User Score
7.1

Mixed or average reviews- based on 3558 Ratings

User score distribution:
Buy Now
Buy on

Review this game

 1. Your Score
  0 out of 10
  Rate this:
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
  • 0
  • 0
 1. Submit
 2. Check Spelling
 1. Feb 25, 2023
  9
  {__/}
  ( • - •)
  /つ☕______________________________________________________________________
 2. Feb 22, 2023
  9
  38 saatlik bir oyun deneyiminde sonra bana göre bu oyun Gta 5'ten sonra en iyi Gta oyunudur. Oyun da ciddi ve resmi bir ortam olduğu girer girmez hemen anlaşılıyor. Karanlık bir teması var, etraf hem renkli hem renksiz gibi pek anlaşılmıyor. Ayarlardan açılıyor ama yine de bir yere kadar Gta 5'te ki o cıvıl cıvıl ortam yok, işler ciddi, Ciddi anlam da mafyaya çalıştığımızı hissediyoruz.38 saatlik bir oyun deneyiminde sonra bana göre bu oyun Gta 5'ten sonra en iyi Gta oyunudur. Oyun da ciddi ve resmi bir ortam olduğu girer girmez hemen anlaşılıyor. Karanlık bir teması var, etraf hem renkli hem renksiz gibi pek anlaşılmıyor. Ayarlardan açılıyor ama yine de bir yere kadar Gta 5'te ki o cıvıl cıvıl ortam yok, işler ciddi, Ciddi anlam da mafyaya çalıştığımızı hissediyoruz. Çatışma mekanikleri güzel. Yapay zekada iyi. Vuruş hissini alabiliyoruz. Araba sürüş gerçekten zor, çok hızlı gidersek dönmek neredeyse imkansız hale geliyor. Araba sürüşünü gerçekçi tutmuşlar. Gta 5'in aksine oyuncuyu eğlendirmek yerine daha çok gerçekçi yapmışlar oyunu. Takip etme görevleri bazı yerlerde çok zorluyor. Polislerden kaçmak ise göründüğü kadar kolay değil. Önünüze kırıyorlar, arkanızdan sizi yana iterek kaza yapmanızı sağlıyorlar. 3 yıldız olduktan sonra helikopterde peşinize takıldıktan sonra bir de yavaş bir arabadaysanız Allah sabır versin, başınıza bela almışsınız demektir. Oyunun ne kadar finali güzel olmasa da görevleri olsun, hikayesi olsun, karakterleri olsun çok güzel. 2008 yılına göre bir başyapıt, şuan da günümüzde 2023 yılında bile çoğu oyundan iyi. Expand
 3. Feb 8, 2023
  7
  πολύ Καλό game Ειδικά για την εποχή του ήταν κορυφή τώρα πλέον θα το έβαζα τρίτο πρώτα το GTA 5 μετά το San Andreas μετά αυτό, αλλά στο PC που παίζω εγώ έχει πολλά Bugs και μου σπάει λίγο τα νεύρα για αυτό και το 7
 4. Feb 6, 2023
  8
  I think it's the best gta game. I would like to see the old dark scary weather in gta 6, the main character niko was really us, he was a player for his dreams, we go to the americas, we would not see the america in our dreams, we would be surprised by the crazy people around us like niko, this helps niko and the player empathize with the player
 5. Feb 3, 2023
  9
  Maybe my favorite GTA game, though I have not played many but plan to soon. Nico is an interesting character and the way characters act and the voice acting is really realistic. The city looks really good and the atmosphere is really nice. I also found the main story interesting and I was super excited to learn more as I progressed throughout the story.
 6. Feb 2, 2023
  6
  Chase and kill missions are so boring. we are going to get money from someone who does not follow constantly and pays his debt. without this missons game is good
 7. Jan 31, 2023
  9
  Great game, amazing story, but I cannot give it a 10 because of the quality of the port. Without downloading third party bug fixes it can be broken and the overall optimization makes it hard to run on the highest settings on modern PCs, let alone PCs of the time.
 8. Jan 26, 2023
  10
  Hello, this is a default review because i'm forced to use 75 characters. I'll edit this review in the future talking about the game, don't worry ;)

