X
Close Ad
Games
Explore Games
2024 GAME PUBLISHER RANKINGS
2023 Game Awards Tracker
Xbox Game Pass
Best Games This Year
Best Games of All Time
Upcoming Releases
New PS5 Games
New Xbox Series X/S Games
New PC Games
New Switch Games
See All
New Games
New & Upcoming Games
Free & Subscription Games
Sea of Thieves (PS5)
Endless Ocean Luminous
Stellar Blade
Manor Lords [Early Access]
Sand Land
Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes
TopSpin 2K25
Final Fantasy 7 Rebirth
See All
Movies
Explore Movies
MAY MOVIE PREVIEW
Upcoming Movies
DVD/Blu-ray: New & Upcoming
Best Movies This Year
Best Movies of All Time
Best Movies on Netflix
Best Movies on Hulu
Best Movies on Prime Video
Best Movies on Max
Best Movies on Paramount+
See All
New Movies in Theaters
MOVIE RELEASE CALENDAR
The Fall Guy
Star Wars Ep. 1: The Phantom Menace
Evil Does Not Exist
I Saw the TV Glow
Challengers
Boy Kills World
Humane
The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed
Civil War
See All
TV Shows
Explore TV
Renew/Cancel Scorecard
Best TV Shows This Year
Apple TV+: New & Upcoming
Disney+: New & Upcoming
Hulu: New & Upcoming
Max: New & Upcoming
Netflix: New & Upcoming
Paramount+: New & Upcoming
Peacock: New & Upcoming
Prime Video: New & Upcoming
See All
New TV Shows
MAY TV PREVIEW
TV PREMIERE CALENDAR
Interview With the Vampire S2
Dark Matter
Hacks S3
A Man in Full
The Tattooist of Auschwitz
Shardlake
The Veil
Knuckles
See All
Music
New Albums
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Taylor Swift: TTPD The Anthology
Dua Lipa: Radical Optimism
St. Vincent: All Born Screaming
Iron & Wine: Light Verse
Justice: Hyperdrama
Pet Shop Boys: Nonetheless
Pearl Jam: Dark Matter
Vampire Weekend: Only God Was Above Us
Beyonce: Cowboy Carter
See All
News
Register
Register
Post Grad
Cast & Crew
Add My Rating
Critic Reviews
User Reviews
Cast & Crew
Details
Cast & Crew
Directed By
Vicky Jenson
Written By
Kelly Fremon Craig
written by
Cast
Alexis Bledel
Ryden Malby
Zach Gilford
Adam Davies
Michael Keaton
Walter Malby
Jane Lynch
Carmella Malby
Bobby Coleman
Hunter Malby
Carol Burnett
Grandma Maureen
Rodrigo Santoro
David Santiago
Catherine Reitman
Jessica Bard
Mary Anne McGarry
Barbara Snaff
J.K. Simmons
Roy Davies
Robert Arce
Chancellor
Jeanie Hackett
Woman at Graduation
Oscar Dillon
Security Guard
Vanessa Branch
Receptionist
Shirley Jordan
Interviewer
Craig Robinson
Funeral Director
Michael Grant Terry
College Grad
Melissa Tang
College Friend #1
Brandon Phillips
College Friend #2
Parisa Fitz-Henley
College Friend #3
Robert M. Koch
Gary the Buckle Man
Fred Armisen
Guacanator Pitchman
Don Stroud
Manager at the Mint
Alexandra Holden
Cute Funky Girl
Angel Oquendo
Police Officer
Desean Terry
Young Cop
Andy Daly
Lloyd Hastings
Kirk Fox
Buckle-O-Bill
Anna Khaja
Juanita
Gino Woulard
Box Car Racer #1
Reid Harper
Box Car Racer #2
Samantha Epstein
Box Car Racer #3
Patrick O'Connor
Landlord
Dempsey Pappion
Basketball Player
Basilina Butler
Graduation Parent
Jeremy Clark
Joe Schraeder
Dano iFergus
Soap Box Derby Spectacular Fan
Waymond Lee
Commencement Grad / Guest
Demetri Martin
TV Commercial Producer
Ray Reinebach
Violinist
Lester G. Reynolds
Handcuffed Heckler
Mahryah Shain
Magazine Editor
Matthew Thane
Fisherman
Produced By
Ali Bell
associate producer
Jeffrey Clifford
producer
Cassidy Lange
studio executive
Steven R. McGlothen
co-producer
Joe Medjuck
producer
Tom Pollock
executive producer
Ivan Reitman
producer
Music
Christophe Beck
Cinematography
Charles Minsky
director of photography
Sound
James Bailey
foley artist
Kyle Billingsley
foley mixer
Willie D. Burton
sound mixer
Barney Cabral
supervising adr editor
Chris David
re-recording mixer
Richard Dwan Jr.
