X

Cast & Crew

Written By

Patrick McKay
developed by / written by / developed for television by
9 Episodes, 2022 - 2022
John D. Payne
developed by / written by / developed for television by
9 Episodes, 2022 - 2022
J.R.R. Tolkien
based on "The Lord of the Rings" and appendices by / based on the "The Lord of the Rings" and appendices by / based on the novel by
9 Episodes, 2022 - 2022

Cast

Jed Brophy
Vrath / Hunter Orc / Orc / Tavern Orc
5 Episodes, 2022 - 2022
Robert Strange
Dying Orc / Lurka / Orc / Other Orc / Warrior Orc
5 Episodes, 2022 - 2022
Edward Clendon
Grugzûk / Fighting Orc / Other Orc
4 Episodes, 2022 - 2022
Luke Hawker
Magrot / Fighting Orc / Orc
4 Episodes, 2022 - 2022
Justin Doble
Milky-Eyed Patron / Milky-Eyed Southlander
4 Episodes, 2022 - 2022

Sound

Steve Neal
mix engineer / Mix Engineer
9 Episodes, 2022 - 2022
Amy Barber
foley editor / foley mixer
8 Episodes, 2022 - 2022
Jo Fraser
first assistant sound: warg unit / first assistant sound: Warg Unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Andrew Moore
first assistant sound editor
8 Episodes, 2022 - 2022
Jordan Smith
loop group mixer/recordist
8 Episodes, 2022 - 2022
Mark Williams
production sound mixer: warg unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Adrian Bell
production sound mixer: Ent unit
8 Episodes, 0 - 0
Pete Blaxill
second assistant sound: eagle unit
8 Episodes, 0 - 0
Alex Collin
second assistant sound: warg unit
8 Episodes, 0 - 0
Milos Momcilovic
first assistant sound: eagle unit
8 Episodes, 0 - 0
Hanna Tailleur
1st Assistant Sound: Warg Unit
8 Episodes, 0 - 0
James Bain
production sound mixer: Warg unit
7 Episodes, 0 - 0
Roderick Hart
sound recordist: Studio Content
4 Episodes, 2022 - 2022
Benjamin Schweimler Ricca
2nd assistant sound dailies: eagle unit / 2nd assistant sound dailies
4 Episodes, 0 - 0