  My final rate is: 10
 9. Jan 26, 2023
  6
  Best storyline and worst extra activities .
 10. Jan 23, 2023
  9
  Good Things(+)
  -Story (8/10)
  -Open world
  -Gameplay (9/10)
  -physics

  İt Could Be Better
  -optimization
  -dark atmosphere

  Bad things(-)
  -none

  on record:29h
 11. GVB
  Jan 19, 2023
  8
  Everyone says that it has the best plot in the GTA franchise... but i don't think so. The story is a bit bland, and IMHO does not achieve what it seeks or make you care for any character. But hey, it's a GTA and that means quality. And an impressive city and amount of side content.
 12. Jan 12, 2023
  9
  8.5 i rahat alır ama oyun fazla gri bu yüzden birz sıkılmaya başlamıştım bitimine doğru ve açık doünyası çok daha iyi değil ama en az 8. 5 amk
 13. Jan 11, 2023
  5
  Poor optimization, poor story, okay gameplay. Dynamices are better than newest games but who cares?
 14. Jan 5, 2023
  7
  This is a very good GTA. You play as a balkan immigrant who travels to America to live the american dream but the circumstances force you to get involved with crime. It starts with very small jobs, like bullying people in order to pay their debt and slowly as you gain fame you do bigger jobs and get to know more important people. The pacing of the game is very good at least at the firstThis is a very good GTA. You play as a balkan immigrant who travels to America to live the american dream but the circumstances force you to get involved with crime. It starts with very small jobs, like bullying people in order to pay their debt and slowly as you gain fame you do bigger jobs and get to know more important people. The pacing of the game is very good at least at the first half, there are countless mini games and side activities you can do, and the whole thing is very believable, because the characters have strong personalities and keep the interest. Unfortunately and once you reach a certain point and have lots of money you realize that you cant do many things with it. You still have to steal cars from some poor bastards although you have a 6 digit account. There are no garages, you cant buy houses, you can't run businesses. The character also doesn't seem to grow throughout the game, and has the same primitive mentality in contrast to San Andreas where you could feel and see the growth and evolution of your character. Expand
 15. Dec 31, 2022
  7
  Grand Theft Auto IV on PC is an endurance test filled with bugs and performance issues.
 16. Dec 28, 2022
  10
  This is arguably the best GTA game story wise. I've never seen a story this good and connected to the character in any GTA game. Driving is bit challenging but in a fun way. The side characters are amazing just like in all other GTA games. The Episodes from Liberty City are also very good. A must play.
 17. Dec 17, 2022
  8
  Ana oyunu ve Lost and damned dlc'sini 33 saatte bitirdim ama gay tony dlc'sine geldiğimde o kadar sıkılmıştım ki daha fazla dayanamayıp bıraktım. Aslında taa ana oyunda bile sıkılmaya başlamıştım. 2 dakikalık görev için 10 dakika boyunca şehrin bir ucundan diğer ucuna araba sürüp durmanın keyifli bir yanı yok. Üstelik bunu neredeyse 100 defa yapınca, bir yerden sonra işkenceye dönüşüyor.Ana oyunu ve Lost and damned dlc'sini 33 saatte bitirdim ama gay tony dlc'sine geldiğimde o kadar sıkılmıştım ki daha fazla dayanamayıp bıraktım. Aslında taa ana oyunda bile sıkılmaya başlamıştım. 2 dakikalık görev için 10 dakika boyunca şehrin bir ucundan diğer ucuna araba sürüp durmanın keyifli bir yanı yok. Üstelik bunu neredeyse 100 defa yapınca, bir yerden sonra işkenceye dönüşüyor.

  Küçükken gta'yı çok severdim. Bir yaz boyunca Vice City'de suç yapıp polisi peşime takarak şehri tavaf ettim. Ama hem geçen yılki gta 5 ve şimdiki 4 deneyimim bana keyif vermedi. Ana hikayeler fena değil ama yukarıda bahsettiğim araba sürme simülasyonu durumu canımı sıkıyor. Zaten gta tam olarak görevden göreve koşularak oynanacak bir oyun değil. Açık dünyada gezersin, bir şeyler yaparsın, arada göreve gidersin. Küçükken ben de öyle oynuyordum ama hayatımın şu döneminde, işin gücün arasında, gta'yı keyfe keder oynayacak vaktim yok.