sound editor
Ron Fremstad
cable person
Marshall Garlington
re-recording mixer
John Guentner
foley assistant
John Hays
boom person
Thomas Jones
sound editor
Travis MacKay
adr recordist
Cynthia Merrill
foley artist
Trevor Metz
sound effects editor
Jorge Montijo
sound editor
Nick Neutra
foley supervisor
Aynee Osborn
sound editor
Perry Robertson
supervising effects editor
Scott Sanders
supervising sound editor
Gabriel J. Serrano
sound recordist
Leslie Shatz
re-recording mixer
Greg Steele
adr mixer
Eric Thompson
adr recordist
Wade Wilson
sound effects editor
Greg Zimmerman
adr recordist
Kevin Zimmerman
first assistant sound editor
John Soukup
sound transfer
Editing
Dana Congdon
film editor
Casting Director
Joanna Colbert
Rich Mento
Casting Director
Production Design
Mark Hutman
Art Direction
Michael Rizzo
Set Design
Bob Kensinger
Set Decorator
Costumes
Alexandra Welker
Makeup
Deborah La Mia Denaver
makeup department head
Roxane Griffin
key hair stylist
Maryann Marchetti
key makeup artist
Robert Ryan
makeup artist: Mr. Keaton
Peter Tothpal
hair department head
Jennifer Turchi Nigh
makeup artist
Special Effects
Garry Elmendorf
special effects technician
John E. Gray
special effects coordinator
Richard O. Helmer
special effects technician
Brandon K. McLaughlin
special effects technician
Joseph Walker
special effects technician
John Ziegler
special effects technician
Visual Effects
Ryan Beadle
data managment supervisor
Samuel M. Dabbs
digital compositor
James Gambino
rotoscoping
Sarah Grieshammer
digital compositor
Shaina Holmes
digital compositor
Paulina Kuszta
visual effects coordinator
Assistant Director
Jason Blumenfeld
first assistant director
Susie Flower
first assistant director: second unit / second assistant director
Johnny Haddad
second assistant director: second unit
Steven R. McGlothen
second unit director
Craig Miller
second second assistant director
Tony Nahar
second assistant director
Production Management
Steven R. McGlothen
unit production manager
Bruce Szeles
post-production supervisor
Art Department
Luis Aguilar
propmaker
Steve Altuna
set dresser
Gilbert Badillo
labor foreman
Chris Cardenas
greensman
Michael L. Cedaino
laborer
Charles A. Cobos
propmaker
Hugh Conlon
construction coordinator
Harry Contos
laborer
Marta Dacosta
art department production assistant
Daniel Espinoza Jr.
propmaker
Victor Espinoza
propmaker foreman
Francesco franco Ferrara
painter
James Gressner
laborer
Douglas Hawthorne
painter
Nelson Hawthorne
second lead painter
Darryl Henley
storyboard artist
Karen Lee Holley
property person
Kon Iliov
construction coordinator
Richard Jacobs
propmaker
Peter Kang
set dresser
Tom Koel
laborer
Thierry Labbe
leadman
Robert Louden
greensman
Brian T. Lynk
painter
Greg Manke
assistant property master
Caryn Marcus
set decoration buyer
Richard N. McGuire
propmaker
Christopher Merlin
propmaker
Jeremy Meyer
art department coordinator
Ricardo 'Ace' J. Mona
construction foreman
Christopher Morente
greensman
Jefferson Murff
set dresser
Jeffrey M. O'Brien
property master
Daniel O'Grady
set dresser
Paul V. Picerni Jr.
