X
Close Ad
Games
Explore Games
2024 GAME PUBLISHER RANKINGS
2023 Game Awards Tracker
Xbox Game Pass
Best Games This Year
Best Games of All Time
Upcoming Releases
New PS5 Games
New Xbox Series X/S Games
New PC Games
New Switch Games
See All
New Games
New & Upcoming Games
Free & Subscription Games
V Rising
Hades 2 [Early Access]
Sea of Thieves (PS5)
Endless Ocean Luminous
Stellar Blade
Manor Lords [Early Access]
Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes
Final Fantasy 7 Rebirth
See All
Movies
Explore Movies
MAY MOVIE PREVIEW
Upcoming Movies
DVD/Blu-ray: New & Upcoming
Best Movies This Year
Best Movies of All Time
Best Movies on Netflix
Best Movies on Hulu
Best Movies on Prime Video
Best Movies on Max
Best Movies on Paramount+
See All
New Movies in Theaters
MOVIE RELEASE CALENDAR
The Fall Guy
Star Wars Ep. 1: The Phantom Menace
Tarot
Evil Does Not Exist
I Saw the TV Glow
Challengers
Boy Kills World
The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed
Civil War
See All
TV Shows
Explore TV
Renew/Cancel Scorecard
Best TV Shows This Year
Apple TV+: New & Upcoming
Disney+: New & Upcoming
Hulu: New & Upcoming
Max: New & Upcoming
Netflix: New & Upcoming
Paramount+: New & Upcoming
Peacock: New & Upcoming
Prime Video: New & Upcoming
See All
New TV Shows
MAY TV PREVIEW
TV PREMIERE CALENDAR
Interview With the Vampire S2
Doctor Who
Dark Matter
John Mulaney Presents: Everybody's in L.A.
Star Wars: Tales of the Empire
Hacks S3
The Tattooist of Auschwitz
The Veil
See All
Music
New Albums
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Taylor Swift: TTPD The Anthology
Dua Lipa: Radical Optimism
Sia: Reasonable Woman
St. Vincent: All Born Screaming
Iron & Wine: Light Verse
Justice: Hyperdrama
Pearl Jam: Dark Matter
Vampire Weekend: Only God Was Above Us
Beyonce: Cowboy Carter
See All
News
Register
Register
Gremlins
Cast & Crew
Add My Rating
Critic Reviews
User Reviews
Cast & Crew
Details
Cast & Crew
Directed By
Joe Dante
Written By
Chris Columbus
written by
Cast
Hoyt Axton
Randall Peltzer
John Louie
Chinese Boy
Keye Luke
Grandfather
Don Steele
Rockin' Ricky Rialto
Susan Burgess
Little Girl
Scott Brady
Sheriff Frank
Arnie Moore
Pete's Father
Corey Feldman
Pete
Harry Carey Jr.
Mr. Anderson
Zach Galligan
Billy
Dick Miller
Mr. Futterman
Phoebe Cates
Kate
Polly Holliday
Mrs. Deagle
Donald Elson
Man on Street
Belinda Balaski
Mrs. Harris
Danny Llewelyn
Hungry Child
Edward Andrews
Mr. Corben
Judge Reinhold
Gerald Hopkins
Lois Foraker
Bank Teller
Chuck Jones
Mr. Jones
Kenny Davis
Dorry
Frances Lee McCain
Lynn Peltzer
Glynn Turman
Roy Hanson
Nicky Katt
Schoolchild
Tracy Wells
Schoolchild
John C. Becher
Dr. Molinaro
Gwen Willson
Mrs. Molinaro
Jackie Joseph
Sheila Futterman
Jonathan Banks
Deputy Brent
Joe Brooks
Santa
James MacKrell
Lew Landers (WDHB-TV reporter)
Frank Welker
Stripe / Mogwai / Gremlins
Howie Mandel
Gizmo
Fred Newman
Mogwai / Gremlins
Mark Dodson
Mogwai / Gremlins
Michael Winslow
Mogwai / Gremlins
Peter Cullen
Mogwai / Gremlins
Bob Bergen
Mogwai / Gremlins
Michael Sheehan
Mogwai / Gremlins
Bob Holt
Mogwai / Gremlins
Mushroom
Barney
Paul Acerno
Man Wearing Sunglasses on Payphone at Convention
Edward Arnold
Donald Deagle
Frank Baxter
Mr. Fiction Writer
Adam Bean
Boy in Town Square
Karen Bean
Girl in Town Square
Tom Bergeron
TV News Reporter
Richard Carlson
Dr. Research
Nancy Carol
Mother
Jerry Goldsmith
Man in Telephone Booth Glancing at Camera
Bob Harks
Townsman
Brad Kesten
Mogwi / Gremlins / Additional Voices
Sonny Melendrez
Various
Marvin Miller
Robby the Robot
Dean Rader-Duval
Ron
Robby the Robot
Robot
William Schallert
Father Bartlett
Steven Spielberg
Man in Electric Wheelchair
Kenneth Tobey
Mobil Gas Station Attendant
Produced By
Michael Finnell
producer
Kathleen Kennedy
executive producer
Frank Marshall
executive producer
Steven Spielberg
executive producer
Music
Jerry Goldsmith
Composer
Cinematography
John Hora
director of photography
Sound
Richard L. Anderson
supervising sound editor
Warren Hamilton Jr.