Makeup

Carly Marr
makeup artist/prosthetic artist
9 Episodes, 2022 - 2022
Clare Ramsey
senior prosthetic makeup & hair artist / senior hair & prosthetic makeup artist / senior prosthetic makeup artist/Senior makeup & hair artist
9 Episodes, 2022 - 2022
Irina Strukova
senior prosthetics artist / senior prosthetics and makeup artist
9 Episodes, 2022 - 2022
Vinnie Ashton
makeup & hair co-designer / hair & makeup co-designer
8 Episodes, 2022 - 2022
Jason Docherty
prosthetics designer: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Coti Herrera
lead prosthetics assistant
8 Episodes, 2022 - 2022
Hayley Ness
background hair & makeup supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Dan Perry
key prosthetics offset supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Richard Reiss
prosthetics technician: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Ra Smith
prosthetics technician: Weta Workshop / Prosthetics Technician: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Will Bundy
prosthetic makeup trainee
8 Episodes, 0 - 0
Madison Davies
junior crowd hair and makeup artist
8 Episodes, 0 - 0
Sarah Downes
Prosthetic Makeup Artist
8 Episodes, 0 - 0
Sophie Finch
principal hair and makeup artist / principal hair and make up artist
8 Episodes, 0 - 0
Abigail Harcourt-Smith
Mouldmaker at BGFX / Prosthetic makeup artist
8 Episodes, 0 - 0
Alex Harper
prosthetic make-up artist
8 Episodes, 0 - 0
Duncan Jarman
Prosthetic Makeup Artist
8 Episodes, 0 - 0
Kimberley Leaver
Art finisher and prosthetics artist
8 Episodes, 0 - 0
Jodie Llewellyn
Junior Hair and Makeup Artist
8 Episodes, 0 - 0
Faaria Monk
prosthetic coordinator
8 Episodes, 0 - 0
Adrian Rigby
prosthetic makeup artist
8 Episodes, 0 - 0
Kate Wakefield
Prosthetic Makeup Artist and Silicone Technician
8 Episodes, 0 - 0
Gemma Low
principal hair & makeup artist
7 Episodes, 0 - 0
Raquel Munuera
prosthetic makeup artist
7 Episodes, 0 - 0
Flora Moody
hair and makeup designer
6 Episodes, 0 - 0
Beccie Stock
prosthetic makeup artist / Prosthetic makeup artist
6 Episodes, 0 - 0
Cara Burton
Hair and makeup trainee daily crowd
4 Episodes, 0 - 0
Pepe Mora
senior prosthetic makeup artist
3 Episodes, 2022 - 2022
Rebecca Mattsson
crowd hair and makeup junior: daily
3 Episodes, 0 - 0
Jon Moore
special makeup effects artist
2 Episodes, 0 - 0
Etty Stanley
Prosthetics Coordinator
2 Episodes, 0 - 0
Sinead Sweeney
SFX contact lens optician
2 Episodes, 0 - 0
Mariona Trias
hair & make up artist dailies
2 Episodes, 0 - 0
Nicola Buck
hair & makeup supervisor: crowd
1 Episode, 2022 - 2022
Ailsa Lawson
prosthetic technician: Lifecasting
1 Episode, 2022 - 2022
Jess Reedy
senior prosthetic artist
1 Episode, 2022 - 2022
Johnny Murphy
Prosthetic Makeup Artist
1 Episode, 0 - 0
Will Harvey
prosthetics technician: weta workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Fil Kopelman
hair technician: weta workshop
8 Episodes, 2022 - 2022

Special Effects

Phil McLaren
floor supervisor : main unit / senior special effects technician
16 Episodes, 2022 - 2022
Dean Clarke
special effects supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Oliver Gee
special effects floor supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Adam Hedges
special effects technician
8 Episodes, 2022 - 2022
Iain Hutton
senior special effects technician
8 Episodes, 2022 - 2022
Rita Maxim
special effects production manager: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Danielle Prestidge
supervising production manager: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Cerise Preston
special effects production manager: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Ryan Conder
special effects supervisor
8 Episodes, 0 - 0
Ryan Crew
Special Effects Senior Technician
8 Episodes, 0 - 0
Ronnie Rackley
senior special effects technician
8 Episodes, 0 - 0
Clint Ingram
special effects supervisor
3 Episodes, 2022 - 2022
Lawrence Rahitana
senior special effects technician
3 Episodes, 2022 - 2022
Greg Tuckwell
senior special effects technician
3 Episodes, 2022 - 2022
Mark Brownlie
senior special effects technician
2 Episodes, 2022 - 2022
Joe White
senior special effects technician
1 Episode, 0 - 0
Will Furneaux
3d modeller: Weta Workshop
1 Episode, 2022 - 2022