  Neyse gta 4 ile gta serisini (ilk 2 oyunu saymazsak) tamamlamış oldum. Bence serinin kendini en ciddiye alan, en ayakları yere sağlam basan oyunu. Ama o gri görüntüsü ve basık atmosferi insanı bunaltıyor. Ana karakterimiz ve aksanını sevdim. oyunun fiziği, üzerinden neredeyse 15 yıl geçmesine rağmen hala taş gibi. Grafikler, özellikle suratlar epey eskimiş tabii. Bunlar dışında klasik gta işte, ne diyeyim.
  Expand
 18. Nov 27, 2022
  7
  (╯°□°)╯︵ ┻━┻
  ┻━┻ ︵ ヽ(°□°ヽ)

  ┻━┻ ︵ \( °□° )/ ︵ ┻━┻

  ┬─┬ノ( º _ ºノ)

  (ノಥ益ಥ)ノ ┻━┻

  ┬──┬ ¯_(ツ)

  ┻━┻ ︵ヽ(`Д´)ノ︵ ┻━┻

  ┻━┻ ︵ ¯(ツ)/¯ ︵ ┻━┻

  (╯°Д°)╯︵ /(.□ . )

  ʕノ•ᴥ•ʔノ ︵ ┻━┻
 19. Nov 23, 2022
  7
  Das Spiel war für seine Zeit extrem innovativ und hat eine phänomenale Spielwelt. Hinzu kommt eine packende und lange Storyline. Leider gibt es bei der PC-Version einige Bugs, welche einige Story-Missionen zum Scheitern verurteilt (7/10).
 20. Nov 13, 2022
  7
  GOOD《7/10》⭐⭐

  ROCKTAR, FIX THE BUGS!

  《STORY》
 21. Oct 30, 2022
  6
  Это наверно самая не запоминающаяся часть GTA из всех. Какие-то недо русские недо итальянцы в NY. Не, простор все ещё большой, хотя как будто бы есть какие то рамки или не знаю.. ещё этот фильтр желто-серый, как будто я просто вышел на улицу в России. Не то чтобы я прям мечтаю играть в "уныние". Не зацепила.Это наверно самая не запоминающаяся часть GTA из всех. Какие-то недо русские недо итальянцы в NY. Не, простор все ещё большой, хотя как будто бы есть какие то рамки или не знаю.. ещё этот фильтр желто-серый, как будто я просто вышел на улицу в России. Не то чтобы я прям мечтаю играть в "уныние". Не зацепила.
 22. Oct 21, 2022
  8
  An excellent game, good gameplay and a good plot, without a doubt one of the best GTAs that exist to date, with GTA San Andreas being the best in the saga for its history.
 23. Oct 18, 2022
  9
  Despite the big problems on PC when it came out, this is probably my favourite GTA game so far. The game world was ahead of its time.
 24. Oct 17, 2022
  5
  I expected something else from GTA. I expected fun dynamic missions. Chases, shootouts, train hijackings, plane hijackings, bank robberies, mansions storming.
  I understand that the authors of the game, the Houser brothers, are essentially writers. I would not like to insult them with the word graphomaniacs.
  But because of their desire to write more dialogue and be sure to convey their
  I expected something else from GTA. I expected fun dynamic missions. Chases, shootouts, train hijackings, plane hijackings, bank robberies, mansions storming.
  I understand that the authors of the game, the Houser brothers, are essentially writers. I would not like to insult them with the word graphomaniacs.
  But because of their desire to write more dialogue and be sure to convey their writings to the player, this game is unbearably boring to play. Each mission begins with an endless car ride to the other side of town until the characters discuss everything the writers have written. And then you take a couple of shots and the mission is over. And you have to take someone home to the other side of the city while the characters speak lines from an endless scenario.
  Expand
 25. Jul 26, 2022
  10
  as always rockstar was a master in making a game so detailed and with insane physics in the middle of 2008.

