegretto
carpenter
Fred Apolito
prop shop
Jonathan Askew
carpenter
Alexandre Athané
intern art department
Mark Bachman
principal signwriter
Carlo Basail
stand-by greensman
Todd Bennett
plaster foreman / plasterer
Sammy Bran
art department
Christine Kaseta Cornelius
scenic artist
Shawn Gamache
set dresser: East Coast
Paul W. Gorfine
scenic artist
Freda Grim
scenic artist
Sean Hargreaves
illustrator
Damon Hight
propmaker
Timothy Joliat
set dresser: East Coast
Jeff Khachadoorian
prop shop
Warren Manser
illustrator
Vanessa Mills
scenic artist
Georgie Miranda
carpenter
Eugene Pope
carpenter
Kim Quam
construction medic
Ricky Riggs
paint foreman
Giovanni Rodriguez
scenic artist
William C. Salter
carpenter
Kevin Sciotto
scenic artist
Bob Skemp
greensman
Tyris Smith
set dresser
Dale Snyder
prop maker gangboss
Theodore Suchecki
construction gang boss
Mike Sudrow
weapons specialist
Suzy Zarate
illustrator
Stunts
Robert Apisa
stunts
M. James Arnett
stunt coordinator
Seth Arnett
stunts
Denise Barker
stunts
Eric Chambers
stunts
Lisa Davis
stunts
Richard L. Duran
stunts
John Escobar
stunts
Mary Fallick
stunts
Frank Ferrara
stunts
Kevin L. Jackson
stunts
Henry Kingi
stunts
Irving E. Lewis
stunts
David Noble
stunts
Alan Oliney
on set stunt coordinator
Jimmy Ortega
stunts
Pat Romano
assistant stunt coordinator
James Ryan
stunts
Sharon Schaffer
stunts
Mark Stefanich
stunts
Alphonse Walter
stunts
Ingrid Walters
stunts
Terrence Walters
stunts
William Washington
stunts
David Williams
stunts
Gene Williams
stunts
Donna Wilson
stunts
Keith Woulard
stunts
Chuck Zito
stunts
John DePasquale
stunt safety diver
Jared S. Eddo
stunt performer
Gilley Grey
stunts
Toby Holguin
stunts
Randy Johnson
stunts
Jimmy Romano
stunts
Editorial
Steven W. Bauerfeind
apprentice editor
Gary Burritt
negative cutter
Richard Byard
first assistant editor
Martin Cohen
post-production executive
Patrick Crane
first assistant editor
Sven E. Fahlgren
post-production coordinator
Dale E. Grahn
color timer
Michael Trent
assistant editor
Other
Richard P. Abate Jr.
driver: East Coast
Richard Abate
driver: East Coast
Jim Alfonso
driver
Daniel J. Allen
driver: East Coast
Fernando Barraza
driver
Joseph F. Barth Jr.
driver: East Coast
Edward H. Boyajian
driver: East Coast
John Canavan
driver: East Coast
Ronald D. Carter
driver: East Coast
Ken Catando
driver
Robert Chartier
driver: East Coast
Peter Clores
driver: East Coast
Vic Cuccia
transportation co-captain
Fred Culbertson
driver
John Donahue
driver: East Coast
Dana Driscoll
driver: East Coast
Deana Duval
driver: East Coast
Mike Easter
driver: East Coast
Don Easy
driver
Edward Fanning
driver: East Coast
Michael Fennimore
driver: East Coast
John D. Frederitz
driver
Robert Gaskill
personal driver: Mr. Freeman
James Giblin
driver: East Coast
Robert Gomula
driver
George Grenier
driver
Steven R. Hammond
transportation captain: East Coast
Joseph Hawkins
driver: East Coast
James A. Keegan
driver: East Coast
Steven M. Labrie
driver: East Coast
Michael LaPlante
driver: East Coast
Dean Macklem
driver
Neil Martin
driver: East Coast
Walt Miller
driver: East Coast
Scott Mundy
driver: East Coast
Donald Munroe
transportation co-captain: East Coast
William O'Brien
driver: East Coast
Eugene O'Neill
transportation co-captain: East Coast
Anthony Parillo
driver: East Coast
Bob Parker
driver: East Coast
Dan Paustian
driver: East Coast
C. William Prink
driver: East Coast
Chuck Ramsey
driver
Raúl Rivera
transportation captain: Puerto Rico
Dan Romero
transportation coordinator
Doug Salomone
driver: East Coast
Thomas Sammut
driver: East Coast
Mike Shannon
driver: East Coast
Stephen Silva
driver: East Coast
Michael Simone
driver: East Coast
Stanley Storc
transportation captain
Clayton Andrew Sweet
driver: East Coast
Ronald J. Tartaglia Jr.