Visual Effects

Joe Henderson
Visualization Creative Supervisor: The Third Floor
16 Episodes, 2022 - 2022
Jason Smith
visual effects supervisor: ILM
16 Episodes, 2022 - 2022
Dario Barrera
visual effects casting manager: The Third Floor / casting manager: The Third Floor
9 Episodes, 2022 - 2022
Pip Ashton
visual effects department manager: Weta Visual Effects / visual effects department manager: Weta FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Francis Baker
visual effects assistant coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Jake Baker
Engine Artist Apprentice: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Shamus Baker
modeller: Weta Visual Effects
8 Episodes, 2022 - 2022
Yunus Balcioglu
senior fx technical director: ILM
8 Episodes, 2022 - 2022
Chirag Bangotra
compositing lead: atomic arts
8 Episodes, 2022 - 2022
Laurence Beaudoin-Auclair
visual effects coordinator: Rodeo FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Lewis Binnersley
visual effects data wrangler: Weta FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Bonnie Blake
visual effects coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Paul Campion
on-set reference photographer
8 Episodes, 2022 - 2022
Tim Capper
visual effects supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Ambrose Challies
vfx coordinator: cause and fx
8 Episodes, 2022 - 2022
Kirk Chantraine
senior manager: studio technology
8 Episodes, 2022 - 2022
Justin Cornish
visual effects supervisor: Atomic Arts
8 Episodes, 2022 - 2022
Joseph Coto
asset artist: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Marie-Pier Couture-Alain
compositing lead / compositing supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Gareth Cowen
Previs Artist / previs artist
8 Episodes, 2022 - 2022
Roslyn Craig
visual effects coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Mikaël Damant-Sirois
vice president: creative operations, Rodeo FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Stanislas de Lesquen
visual effects show production manager: Weta Digital
8 Episodes, 2022 - 2022
Michael DeBeer
Visualization Artist: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Stanley A. Dellimore
global head of cg: Method Studios
8 Episodes, 2022 - 2022
Christopher Edwards
visualization executive producer: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Clwyd Edwards
visual effects executive producer: Atomic Arts
8 Episodes, 2022 - 2022
Olivia Eichenseer
line producer: The Third Floor / Line Producer: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Greg Flannagan
vfx supervisor: cause and fx
8 Episodes, 2022 - 2022
Daniel Stefan Gagiu
surfacing/environment artist: ILM
8 Episodes, 2022 - 2022
Rafael Garrido
senior visual effects production manager: Weta Digital / visual effects
8 Episodes, 2022 - 2022
Martin Barker Gilbert
on-set visual effects virtual production artist
8 Episodes, 2022 - 2022
Jitesh Gohil
VFX Production Manager: Atomic Arts
8 Episodes, 2022 - 2022
Elise Gong
senior visual effects coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Paul Harling
head of it production services : Weta FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Indigo Hinton
visual effects executive assistant: Atomic Arts
8 Episodes, 2022 - 2022
Claire Louise Hoey
Roto and Prep Artist: Cause and FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Anthony Jacob
Visualization Lead: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Peter Jansen
Lead Pipeline Compositor: Cause and FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Marchand Jooste
Visualization Artist: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Sijo Joseph
visual effects artist manager
8 Episodes, 2022 - 2022
Jake Kennedy
visual effects coordinator: Atomic Arts
8 Episodes, 2022 - 2022
Suraj Kaur Khalsa
visual effects department manager
8 Episodes, 2022 - 2022
Jesse Kobayashi
visual effects producer / visual effects associate producer
8 Episodes, 2022 - 2022
Allie Koppel
head of finance: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Anouk L'Heureux
vice president: production, Rodeo FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Isabelle Langlois
vice president: performance, Rodeo FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Patricia Leblanc
layout department production manager: Weta Visual Effects
8 Episodes, 2022 - 2022
Kristina Lesik
business affairs attorney: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Alexandra Leuk
visual effects production manager
8 Episodes, 2022 - 2022
Wesley Leung
senior visual effects production coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Lauren Levesque
visualization coordinator: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Brooke Lyndon-Stanford
visual effects executive producer: Atomic Arts
8 Episodes, 2022 - 2022
Jérémie Maheu
compositing supervisor: Rodeo FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Roshni Maranat
visual effects producer: Atomic Arts
8 Episodes, 2022 - 2022
Einar Martinsen
visual effects concept artist: Amazon Studios / senior matte painter : Weta FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Neil Mayo
optical production manager: Weta FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Ken McGaugh
visual effects supervisor: Weta FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Anthony Medina
Visualization Artist: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Carl Mellgren
Lead Shots Compositor: Cause and FX
8 Episodes, 2022 - 2022
Carlos Mendoza Jr.
Visualization Artist: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Kara Misenheimer
marketing executive producer: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Elizabeth Montes
visualization producer: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022
Lauren Moore
head of marketing: The Third Floor
8 Episodes, 2022 - 2022