sound editor
Ken King
production sound mixer
Mark A. Mangini
supervising sound editor
Tim Mangini
assistant sound editor
Steve Maslow
re-recording mixer
Kevin O'Connell
re-recording mixer
Stephen Purvis
dialogue editor
John Roesch
foley artist
Joan Rowe
foley artist
David E. Stone
sound editor
Bill Varney
re-recording mixer
Douglas Vaughan
boom operator
Ann Hadsell
utility sound
Alan Howarth
special sound effects
Nicholas James
sound effects editor
Rick Kline
re-recording mixer
Mary Jo Lang
foley mixer
Greg Orloff
foley recordist
Donald C. Rogers
technical director of sound
Solange S. Schwalbe
assistant sound editor
Carolyn Tapp
foley recordist
Editing
Tina Hirsch
Editor
Casting Director
Susan Arnold
Casting Director
Production Design
James H. Spencer
Set Design
Jackie Carr
Sally Ann Jameson
Set Decorator
Makeup
Greg LaCava
makeup artist
Cheri Ruff
hair stylist
Stephen Norrington
special makeup effects artist
Special Effects
Brent Baker
creature crew
Jon Berg
creature consultant
Bill Buttfield
creature crew
Blair Clark
creature crew
Robert Cooper
creature crew
Jay Davis
creature crew
Randal M. Dutra
creature crew
Tim Gillet
creature crew
James Isaac
creature crew
Pete Kleinow
creature crew
Kelly Lepkowsky
creature crew
Bob MacDonald Jr.
special effects foreman
R.A. MacDonald
special effects supervisor
Marghi McMahon
creature crew
Tony McVey
creature crew
Ralph Miller III
creature crew
Thaine Morris
creature crew
Gregg Olsson
creature crew
Randy Ottenberg
creature crew
Gary Platek
creature crew
Chris Rand
creature crew
Robert Seacrest
creature crew
N. Theodore Shell
creature crew
Valerie Sofranko
creature crew
David Sosalla
creature crew
Tom St. Amand
creature crew
Eben Stromquist
creature crew
Kirk R. Thatcher
creature crew
Carol Walas
creature crew
Chris Walas
creator: Gremlins
Mark Walas
creature crew
Harold Weed
creature crew
Joan Weinheimer
creature crew
Ethan Wiley
creature crew
Anna Albrecht
creature crew
Crit Killen
creature effects
Richard Ratliff
special effects foreman
Ken Speed
special effects assistant
Richard Stutsman
special effects foreman
Jor Van Kline
special effects
Jeffrey A. Wischnack
special effects technician
Visual Effects
Rocco Gioffre
matte artist
Bill Hansard
process photography
William Reilly
motion control technician
Layne Bourgoyne
animator: VCE
Eric Guaglione
miniature model maker: motion control miniature effects: DQI
Michael Joyce
model shop supervisor
Peter Kuran
Visual Effects Animator
Bruce Woodside
animator: VCE
Hoyt Yeatman
matte photographer: DQI
Assistant Director
Carol Green
second assistant director
James Quinn
first assistant director
Production Management
Phil Rawlins
unit production manager
Art Department
Bruce Edwin Gregory
assistant property master
William F. Matthews
set designer
Michael Muscarella
construction coordinator
Tom von Badinski
welder
Marty Wunderlich
property master
John Alvin
poster artist
Tom Flores
set dresser
Kurt V. Hulett
set dresser
Michael W. Moore
prop maker
Benjamin Resella
scenic designer
Mark Sparks
propmaker
Harold Weed
model maker
Stunts
Rudy Doucette
stunts
Rosemary Johnston
stunts
Terry Leonard
stunt coordinator / stunts
Mike H. McGaughy
stunts / stunt coordinator
Gene McLaughlin
stunts
Editorial
Donah Bassett
negative cutter
Tom Finan
assistant editor
Robert Raring
color timer
David Williams
apprentice film editor
Other
Ray Berwick
animal coordinator
Helene Harris
assistant: Mike Finnell
Rob Harris
unit publicist
Erik Jensen
project coordinator: Chris Walas Inc.
