X
Close Ad
Games
Explore Games
2024 GAME PUBLISHER RANKINGS
2023 Game Awards Tracker
Xbox Game Pass
Best Games This Year
Best Games of All Time
Upcoming Releases
New PS5 Games
New Xbox Series X/S Games
New PC Games
New Switch Games
See All
New Games
New & Upcoming Games
Free & Subscription Games
Sea of Thieves (PS5)
Endless Ocean Luminous
Stellar Blade
Manor Lords [Early Access]
Sand Land
Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes
TopSpin 2K25
Final Fantasy 7 Rebirth
See All
Movies
Explore Movies
MAY MOVIE PREVIEW
Upcoming Movies
DVD/Blu-ray: New & Upcoming
Best Movies This Year
Best Movies of All Time
Best Movies on Netflix
Best Movies on Hulu
Best Movies on Prime Video
Best Movies on Max
Best Movies on Paramount+
See All
New Movies in Theaters
MOVIE RELEASE CALENDAR
The Fall Guy
Star Wars Ep. 1: The Phantom Menace
Tarot
Evil Does Not Exist
I Saw the TV Glow
Challengers
Boy Kills World
The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed
Civil War
See All
TV Shows
Explore TV
Renew/Cancel Scorecard
Best TV Shows This Year
Apple TV+: New & Upcoming
Disney+: New & Upcoming
Hulu: New & Upcoming
Max: New & Upcoming
Netflix: New & Upcoming
Paramount+: New & Upcoming
Peacock: New & Upcoming
Prime Video: New & Upcoming
See All
New TV Shows
MAY TV PREVIEW
TV PREMIERE CALENDAR
Interview With the Vampire S2
Dark Matter
Star Wars: Tales of the Empire
Hacks S3
A Man in Full
The Tattooist of Auschwitz
Shardlake
The Veil
See All
Music
New Albums
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Taylor Swift: TTPD The Anthology
Dua Lipa: Radical Optimism
Sia: Reasonable Woman
St. Vincent: All Born Screaming
Iron & Wine: Light Verse
Justice: Hyperdrama
Pearl Jam: Dark Matter
Vampire Weekend: Only God Was Above Us
Beyonce: Cowboy Carter
See All
News
Register
Register
Half of a Yellow Sun
Cast & Crew
Add My Rating
Critic Reviews
User Reviews
Cast & Crew
Details
Cast & Crew
Directed By
Biyi Bandele
Written By
Chimamanda Ngozi Adichie
novel
Biyi Bandele
screenplay
Cast
Thandiwe Newton
Olanna
Chiwetel Ejiofor
Odenigbo
Anika Noni Rose
Kainene
Joseph Mawle
Richard
John Boyega
Ugwu
Onyeka Onwenu
Mama
Babou Ceesay
Okeoma
Susan Wokoma
Amala
Jude Orhorha
Harrison
Genevieve Nnaji
Miss Adebayo
Gloria Anozie
Aunty Ifeka
Tina Mba
Mrs. Ozobia
Wale Ojo
Chief Okonji
Ayo Lijadu
Professor Ezeka
Naya Amobi
Arize
Zack Orji
Chief Ozobia
Kasper Michaels
Plump Charles
Reginald Ofodile
Uncle Mbaezi
Grainne Keenan
Susan
Paul Hampshire
Professor Lehman
Roberto Davide
Redhead Charles
O.C. Ukeje
Aniekwena
Paresh Behera
Dr. Patel
Jennifer Osammor
Mama Oji
Hakeem Kae-Kazim
Captain Dutse
Damian Emmanuel Efa
Baby
Divine Emmanuel
Baby (1 year)
Joy Emmanuel
Baby (3 year)
Favour Asikpa
Baby (5year)
Olawale Obadeyi
Three Piece Man
Eme Awatt
Bar Proprietess
Jerome Iniobong
Bartender
Tony Effah
Elderly Man
Kanayo Okani
Young Customs Officer
Nicholas Burns
Tipsy Guest
Eric Anderson
Biafran Soldier One
Alvin Ilenre
Biafran Soldier Two
Louis Saint-Juste
Butler
Effiom Bassey
Cardinal Rex Lawson & His Rivers Men #1
Christopher Udom
Cardinal Rex Lawson & His Rivers Men #2
Ubong Bassey Inyang
Cardinal Rex Lawson & His Rivers Men #3
Ita Asuquo
Cardinal Rex Lawson & His Rivers Men #4
Banabas Monday Gimmy
Cardinal Rex Lawson & His Rivers Men #5
Kingsley Bassey
Cardinal Rex Lawson & His Rivers Men #6
Victor Umana
Cardinal Rex Lawson & His Rivers Men #7
Charles Usun
Premier's Lodge Cocktail Band #1
Sampson Charles
Premier's Lodge Cocktail Band #2
Promise Bassey
Premier's Lodge Cocktail Band #3
Ndifreke Esang
Premier's Lodge Cocktail Band #4
Udeme Udofia
Premier's Lodge Cocktail Band #5
Nahna James
Odumegwu Ojukwu
Self
Produced By
Muhtar Bakare
executive producer
Mark Birmingham
line producer: uk
Andrea Calderwood
producer
Gail Egan
executive producer
Peter Hampden
executive producer
Lee Hodgkinson
post producer
Yvonne Isimeme Ibazebo
line producer
Norman Merry
executive producer
Yewande Sadiku
executive producer
Alan J. Wands
supervising producer
Music
Ben Onono
Paul Thomson
Cinematography
John de Borman
Sound
Rodney Berling
sound effects editor
Paul Cotterell
re-recording mixer
Ben Cross
foley mixer
St. Clair Davis
boom operator
Giancarlo Dellapina
production sound mixer
Tawa K. Durowoju
boom operator
Cecilia Lanzi
boom operator
Tushar Manek
sound assistant
Simon Price
supervising sound editor
Jason Stevens
sound negative
Editing
Chris Gill
Casting Director
Jina Jay
Production Design
Andrew McAlpine