Assistant Director

Vic Armstrong
second unit director / action director
8 Episodes, 2022 - 2022
Harry Ashby
second second assistant director
8 Episodes, 2022 - 2022
James Hood
set production assistant: UK Unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Carter Simpkin
second second assistant director / third assistant director
8 Episodes, 2022 - 2022
Callum Dawson
crowd third assistant director
8 Episodes, 0 - 0
Kelly Draper
key set production assistant / third assistant director
8 Episodes, 0 - 0
Adam Foster
Crowd Second Assistant Director / crowd second assistant director
8 Episodes, 0 - 0
Simon Jenkins
third assistant director
8 Episodes, 0 - 0
Oliver Keane
Set Production Assistant: Eagle Unit
8 Episodes, 0 - 0
Sarah MacFarlane
Key 2nd Assistant Director - Overseas
8 Episodes, 0 - 0
James Manning
supervising key second assistant director
8 Episodes, 0 - 0
Jenna Pearson
second assistant director
8 Episodes, 0 - 0
Ben Wicks
third assistant director
8 Episodes, 0 - 0
Ella Wood
base third assistant director
8 Episodes, 0 - 0
Joshua Watkins
key second assistant director
7 Episodes, 2022 - 2022
Sophie Calver
key second assistant director
6 Episodes, 2022 - 2022
Katie Tate
key second assistant director
4 Episodes, 2022 - 2022
Harry Boyd
first assistant director
3 Episodes, 0 - 0
David Waters
key second assistant director
2 Episodes, 2022 - 2022
Tom White
first assistant director
2 Episodes, 0 - 0
Paul Hayes
second assistant director
1 Episode, 0 - 0
Emese Matuz
floor 2nd assistant director 2nd unit
1 Episode, 0 - 0
Tom Turner
key second assistant director
1 Episode, 0 - 0
Ruben Jimenez
crowd production assistant
1 Episode, 0 - 0

Production Management

Lucia Gervino
executive in charge of production
8 Episodes, 2022 - 2022
Donna Pearman
production manager: studio content
8 Episodes, 2022 - 2022
Jake Rice
post-production supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Vicky Bishop
production manager: Second Unit / production manager: Second unit
8 Episodes, 0 - 0
Mally Chung
Production Manager: Canary Islands
8 Episodes, 0 - 0
Lulu Morgan
unit production manager
8 Episodes, 0 - 0
Kino Reyes
Production Manager: Spain
8 Episodes, 0 - 0
Andy Surry
unit production manager
8 Episodes, 0 - 0
Megan Huitema
production manager: second unit
6 Episodes, 2022 - 2022

Art Department

Ehsan Bigloo
creature designer / Creature Designer / character designer
12 Episodes, 2022 - 2022
Brett Butt
weapons and prosthetics mold maker
9 Episodes, 2022 - 2022
Andy Hughes
hod plasterer / hod plaster
9 Episodes, 2022 - 2022
Peter Lee
Supervisor Prop Armourer
9 Episodes, 2022 - 2022
Lindsey Bisch
mold maker at weta workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Jeremy Hanna
concept artist: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Yip Lee
concept artist: graphic artist
8 Episodes, 2022 - 2022
Sean Murray
graphics artist / graphic artist
8 Episodes, 2022 - 2022
Thomas Oates
concept artist: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Tyler Page
key property master & weapons
8 Episodes, 2022 - 2022
Jaedan Ravenswood
assistant art department coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Jeremy Tan
construction systems manager
8 Episodes, 2022 - 2022
Jake Walls
set decoration fabricator
8 Episodes, 2022 - 2022
Joe Whitby
set dresser: art department
8 Episodes, 2022 - 2022
Jack Will
props assistant / prop assistant
8 Episodes, 2022 - 2022
Emma Denby
construction modeller
8 Episodes, 0 - 0
Hannah Gawthorpe
Senior Assistant Set Decorator
8 Episodes, 0 - 0
Paula González Molinero
standby props - Spain unit / standby props: Spain unit
8 Episodes, 0 - 0
Gordon Grant
senior assistant set decorator / Senior Assistant Set Decorator
8 Episodes, 0 - 0
Emma Hanson
head of department sculptor
8 Episodes, 0 - 0