assistant property master
Jack Reiman
propmaker
Richard Reynolds
set designer
Jim Rotan
propmaker
Burton Sanders
set dresser
Abigail Sheiner
art department coordinator
Steve Sickle
greens foreman
Andre Sowards
on-set dresser
George Stuart Jr.
paint foreman
Andrew Tabita
laborer
Schuyler Telleen
art department coordinator
Stunts
Brian Brown
stunts
Troy Brown
stunts
Mickey Cassidy
stunts
Brian Duffy
stunts
Jayson Dumenigo
stunts
Jon H. Epstein
stunts
Samantha Epstein
stunts
Greg Fitzpatrick
stunts
Clay Donahue Fontenot
stunts
Tad Griffith
stunts
Reid Harper
stunts
Thomas Robinson Harper
stunts
Bobby Porter
stunts
Susan Purkhiser
stunts
Jason Rodriguez
stunt coordinator
Tim Trella
stunts
Katina Waters
stunts
Keith Woulard
stunts
Danny Wynands
stunts
Editorial
Brian Barr
apprentice editor
Robert Benson
post-production assistant
Gary Burritt
negative asset manager
Jason Joseph
first assistant editor
Marilyn McMahon Adams
first assistant editor
Morgan Mitchell
apprentice editor
Steve Porter
digital intermediate colorist
Chris Regan
color timer
Mathieu Reid
color timer
Kris Saintsing
editorial production assistant
Mark Skowronski
digital intermediate project manager
Other
Paul Abraham
craft service
Philip Banks
production assistant
Lorri Bearbower
studio teacher
Jackie Bissley
unit publicist
Mark Desch
assistant craft service
Joe Dornich
set production assistant
Susan Ellis
assistant production coordinator
Jose A. Gonzalez
assistant chef
Juan C. Gonzalez
assistant chef
Oscar Gonzalez
set chef
Brady Hazelwood
set production assistant
Abby Hencmann
voice cast
Andrea Hirschegger
assistant: Mr. Reitman
Heather Hoislbauer
office production assistant
Lucy Johnson
set medic
Walter Jones
voice cast
Jim Kiley
construction medic
Jennifer Klatt
first assistant accountant
Anacleto Landeros
assistant chef
Jenny Lee
title designer
Susan Leslie
voice cast
Hope Levy
voice cast
Michael Lisboa
set production assistant
Mike MacCuish
first assistant accountant
Christine Marino
production coordinator
Marlene Marks
payroll accountant
Ruben Marquez
office production assistant
Ilana McAllister
production accountant
Chris McClintock
production staff
Karl Mefford
assistant: Mr. Medjuck
Gerald D. Moon
production executive
Jacob Motz
assistant: Ms. Jenson
Alexandra Overton
assistant: Mr. McGlothen
Devika Parikh
voice cast
Courtney Peldon
voice cast
Vicky Pezza
additional set production assistant
Sarah Poynter
voice cast
Michael Randolph
craft service
Czarfred Reyes
key office production assistant
David Jedidiah Rose
production assistant
Gayle Sandler
post-production accountant
Paul Santarelli
assistant: Mr. Clifford
Justin Shenkarow
voice cast
Gareth Smith
title designer
Jason Grant Smith
voice cast
Chelsea Stardust
assistant: Ms. Bell
Ni'Coel Stark
assistant: Mr. Pollock
JoAnn Stevens
second assistant accountant
Mark Sussman
voice cast
Bernadette Tanchauco
Estimating Executive / production accountant
Lee Tucker
preview projectionist
Jen Willis
set production assistant
Victoria Wong
accounting clerk
Zachary Wright
set production assistant
Job Alonso
Stand-in: Zach Gilford
Music Department
Fernand Bos
music editor
Marc Dauer
guitar coach / vocal coach
Nic Harcourt
music supervisor
Patrick Houlihan
music supervisor
Jake Monaco
score coordinator
Rebecca Morellato
music production executive
Robert Puff
music preparation
David Sabee