  History: GTA SAN Graphics: GTA 5 Gameplay: GTA 4
 26. Sep 11, 2022
  6
  Uninteresting dialogues, boring missions, mission replayability is not good checkpoints are missing, more boring city than GTA SA, not a special map/story.
 27. Sep 3, 2022
  9
  Grand Theft Auto IV - это игра 2008 года, до сих пор поражающая своим масштабом и идеями, даже спустя почти 14 лет. Безусловно, это был прорыв в жанре, шедевр и несомненно одна из главных игр в истории индустрии.
 28. Sep 1, 2022
  10
  In my opinion I believe this is better than GTA V.

  Just add on your desired mods and whatnot and you can surely imitate GTA V and make GTA IV a much better game, since the control scheme is better in this game.
 29. Aug 21, 2022
  9
  -9/10 story
  -8/10 gameplay
  -10/10 characters
  -10/10 humor
  -10/10 music
  -9/10 voice acting
 30. Aug 16, 2022
  7
  GTA IV's story was my favorite one among the other games in the series. However, I had 2 significant issues, leading to a 3 point drop in my review.
  1 - Aiming was not sensitive to small mouse movements. When I aim for someone's head, I need to move the mouse upwards very slowly. However, the game does not pick up the small movements, which makes your cursor stuck just underneath my
  GTA IV's story was my favorite one among the other games in the series. However, I had 2 significant issues, leading to a 3 point drop in my review.
  1 - Aiming was not sensitive to small mouse movements. When I aim for someone's head, I need to move the mouse upwards very slowly. However, the game does not pick up the small movements, which makes your cursor stuck just underneath my objective. When I move the mouse more strongly to counter that, it finally detects it, but this time the cursor flies upwards, again missing the head. This was not a game-breaking issue or didn't make anything more difficult. However, in a game like GTA where you always need to use a gun, it becomes very annoying.
  2 - There were huge bugs, although extremely few. At a certain point, I needed to spam the space button as a mission objective, but the button was not working. I had to completely change my graphics settings in order to make the space button work in a mission.
  Other than these 2 issues, the game was very amazing. The acting, story, story presentation, the freedom in your choices, and variety of friend activities were all perfect.
  Expand
 31. Aug 12, 2022
  10
  Masterpiece. Nothing to say. My favourite game in gta series. Niko is my favourite character in gta.
 32. Jul 30, 2022
  7
  SEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED ASEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE EMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVERSEMATARY GRAVE MAN - BLEED A RIVER- BLEED A RIVERAN - BLEED A RIVER Expand
 33. Jul 21, 2022
  9
  Я приблизительно осознаю, почему у четвёртой части всё так плохо с пользовательскими оценками на ПК, но не понимаю, почему всё так плохо на ПС и Хбоксе. Версии для ПК я не могу поставить достойную десятку, как для игры с невероятно прорывной графикой для своего года, интересным геймплеем и его фишками, мрачной и серой атмосферой Нью Йорка, интересными персонажами (как это обычно бывает уЯ приблизительно осознаю, почему у четвёртой части всё так плохо с пользовательскими оценками на ПК, но не понимаю, почему всё так плохо на ПС и Хбоксе. Версии для ПК я не могу поставить достойную десятку, как для игры с невероятно прорывной графикой для своего года, интересным геймплеем и его фишками, мрачной и серой атмосферой Нью Йорка, интересными персонажами (как это обычно бывает у Рокстар, только ключевыми) и невероятно классной проработкой и техническим составляющем, которая по сей день может достойно конкурировать с современными играми, а если брать в пример игры EA и Юбисофт - вообще быть на верху спустя 10 лет. Как обычно, порты для ПК у Роков смехотворные, имеют баги, недоработки, фризы и проседы ФПС, но всё остальное просто на уровне.
  Достойные 9/10 из-за ужасного порта на ПК.
  Expand
 34. Jul 17, 2022
  9
  The best physics in the GTA series so far. The breathtaking soundtrack across all game. All in the game is done with meticulous attention to details.
 35. Jul 16, 2022
  9
  9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 99 9 9 9 9 9 9 99 9 9 9 9 9 99 point!
 36. Jul 14, 2022
  8
  Nettes. Spiel es hat echt viel Spaß gemacht. Mehr davon! Nicht zu lang, nicht zu kurz. Genau richtig.
 37. Jul 11, 2022
  8
  Best GTA story to date, riddled with bugs and glitches, as well as poor optimization. Gameplay is great, but the bugs and glitches can, well, bug you
 38. Jun 24, 2022
  7
  Самая спорная часть ГТА, Для кого-то - это худшая часть, для кого-то лучшая. Я отношусь к первому типу людей. Технически игра близка к шедевру, но всё остальное: Миссии, сюжет, управление, стрельба уже не так радуют и сделаны довольно посредственноСамая спорная часть ГТА, Для кого-то - это худшая часть, для кого-то лучшая. Я отношусь к первому типу людей. Технически игра близка к шедевру, но всё остальное: Миссии, сюжет, управление, стрельба уже не так радуют и сделаны довольно посредственно
 39. Jun 21, 2022
  10
  When comes about the most serious plot in games — GTA IV probably could be that one. Don't get me wrong, it is still that good old GTA game, but just wrapped up in a more strong wrapper.
 40. Jun 10, 2022
  8
  So close to be 10. I love GTA IV, it has great content, nice graphics and story of course.