Stunts

Daniel Andrews
assistant fight choreographer
8 Episodes, 2022 - 2022
Cameron Brown
stunt double: Charlie Vickers / stunt double: Daniel Weyman
8 Episodes, 2022 - 2022
Dayna Grant
horse riding trainer: cast / stunt performer
8 Episodes, 2022 - 2022
Sarah Hart
stunt department coordinator / stunt double: Markella Kavenagh
8 Episodes, 2022 - 2022
Craig Morgan
utility stunts / stunt rigger
8 Episodes, 2022 - 2022
Marco Sinigaglia
assistant stunt coordinator / stunt video manager
8 Episodes, 2022 - 2022
Glenn Suter
stunt coordinator / supervising stunt coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Riley Suter
utility stunts / stunt performer/stunt rigger
8 Episodes, 2022 - 2022
Mark Trotter
assistant stunt coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Min Windle
assistant stunt coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Ashley Beck
fight coordinator / Fight Coordinator
8 Episodes, 0 - 0
Ben Cooke
Supervising Stunt Coordinator / supervising stunt coordinator
8 Episodes, 0 - 0
Tom Cotton
stunt double: Robert Aramayo / stunt performer
8 Episodes, 0 - 0
Ben Essex
stunt double: Alex Tarrant
8 Episodes, 0 - 0
Boris Martinez
stunt coordinator: Spain
8 Episodes, 0 - 0
Johnathan Larkin
stunt assistant / stunt performer
6 Episodes, 2022 - 2022
Glen Levy
fight & weapons trainer: cast
5 Episodes, 2022 - 2022
Jesse Turner
stunt performer / Action Design
3 Episodes, 2022 - 2022
Aidan Brindle
Stunt performer/Stunt double Adar
3 Episodes, 0 - 0
Damien Bryson
assistant stunt coordinator
2 Episodes, 2022 - 2022
Rosalie Button
lead stunt double: Morfydd Clark
2 Episodes, 2022 - 2022
Taran Howell
assistant key stunt rigger / stunt performer
1 Episode, 2022 - 2022
Zac Samuels
stunt department editor / stunt performer
1 Episode, 2022 - 2022

Editorial

Peter Carson
post-production coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Skip Kimball
digital intermediate colorist
8 Episodes, 2022 - 2022
Matt Kitson
technical support engineer
8 Episodes, 2022 - 2022
Gwendoline Taylor
post-production supervisor / senior post-production coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Elon Zlotnik
post-production coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Cherri Arpino
post-production coordinator
8 Episodes, 0 - 0
Samuel Bailey
Third Assistant Editor / editorial trainee
8 Episodes, 0 - 0
Joshua Callis-Smith
dailies colourist / Dailies Colourist
8 Episodes, 0 - 0
Daniel Rosenberg
dailies colourist: second unit / senior dailies operator / Dailies Operator
8 Episodes, 0 - 0

Music Department

Roger Linley
musician: double bass / Musician: Double bass
9 Episodes, 2022 - 2022
Brian Claeys
Scoring Assistant / scoring assistant
8 Episodes, 2022 - 2022
Ryan Sanchez
additional scoring engineer
8 Episodes, 2022 - 2022
Ben Sedano
additional score engineer
8 Episodes, 2022 - 2022
Amy Stewart
orchestra contractor: Isobel Griffiths
8 Episodes, 2022 - 2022
Everton Nelson
concertmaster / Concertmaster
7 Episodes, 2022 - 2022
Bernd Mazagg
choir recorded by / main theme recorded by
2 Episodes, 2022 - 2022
Hal Rosenfeld
musician: principal percussion
2 Episodes, 2022 - 2022