driver: East Coast
Ernest J. Thibault
driver: East Coast
Shannon Winters
driver: East Coast
Dean Winton
driver
Bobby Marsh
driver
Kathryn Moll
driver
Mike Storc
transportation
Music Department
Susan Dangel
research assistant: John Williams
Richard De Armas
scoring crew
Sandy DeCrescent
orchestra contractor
Greg Dennen
scoring crew
Pamela Dillard
musician: mezzo-soprano soloist
Mark Eshelman
scoring crew
Todd Homme
executive in charge of music
Kelly Mahan-Jaramillo
assistant music editor
Susan McLean
scoring crew
Shawn Murphy
score mixer / score recordist
John Neufeld
orchestrator / musician: clarinet
Conrad Pope
orchestrator
Grant Schmitz
scoring crew
Sally Stevens
singer/vocal contractor
Kenneth Wannberg
music editor
Pat Weber
scoring crew
Nico Abondolo
musician: bass
Eun-Mee Ahn
musician: violin
Joan Beal
singer
Steve Becknell
musician: french horn
Bill Booth
musician: trombone
Tom Boyd
musician: oboe soloist
Aleta Braxton
score vocalist
Tom Brown
music copyist
Elin Carlson
chorus
Ron Colvard
singer/choir
Burnette Dillon
musician: trumpet
George Doering
musician / musician: guitar
Monique Donnelly
singer
Kevin Dorsey
vocalist
David Duke
musician: french horn
Bruce Dukov
musician: violin
Daniel Gold
music prep
Taylor Graves
playback singer
Ralph Grierson
musician: keyboards
Scottie Haskell
score vocalist
Jim Hoffman
music preparation
Laura Jackman
singer
Randy Kerber
musician: keyboards
Sam Kriger
musician: rehearsal pianist
Michael Lang
musician: keyboards
Jon Lewis
musician: trumpet
Andy Malloy
musician: trombone
Michael Mishaw
score vocalist
Tim Morrison
musician: trumpet
Byron Motley
choir vocalist
Brian O'Connor
musician: french horn
John Paesano
orchestrator
Bobbi Page
score vocalist
John Reynolds
musician: french horn
Emil Richards
musician: percussion
Steve Schaeffer
musician: percussion
Jim Self
musician: tuba
Kurt Snyder
musician: french horn
Chet Swiatkowsky
musician: keyboards
George Thatcher
musician: trombone
James Thatcher
musician: French horn
Richard Todd
musician: french horn
Sebastian Toettcher
musician: cello
James Walker
musician: flute
Dave Washburn
musician: trumpet
John Williams
conductor / music producer
Casting Department
Shane Barach
extras casting assistant
Kim Coleman
casting assistant
Terence Harris
extras casting: Christopher Gray Casting
Jose Jimenez
casting associate: Puerto Rico
Priscilla John
casting: U.K. and Africa
Renton Kirk
assistant extras casting: East Coast
Tere Lopez
additional casting: Puerto Rico
Winsome Sinclair
extras casting: East Coast
Chadwick Cohn
extras casting
Nikki Dalmau
casting assistant
Christopher Gray
extras casting
Theron Smith
extras casting assistant
Costume Department
Yolanda Carter
costumer: East Coast
Ana Cayere
costumer: Puerto Rico
Robert Chase
costumer: East Coast
Gina DeDomenico
costume illustrator
Beau Desmond
costumer
Daniel Dirks
costumer
Sandi Figueroa
set costumer
Frank L. Fleming
assistant costume designer
Luz Margarita Fonseca
costumer: Puerto Rico
Barbara Hause
key principal costumer: East Coast
Sandra Hernandez
assistant costume designer
Danielle Hollowell
assistant costume designer
Askia Won-Ling Jacob
set costumer
Matthew Jerome
production assistant: costume
Marci R. Johnson
set costumer
Perri Kimono
costumer
Suzanne Krim
key costumer: Puerto Rico
Dorothy Latham
production assistant: costume
Lisa Lesniak
costumer: East Coast
Cassy McEvoy
costumer: East Coast
Joanne Trotta
cutter/fitter
Sue Moore
costume supervisor
Barry Odom
cutter/fitter
Margaret Palmer
costumer: East Coast
Ann Powderly
cutter/fitter: East Coast
Arthur Rowsell
dresser: Mr. Hopkins
Laura Sewrey
costumer: East Coast
Gladyris Silva
costumer: Puerto Rico
Paul A. Simmons Jr.