  The reason I gave this a score of 8, is because it lacks optimisation to PC port, but putting this aside the game is an "unpolished diamond".

  I heard rumors, that Rockstar's gonna make a Definitive Edition just like they did with San Andreas, hopefully these rumors are true.
 41. May 28, 2022
  5
  Şu oyun neden abartılıyor anlamıyorum.Oynanışı güzel ama görevleri mafia 3e yakın derecede berbat git mekana adam öldürden ibaret.GTA 5in yanına bile yaklaşamıyor.Bırak Gta5i GtaSA bile daha iyi görevler konusunda.
 42. May 26, 2022
  7
  Саундтрек офигенный, физика топовая. Радио "Владивосток" вообще топ. Отдельно меня эта игра порадовала присутствием в ней песни Виктора Цоя "Группа крови". Но не всё так радужно. Геймплей хреновый, почти точь-в-точь, как в Сан Андреас. Провалишь задание в самом конце - начинай всё сначала. Оптимизация ужасная. Бывало фпс 45 при нагрузке на ГП в 50%. Графика такая себе. Сглаживания почтиСаундтрек офигенный, физика топовая. Радио "Владивосток" вообще топ. Отдельно меня эта игра порадовала присутствием в ней песни Виктора Цоя "Группа крови". Но не всё так радужно. Геймплей хреновый, почти точь-в-точь, как в Сан Андреас. Провалишь задание в самом конце - начинай всё сначала. Оптимизация ужасная. Бывало фпс 45 при нагрузке на ГП в 50%. Графика такая себе. Сглаживания почти нет, краски преобладают серые. Если бы эти минусы были исправлены, то я бы смог назвать игру шедевром, а так она очень спорная. Expand
 43. May 26, 2022
  5
  Я слышал эти вот разработчики пытались выкупить у Балабанова права на игронизацию Брат 2 но не хватило бабок так что получилось по мотивам типа ну пародия такая дешёвая ну вы думаете в чём сила в капусте да а на самом деле в картоошкееЯ слышал эти вот разработчики пытались выкупить у Балабанова права на игронизацию Брат 2 но не хватило бабок так что получилось по мотивам типа ну пародия такая дешёвая ну вы думаете в чём сила в капусте да а на самом деле в картоошкее
 44. May 11, 2022
  8
  ====================IIIIIIIIII GAME SCORE : 78 IIIIIIIIII====================
 45. Apr 26, 2022
  8
  qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 46. Apr 23, 2022
  0
  wtf is this? half the missions freeze and dont work, why brag about being the biggest selling franchise when this is all it can do, greedy corporate geezers
 47. Apr 22, 2022
  10
  \( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/\( ̄▽ ̄)/
 48. Apr 10, 2022
  6
  its a great game but this port is terrible it even runs bad on the most powerfull pc's today
 49. Apr 2, 2022
  8
  Very bad port of a phenomenal game,i love the story and the gameplay aswell. The driving however is pretty annoying and the game also isnt very direct and can leave you without an idea of what to do.
 50. Mar 8, 2022
  10
  GTA IV is my favorite sandbox from the entire GTA series. I noticed that there are countless interesting things in it. For example, shootouts in Cluckin Bell, sliding on a chair from Colony island, running from prisoners in jail and even more. The Undying classic.
 51. Feb 28, 2022
  10
  Tagline: "Phenomenal open-world, modern-city masterpiece that is still more detailed than any open world game as of February 2022"