Costume Department

Lydia Ellis Williams
principal standby / principal costume standby
14 Episodes, 2022 - 2022
Katherine Burchill
costume buyer: UK / Associate Costume Designer
9 Episodes, 2022 - 2022
Paul Booth
extras costume supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Sam Brown
costume workroom supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Stacey Brummer
key cast costumer / principal costume standby
8 Episodes, 2022 - 2022
Darin Gordine
specialty costume props technician: Weta Workshop
8 Episodes, 2022 - 2022
Lucy McLay
assistant costume designer
8 Episodes, 2022 - 2022
Rachael McMahon
costume clearance coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Luca Mosca
additional costume designer
8 Episodes, 2022 - 2022
Andy Mowbray
costume props maker / costume propmaker
8 Episodes, 2022 - 2022
Ben Price
managing director: Meniscus Ltd/armor manufacturer
8 Episodes, 2022 - 2022
Aimee Reed
costume standby / principal costume standby
8 Episodes, 2022 - 2022
Rose-Marie Salmon
supervising breakdown & art finishing artist / supervisor breakdown and art finishing
8 Episodes, 2022 - 2022
Danielle Soepnel
2nd unit key costume standby / principal cast costume standby
8 Episodes, 2022 - 2022
Emily Sturrock
armour & costume props supervisor
8 Episodes, 2022 - 2022
Rhianna Bell
2nd Assistant Costume Designer
8 Episodes, 0 - 0
Marc Bermudez
costume cutter: principals
8 Episodes, 0 - 0
Liz Essex
principal wardrobe mistress
8 Episodes, 0 - 0
Leanne Geddes
costume prop maker: costumes
8 Episodes, 0 - 0
Katie Jones
set costumer: principals
8 Episodes, 0 - 0
Anya Jane Magee
assistant costume designer
8 Episodes, 0 - 0
Jessica Murray
2nd assistant costume designer
8 Episodes, 0 - 0
Ella Sehic
assistant costume buyer
8 Episodes, 0 - 0
Amy Cansdale
principal costume standby
4 Episodes, 0 - 0
Charlotte Smith
principal truck supervisor
4 Episodes, 0 - 0
Ben Gazey
digital assets manager
3 Episodes, 0 - 0
Jenny Jarvis
crowd costumer: dailies
3 Episodes, 0 - 0
Sabrina Open
Principal Costume Standby
3 Episodes, 0 - 0
Jeanette Apel
costume cutter / pattern cutter
2 Episodes, 2022 - 2022
Jaindra Watson
assistant costume designer: background
2 Episodes, 2022 - 2022
Alexandra Bland
principal costume truck supervisor
2 Episodes, 0 - 0
Ocean Farini
senior costume breakdown artist
1 Episode, 0 - 0
Benjamin Ip
costume concept artist
1 Episode, 0 - 0