orchestra contractor
Julie Sessing
music clearance
Casey Stone
music scoring mixer
Thomas Cavanaugh
music business & legal affairs
Danielle Diego
music executive
Ellen Ginsburg
music clearance
Curt Sobel
preview music editor
Mark Jan Wlodarkiewicz
Temp Music Editor
Casting Department
Johnny Gidcomb
voice casting
Brandi S. Hawkins
extras casting
John McAlary
casting associate
Karen Wood
extras casting associate
Costume Department
Amelia Buhrman
set costumer
Suzy Chesler
costume production assistant
Jennifer Dozier
key costumer
Annette Dunford-Lewis
costume supervisor
Kim Johnson
buyer
Lizette Kilmer
set costumer
Shirley Lipscomb
cutter/fitter
Laura Neeff McGrath
costumer
Shoshana Rubin
key costumer
Jennifer L. Soulages
costume supervisor
Camera Department
Tyler Anderson
rigging electrician
Robert J. Babin
rigging key grip
Ben Beaird
key grip
Cory Beaird
dolly grip
Kelly Beaird
company grip
Nick Beaird
company grip
Lucas Bielan
camera operator: "b" camera
Brian Bishop
rigging grip
Sean Buck
video playback operator
Adam Castro
second assistant camera: second unit
Michael Chambliss
hot head technician
Ron Cheung
best boy electric
Chris Conahan
rigging grip
Tom Conway
company grip
Thomas M. Dangcil
company electrician
Kyle Davis
company grip
David Diamond
rigging electrician
Maurizio Dotto
first assistant camera: "a" camera
Cale Finot
first assistant camera: "a" camera
Meghan Firth
loader: second unit
Kevin 'Rambo' Fitzgerald
best boy grip
David J. Frederick
camera operator: second unit
Jason Garcia
first assistant camera: additional photography
Doug Garciano
rigging electrician
Jim Grce
gaffer
Hera Guillermo
camera loader
Dan Hawking
rigging electrician
Kira Hellickson
second assistant camera: "a" camera
Colin Hudson
camera operator: "a" camera
Bob Ivanjack
dolly grip
Milan Janicin
second assistant camera: "b" camera
Loren Johnson
company electrician
Dan Jones
best boy electric
Erica Kim
company electrician
Tommy Klines
first assistant camera: "b" camera
Matt Kubas
rigging electrician
Jimmy Lindsay
camera operator: "b" camera
Grg Magidow
first assistant camera: second unit
William R. Mayberry
company electrician
Layna McAllister
second assistant camera: second unit
Michael Moretti
video assist
Matthew Moriarty
a camera/steadicam operator: re-shoots / steadicam operator
John O'Grady
key grip: second unit
Mynor Priesing
best boy grip
Andrew Rawson
gaffer
David Richardson
key grip
Paul Riggio
rigging best boy grip
Blake Scripps
second assistant camera: "a" camera
Jason Selsor
best boy rigging grip
Duncan M. Sobel
rigging best boy electric
Jeffrey P. Soderberg
rigging gaffer
Eric Steelberg
additional director of photography
John M. Stephens
director of photography: second unit
Suzanne Tenner
still photographer
Mike Thomas
camera operator: "b" camera / camera operator: second unit
Michael Tolochko
company electrician
Nicholas Tredway
company grip
Tony Varuola
lighting technician
John Waldo
first assistant camera: second unit
Location Management
Derek Alvarado
assistant location manager
Cary Heckman
assistant location manager
Steven S. Lee
key assistant location manager
Wayne Middleton
location manager
Aaron Millar
location scout
Nisa Ward
assistant location manager
Script Department
Barry L. Caldwell
script supervisor
Tricia Ronten
script supervisor: additional photography
Movie title data and credits provided by