  What specs you need to run it 60fps - 1080p or 4K, without stutter or lag? - Let's make one thing clear, you should never max out "View Distance", "Detail Distance" and "Vehicle Density". But good news is that you don't need to max out either of these,
  Tagline: "Phenomenal open-world, modern-city masterpiece that is still more detailed than any open world game as of February 2022"

  What specs you need to run it 60fps - 1080p or 4K, without stutter or lag?
  - Let's make one thing clear, you should never max out "View Distance", "Detail Distance" and "Vehicle Density". But good news is that you don't need to max out either of these, because game looks already perfect when you set all these settings to 50%. Everything after 50% is very minor and not necessary, but takes away huge amount of fps, so it's not worth it and with 50% it will already look miles better than Console versions. So for conclusion, yes, this is the best looking version of that game.

  Now, to run it in 4K, High Settings, you need minimum "RTX 2060" or "RX 6600 XT" for graphics card, For CPU Ryzen 3600 or I7 7700.

  Now let's make one thing clear, this game was extremely ahead of time. More than any game ever. "Resident Evil 4" (2005) was revolutionary in it's own ways and is still amazing game, no doubt, but what GTA 4 did, changed open world games forever.

  Let's start with physics. You wont find this good physics from any open world game. None. Keep in mind this was 2008.

  New York truly feels alive, more alive than modern open world games like Just Cause 3/4 or Cyberpunk 2077. Whole city is extremely detailed, especially by 2008 standards and all of that looks absolutely phenomenal, if you play this game in 4K.

  You can go inside hospitals (fully detailed), inside apartment buildings, inside police station, abanoned places, etc. There's so much to explore and find in this incredibly crafter open world. Every inch of that map shows how much passion and talent was put into making this incredible game.

  Story is fun, long and rich, full of loads of memorable characters, missions and locations.

  GTA IV is timeless masterpiece, that truly showed what is possible in gaming, most detailed open world game to date and one of the best games of all time.
  Expand
 52. Feb 23, 2022
  10
  I love this game so much, i could play it endlessly. Rockstar truly did something special with this one. It really makes you feel like you are in 2008 New York. There's so many random apartment buildings you can just go inside and go to rooftops or go inside police stations, hospitals, abandoned warehouses and so much more. City feels truly alive. NPC reactions and dialogue is on anotherI love this game so much, i could play it endlessly. Rockstar truly did something special with this one. It really makes you feel like you are in 2008 New York. There's so many random apartment buildings you can just go inside and go to rooftops or go inside police stations, hospitals, abandoned warehouses and so much more. City feels truly alive. NPC reactions and dialogue is on another level for 2008 game. It doesn't feel outdated at all, if anything, it feels more detailed than some other games. Can you go inside hospitals or police stations in GTA V? No you can't. Not saying that GTA 5 is bad, because in GTA 5 there's other places you can go inside like abandoned mineshaft and underwater stuff, but i honestly wish GTA VI would have more enterable buildings just like IV did. Amazing game. Expand
 53. Feb 21, 2022
  8
  Pretty good game, достойное продолжение серии, большое пространство для модернизации. Очень классная стрельба, плюс хороший, по сравнению с предыдущими частами серии, сюжет. Всем любителям открытого открытого мира и изощренного американского (британского) юмора - must havePretty good game, достойное продолжение серии, большое пространство для модернизации. Очень классная стрельба, плюс хороший, по сравнению с предыдущими частами серии, сюжет. Всем любителям открытого открытого мира и изощренного американского (британского) юмора - must have
 54. Feb 21, 2022
  8
  An excellent continuation of the series after San Andreas.