Art Direction
Christophe Dalberg
Steve Summersgill
supervising art director
Set Design
Chris Elliott
Costumes
Jo Katsaras
Makeup
Csilla Blake-Horváth
makeup artist
Amy Byrne
hair stylist / makeup artist
Nathaniel De'Lineadeus
dental effects designer
Charlotte Hayward
hair assistant / makeup assistant
Chris Lyons
special effects teeth
Sharon Martin
hair designer / makeup designer
Sue Wyburgh
hair stylist / key makeup artist
Special Effects
Dean Clements
sfx technician: UK / special effects
Mickey Kirsten
special effects supervisor
Visual Effects
Luke Butler
digital compositor: Lipsync
Stefan Drury
head of visual effects
James Elster
digital compositor
Sean Farrow
visual effects supervisor
Alexis Haggar
titles: graphics and effects
Abigail McKenzie
digital lab operator
Jane Paton
digital compositor
Antonio Rodríguez Díaz
digital compositor
Ben Shepherd
on-set supervisor: LipSync Post
Lucy Tanner
visual effects producer: Lipsync Post
Daniel Tomlinson
scanning & recording manager
Thomas Waddington
digital lab operator
Harry Wormald
digital matte painter
Assistant Director
George Batchelor
third assistant director: UK
Dominic Channing-Williams
third assistant director
Mark Cockren
third assistant director: dailies
James Evered
floor runner: UK
Mark Goddard
first assistant director
Alexander Holt
second assistant director
Lance Roehrig
first assistant director
Production Management
Kate Glover
production manager: uk
Paul Harding
unit manager
Holly Pullinger
production manager
Art Department
Deryck Blake
property master
Temple Clark
storyboard artist
Laura Conway-Gordon
stand-by art director
Gary Dempsey
painter
Hugh Fottrell
dressing prop: UK
Brendan Gibb
carpenter
Stuart Headley-Read
standby propman
John Hext
hod painter
Luke Hull
assistant art director
Michael Hyman
painter
Kira Kemble
art department assistant: UK
Johnny Mann
carpenter
Nick Milner
dressing prop: UK
Campbell Mitchell
stand-by props
Jono Moles
construction manager
John Moolenschot
hod carpenter
Camise Oldfield
graphic designer
Steve Payne
dressing prop: UK
Paul Purdy
props master: UK
Kathryn Pyle
production buyer: UK
Ayana Saunders
art department assistant
Douglas Smorenburg
carpenter
Tom Symes
carpenter
Stunts
Paul Hampshire
assistant stunt coordinator
Dan Hirst
stunt coordinator
Editorial
Miles Anderson
colorist: dailies
Giles Burgess
first assistant editor
Lee Clappison
digital colourist
James Clarke
head of digital intermediate
Ian Cunningham
first assistant editor
Lisa Jordan
facility director: LipSync Post
Robert Scammell
hd dailies assistant
Diana Vasquez
assistant colourist
Steve McGowan
dailies producer
Other
James M. Costello
thanks
Music Department
Yemi Alade-Lawal
music supervisor
Larry Bartley
bassist
Winston Clifford
drummer
Matt Dunkley
conductor
Ben Foskett
orchestrator
Geoff Foster
music mixer / music recordist
Lilia Ioncheva
percussionist
Matt Jones
score assistant engineer
Dom Kelly
orchestral contractor
Tony Kofi
alto saxophonist
English Session Orchestra
orchestra
Colin Rae
music copyist
Byron Wallen
trumpeter
Trevor Watkis
pianist
James Marangone
assistant contractor
Casting Department
Jessie Frost
casting assistant
Isabella Odoffin
junior casting assistant
Costume Department
Sian Evans
costume supervisor: uk
Inge Hough
key costumer
Dyeri Nkari Inaku
costume p.a.
Zureta Schulz
costume supervisor
Camera Department
Sam Barnes
first assistant camera: "a" camera
Daniel Bishop
steadicam operator
Gilles Boisacq
rigging gaffer
Kerry Brown
still photographer & epk
Greg Cameron
key grip
John de Borman
camera operator
Laura Dinnett
video assistant: UK unit
John Donne
key grip: uk
Andy Edridge
grip: uk
Arie Esiri
camera intern
Chuck Finch
gaffer: uk
Tommy Finch
rigging gaffer: uk
Claire Louise Fraser
central loader
Jinny Gunuza
electrician
Kenim
camera intern
Makororo Mafolo
assistant grip
Tobias Marshall
second assistant camera: uk
Malcolm Mclean
second unit
Richard Merrell
electrician
Campbell Mitchell
still photographer
Richard Nerrell
electrician: uk
Christopher R. Nunn
digital imaging technician: F65 camera tests
James Powell
grip assistant: uk
Louise Purvis
technical support
Emmanuel Chonco Sithole
supporting gaffer: SA
Keith Smith
key rigger / key rigging grip
Location Management
Richard George
location scout: uk
Caesar Oruade
assistant location manager
Robin Pim
location manager
Script Department
Dan Kleinman
script consultant
Movie title data and credits provided by