set costumer
Mari Socorro Pérez
costumer: Puerto Rico
Dawn Testa
costumer: East Coast
Sandra Varela
costumer: Puerto Rico
Lee Clayton
tailor
Bridgitte Ferry
costumer
Armando Milanes
wardrobe apprentice
Damien Quinn
set costumer
Marilyn Salvatore
wardrobe
Camera Department
Karine Albano
electrician: East Coast
Andrew Barczewski
grip
Carlos Bermudez
electrician: East Coast
Marek Bojsza
electrician
Eric Boyle
grip: East Coast
Arnold F. Brown
grip: East Coast
Tony Campenni
grip: East Coast
Lon Caracappa
rigging electric best boy: East Coast
Jake Cerrone
grip
Andrew Cooper
still photographer
Chris Culliton
electrician
David Devlin
gaffer / additional photographer
Michael DiIeso
rigging grip: East Coast
Mitch Dubin
camera operator
Roch Dutkowiak
electrician
Kevin Erb
best boy grip
Kevin Fahey
best boy grip
Charley Gilleran
rigging key grip
Ron Goodman
camera operator: SpaceCam
Douglas Henri
grip
Brent L. Jones
grip
Tom Jordan
loader
Tom Keenan
electrician: East Coast
Michael Kowal
grip
Jim Kwiatkowski
key grip
Dave 'Lash' LaRue
grip: East Coast
Roger Meilink
rigging gaffer
Steven Meizler
first assistant camera
Larry J. Richardson
best boy
Pete Romano
underwater camera operator
Ralph Scherer
dolly grip
Juli Silver Taracido
second assistant camera: Puerto Rico
Mark Spath
second assistant camera
O'Shana Walker
universal best boy
William M. Weberg
best boy grip: East Coast
Daniel Windels
electrician
Steve Alessi
dolly grip
Lee Ayrton
pre-rig electric
Cheli Clayton-Samaras
second assistant camera: second unit
Jaime Costas
electrician: Puerto Rico
Phil Darrell
rigging electrician
Tim Driscoll
grip
Mauro Fiore
director of photography: second unit
Jose 'Flecha' Hernandez
electrician
Guy Holt
electrician
David Larue
grip
Pedro Juan López
electrician: Puerto Rico
Michael A. McFadden
rigging grip
James R. Mitchell
rigging electrician
Evan A. Nesbitt
first assistant camera: VistaVision camera
Brian A. Pitts
rigging electrician
Jose Ponce
electrician
Philip A. Reilly
electrician
Scott Romsos
electrician
Bill Trautvetter
cinematographer: second unit, Mystic and New York City
James C. Udel
rigging grip
Jerald L. Wilson
rigging electrician
Location Management
Kokayi Ampah
supervising location manager
Nicholas Bernstein
location manager: East Coast
Luis R. Estrella-Rivera
location assistant: Puerto Rico
Isabelle Kostic Crosley
assistant location manager: East Coast
James D. Lee
location assistant: East Coast
Brian Mannain
location assistant: East Coast
Luz Eneida Núñez
location manager: Puerto Rico
Alison A. Taylor
assistant location manager
Michael Haro
location manager
Script Department
Janna Stern
script supervisor
Steven Zaillian
script revisions
Movie title data and credits provided by