  Atmospheric, sometimes gloomy, colorful. It's still the same GTA, but on a larger scale (not a map).
 55. Feb 7, 2022
  9
  I really love this game. Everything is perfect. I love graphics, music on radio stations, I love the plot.
 56. Feb 5, 2022
  8
  Мне понравилась физика.
  4-я часть сделала огромный рывок во многих планах - но всё же не сумели довести игру до логического завершения и выпустили её сырой.
  Два раза пытался пройти и никак не получалось - терпение заканчивалось. Но в общем - разработчики молодцы.
  Мне понравилась физика.
  4-я часть сделала огромный рывок во многих планах - но всё же не сумели довести игру до логического завершения и выпустили её сырой.
  Два раза пытался пройти и никак не получалось - терпение заканчивалось.

  Но в общем - разработчики молодцы.
 57. Jan 31, 2022
  7
  There is an optimization problem that would not be expected from a company like Rockstar. After the excellent optimization of GTA 5, I did not expect such a thing. Computers running GTA 5 without problems do not run GTA 4 without fps drops.
 58. Jan 29, 2022
  10
  My favourite part of the series - no doubt! Great story and the best physics I saw in action games. Driving cars, bikes, flying and hiting people as Niko never gets old, even in 2022!
 59. Jan 27, 2022
  10
  Story: 100/100
  Gameplay: 100/100
  Graphics: 100/100
  Music/Soundtrack: 90/100
  Main Character(s): 90/100
  Side Characters: 80/100
  Regular Enemies: 80/100
  Bosses/Boss fights: 85/100
  World/Level Design: 100/100
  Playability (Bugs and optimization after patches): 80/100
  Would I Play It Again?: Forever
  Where Does It Rank In My Top 500 Video Games of All Time List?: 3

  Rating: 100/100
 60. Jan 21, 2022
  9
  IMO this is a better GTA in terms of single player, just wished they have put back multiplayer
 61. Jan 18, 2022
  2
  Not impressed AT ALL.

  I'll start with loved ones. It's just not here, when you play this game, it's not even surprising why in a game from 14 years ago you have 40 frames per second on the minimum graphics implementations. Further, there are bugs everywhere: sound bugs, bugs on the streets, bugs in missions. Awkward t/s controls (those who love the controls in this game, do you
  Not impressed AT ALL.