Karen Shaw
production secretary
Steven Spielberg
presenter
Michelle Zeisel
assistant: Joe Dante
Laurie Arnow-Epstein
construction accountant
Jim Lau
voice actor
Bryan Renfro
animal trainer
Kathleen Switzer
assistant to producer
Jules Sylvester
animal trainer: dogs
Music Department
Bruce Botnick
music recording mixer
Robert Fernandez
music recording mixer
Kenneth Hall
music editor
Arthur Morton
orchestrator
Robert Adcock
musician: cello
Bruce Babcock
music copyist
Israel Baker
musician: violin
Arnold Belnick
musician: violin
Harry Bluestone
musician: violin
Larry Bunker
musician: percussion
Ken Burwood-Hoy
musician: viola
Stuart Canin
musician: violin
Gene Cipriano
musician: clarinets
Herman Clebanoff
musician: violin
Harvey Cohen
music copyist
Ronald Cooper
musician: cello
Alexander Courage
orchestrator
Isabelle Daskoff
musician: violin
Douglas Davis
musician: cello
Vince De Rosa
musician: French horn
Alan DeVeritch
musician: viola
Harold Dicterow
musician: violin
Bob DiVall
musician: trumpet
Bonnie Jean Douglas
musician: violin
Assa Drori
musician: violin
David Duke
musician: French horn
Joan Elardo
musician: oboe
Leonard A. Engel
supervising music editor
Dominick Fera
musician: clarinets
Barbara Franklin
music copyist
Dan Franklin
music copyist
Joel Franklin
music copyist
Art Freeman
music copyist
Jerry Goldsmith
conductor
Pamela Goldsmith
musician: viola
Endre Granat
musician: violin
Gary Gray
musician: clarinets
Ralph Grierson
musician: keyboards
Mario Guarneri
musician: trumpet
Alan Harshman
musician: viola
Clayton Haslop
musician: violin
Norman Herzburg
musician: bassoon
The Hollywood Studio Symphony
music performed by
Barbara Hunter
musician: cello
Tommy Johnson
musician: tuba soloist
Karen Jones
musician: violin
Armand Kaproff
musician: cello
Roland Kato
musician: viola
Randy Kerber
musician: keyboards
Milton Kestenbaum
musician: bass
Myra Kestenbaum
musician: viola
Armen Ksajikian
musician: cello
Michael Lang
musician: keyboards
Ronny Lang
musician: flute
Peter Limonick
musician: percussion
William Mays
musician: keyboards
Ed Meares
musician: bass
Bruce Morgenthaler
musician: bass
Carole Mukagawa
musician: viola
Richard Nash
musician: trombone
Buell Neidlinger
musician: bass
Irma Neumann
musician: violin
Michael O'Donovan
musician: bassoon
Richard Perissi
musician: French horn
Kazi Pitelka
musician: viola
Joe Porcaro
musician: percussion
Dorothy Remsen
musician: harp
Emil Richards
musician: percussion
David Riddles
musician: bassoon
Geri Rotella
musician: flute
Ronald Royer
musician: cello
David Schwartz
musician: viola
David Sherr
musician: oboe
Harry Shlutz
musician: cello
Haim Shtrum
musician: violin
Henry Sigismonti
musician: french horn
Julian Spear
musician: clarinets
Ann Stockton
musician: harp
Eric Stonerook
copyist
Margaret Storer
musician: bass
Linn Subotnick
musician: viola
Robert Sushel
musician: violin
Vicki Sylvester
musician: violin
Phillip A. Teele
musician: trombone
Mari Tsumura
musician: violin
Louise Di Tullio
musician: flute
Lloyd Ulyate
musician: trombone
Ian Underwood
musician: keyboards
Ken Watson
musician: percussion
Bob Zimmitti
musician: percussion
Patti Zimmitti
orchestra contractor
Costume Department
Norman A. Burza
costume supervisor: men
Linda Matthews
costume supervisor: women
Camera Department
Norman Cattell
first assistant camera
Norman Harris
gaffer
Michael A. Jones
camera operator
William Kenney
dolly grip
Ron Kenyon
electrical best boy
Robert Miller
grip best boy
Richard Moran
key grip
Ralph Nelson
still photographer
Lex Rawlins
second assistant camera
John Earl Burnett
second assistant camera: additional photography
Michael B. Corbett
lighting technician
Adam Glick
set lighting technician
Albert Hood
electrician
Paul Jacobsen
electrician: practical fixtures
John C. Moulds
first assistant camera
Stephen St. John
steadicam operator
Script Department
Kenneth Gilbert
script supervisor
Movie title data and credits provided by