Camera Department

James Kennedy
on-set best boy / best boy: onset
9 Episodes, 2022 - 2022
Ryan Spearman
first assistant camera / first assistant camera: A Cam 1st AC Warg Unit
9 Episodes, 2022 - 2022
Cameron Davidson
Video Operator: splinter unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Maxime Duhamel
video assist operator: second unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Roger Feenstra
aerial cinematographer/aerial footage
8 Episodes, 2022 - 2022
Peter Field
director of photography: second unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Samuel Fraser
first assistant camera: "c" camera
8 Episodes, 2022 - 2022
David Hammond
b camera operator: Warg Unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Matt Hillyer
additional video assist operator
8 Episodes, 2022 - 2022
Samuel Karl
additional video assist operator
8 Episodes, 2022 - 2022
Sam Mathews
first assistant B camera: second unit / first assistant camera: second unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Blair Nicholson
on-set streaming rig operator
8 Episodes, 2022 - 2022
Hadley Parsons
digital image technician: main unit
8 Episodes, 2022 - 2022
Josh Andrews
video playback operator & on-set edit: 2nd unit
8 Episodes, 0 - 0
Peter Batten
Camera Operator B cam Warg Unit
8 Episodes, 0 - 0
Jack Bentley
first assistant camera : scale unit
8 Episodes, 0 - 0
Jack Carter
second assistant camera: "b" camera, main unit
8 Episodes, 0 - 0
Francesca Catalano Kiddo
second assistant camera main unit: dailies
8 Episodes, 0 - 0
Chris Cavanagh
video operator: main unit
8 Episodes, 0 - 0
Dean Chambers
lighting technician / electrician
8 Episodes, 0 - 0
James Craig
Camera Trainee: Warg Unit
8 Episodes, 0 - 0
Rich Daws
central loader: warg unit
8 Episodes, 0 - 0
Kate Drazek
Data Manager: Second Unit
8 Episodes, 0 - 0
Paddy Driscoll
second assistant camera: "a" camera, main unit
8 Episodes, 0 - 0
Francesco Ferrari
first assistant b camera: eagle unit
8 Episodes, 0 - 0
Emma Friend
first assistant camera
8 Episodes, 0 - 0
James Grandi
central loader: main unit
8 Episodes, 0 - 0
Dave Hamilton-Green
camera/steadicam operator: "b" camera, main unit
8 Episodes, 0 - 0
Phill Hardy
First Assistant 'A' Camera Warg Unit
8 Episodes, 0 - 0
Matthew Hickin
Lighting Console Programmer
8 Episodes, 0 - 0
James Knight
digital imaging technician: main unit
8 Episodes, 0 - 0
Brad Larner
first assistant camera: "a" camera, main unit
8 Episodes, 0 - 0
James Layton
a camera & steadicam operator: Warg unit
8 Episodes, 0 - 0
James Metcalfe
digital imaging technician
8 Episodes, 0 - 0
Robert Palmer
first assistant camera: "b" camera/steadicam, main unit
8 Episodes, 0 - 0
Derrick Peters
camera operator: "a" camera, eagle unit
8 Episodes, 0 - 0
Laura Redpath
Digital Imaging Technician: Main Unit
8 Episodes, 0 - 0
David Sinfield
Chief Lighting Technician
8 Episodes, 0 - 0
Gary Spratling
camera operator: "a" camera, main unit
8 Episodes, 0 - 0
Richard Staff
data manager: warg unit
8 Episodes, 0 - 0
Gary Thornhill
HOD practical electrician
8 Episodes, 0 - 0
Ryan Thornhill
chargehand practical electrician
8 Episodes, 0 - 0
Russel Torode
Second Assistant Camera: "A" Camera
8 Episodes, 0 - 0
Bradley Wilson
2nd Unit Gaffer/Eagle Unit Gaffer
8 Episodes, 0 - 0
Sorcha MacKenna
second assistant camera: "c" camera/truck loader
6 Episodes, 2022 - 2022
Todd Bilton
a camera operator/steadicam
4 Episodes, 2022 - 2022
Dan Brough
first assistant camera - warg unit / first assistant camera: warg unit
4 Episodes, 0 - 0
Grant Adams
camera operator: "a" camera/steadicam operator, warg unit
2 Episodes, 2022 - 2022
Charlie Curtis
second assistant camera: dailies
2 Episodes, 2022 - 2022
Oren Graham
lighting technician: third unit
2 Episodes, 2022 - 2022
Chris Battensby
digital imaging technician assistant: warg unit
2 Episodes, 0 - 0

Location Management

Alex Farmer
assistant locations coordinator
8 Episodes, 2022 - 2022
Kevin Spring
location scout / supervising location manager
8 Episodes, 2022 - 2022
Eugenia Betancor
location coordinator canary islands
8 Episodes, 0 - 0
David Bienes Paz
assistant location manager: Canary Islands
8 Episodes, 0 - 0
Finlay Bradbury
supervising location manager
8 Episodes, 0 - 0
Priscila Calero
location manager: Canary Islands, Tenerife
8 Episodes, 0 - 0
Matt Craufurd
Location Manager: Canary Islands
8 Episodes, 0 - 0
Lucia Fedeli
assistant location manager
8 Episodes, 0 - 0
Yoel García Morera
location assistant: Canary Islands
8 Episodes, 0 - 0
Jacques Potgieter
key location assistant / location assistant
8 Episodes, 0 - 0
Joel FitzPatrick
assistant location manager
2 Episodes, 0 - 0
Ed Burrell
assistant location manager
1 Episode, 0 - 0
Movie title data and credits provided by
IMDb logo