  I'll start with loved ones. It's just not here, when you play this game, it's not even surprising why in a game from 14 years ago you have 40 frames per second on the minimum graphics implementations. Further, there are bugs everywhere: sound bugs, bugs on the streets, bugs in missions. Awkward t/s controls (those who love the controls in this game, do you seriously like the camera position when you're in t/s?). Inconvenient character control, it cannot be controlled smoothly, as smoothly as it was in SA, VC, III. If in those parts there were 3 types of steps, then here the figure is either taken with all his might, or he just walks slowly. The camera in the cut-scenes flies incomprehensibly where... It's definitely not placed in the correct position, it's either too far away or too close to even see the faces of the characters. In some missions, there are simply NO interiors, they do not load even after restarting the mission. Absolutely gray, boring city where there is no desire to travel and explore. Throughout the story, I got from one mission to another using a taxi, because driving a car is inconvenient and inappropriate among absolutely buggy traffic and the dumbest AI that always cuts you off. The plot and the hero is as gray and insipid as the game itself. Ch. the hero also does not have any charisma, as well as other characters in this game (even the silent Claude in a 3 made a lot more impression than this guy, the guy who always whines about his past). In general, I can list a lot of things that I did not like. I think this GTA is superfluous in the Grand Theft Auto series of games.
  Expand
 62. Jan 15, 2022
  8
  I really like this game but there's one small problem, some of the missions are actually kind of hard for me. Overall it's a very good game.
 63. Jan 9, 2022
  4
  Truly one of the worst open-world games I've ever played. Gameplay consists of drive to location, watch cutscene, then sometimes engage in a gunfight with some of the worst controls I've ever seen. There is SO MUCH driving in this game. Hours and hours of it. It just never ends. In some missions you have to follow a car - very slowly - without getting too close. In other missions,Truly one of the worst open-world games I've ever played. Gameplay consists of drive to location, watch cutscene, then sometimes engage in a gunfight with some of the worst controls I've ever seen. There is SO MUCH driving in this game. Hours and hours of it. It just never ends. In some missions you have to follow a car - very slowly - without getting too close. In other missions, you have to make sure the target car doesn't get too far away. Neither type of mission is fun, as it's not like you can really tell how close/far you need to be. There's traffic EVERYWHERE and everyone drives SO SLOWLY. Your best bet is to just drive on the sidewalk. Even if you drive perfectly, you'll still get in accidents because there are so many unmarked intersections, and the other drivers don't really follow the rules of the road. It's like the developers of this game saw a city in a movie, but have never actually been to a city in real life. The story and characters are complete cringe, like there was a quota for the number of F-bombs they had to include so it would seem like a tough gangster story. The game also looks like muddy crap, and does that awkward thing where it zooms in close to the characters' horrible-looking faces. It doesn't even have anti-aliasing, unless you manually force it on. I did enjoy driving the cars. The car physics are great, and smashing them up is very satisfying. I recommend doing that instead of the story missions, because they're terrible. I know this game is fourteen years old but it feels like it's forty years old. Expand
 64. Jan 9, 2022
  10
  This is best video game Rockstar has ever made. Level of detail, atmosphere and mission design is absolutely insane by 2008 standards and even in 2022 it has more depth than most open world games.
 65. Jan 6, 2022
  10
  This is the game that got me back into gaming. The story is awesome, and you will really relate to Niko Bellic. Also, the two other companion games (The Lost and the Damned / Ballad of Gay Tony) are great as well. All three games actually work together to tell a full story. I used an excel spreadsheet and was able to play all three games at once as if it was one complete story. ThatThis is the game that got me back into gaming. The story is awesome, and you will really relate to Niko Bellic. Also, the two other companion games (The Lost and the Damned / Ballad of Gay Tony) are great as well. All three games actually work together to tell a full story. I used an excel spreadsheet and was able to play all three games at once as if it was one complete story. That was extremely interesting because of the different points of views, and you also cover every inch of the GTA world that way. GTA 4 and 5 are simply two of my top 5 videos games. That is how good they are. Expand
 66. Jan 5, 2022
  7
  This review contains spoilers, click expand to view. Хорошая игра, но со своими неприятными сюрпризами.
  Геймплейно игра превосходная. В остальных аспектах игра мне нравится: тачки ,оружие, все великолепно. Сюжет-- такой типичный боевичок, ничего особенного.
  Почему 7 , а не 10 все очень просто. Концовка просто ужас, я просто не мог залезть на вертолет и постоянно проваливал миссию. К сожалению у столь великой игры такая кривая и недоработанная концовка.
  Expand
 67. Jan 2, 2022
  9
  Итак 2021 год, и я решил, что вырос и смогу понять этот скучный сюжет. И.... это всё ещё скучный сюжет, который я оценю в 6 балов. Всё очень плохо. Но почему я ставлю игре 9 баллов? Вот знаете есть игры, в которых физика насколько хороша, что вам хочется с ней эксперементировать... А внимание к деталям от разработчиков пестрит из игры просто из всех щелей. Вы готовы просто встать иИтак 2021 год, и я решил, что вырос и смогу понять этот скучный сюжет. И.... это всё ещё скучный сюжет, который я оценю в 6 балов. Всё очень плохо. Но почему я ставлю игре 9 баллов? Вот знаете есть игры, в которых физика насколько хороша, что вам хочется с ней эксперементировать... А внимание к деталям от разработчиков пестрит из игры просто из всех щелей. Вы готовы просто встать и аплодировать техническому исполнению игры. Да тут отсутствует оптимизация и у меня в 4к hdr на 3080 ртх и 3900 резани игра умудряется выдавать 40 кадров. Но за обиливе возможностей и физику в игре, хочется ей всё простить и сказать, что вы просто обязаны это всё попробовать. Вы толком не найдёте таких игр в наше время среди ААА тайтлов, все просто забили большой и толстый на такую физику.... к сожалению... Expand
 68. Dec 30, 2021
  9
  Bad optimization, good graphics, best physics, best history, stupid NPC, i love this game
 69. Dec 30, 2021
  0
  (Also known as "GTA IV") What does the American Dream mean today? For Niko Belic, fresh off the boat from Europe. It's the hope he can escape his past. For hi
 70. Dec 29, 2021
  8
  This is a great game, dark and deep story, solid gameplay mechanics, great replayability. I would give this game a 9 or 10 even. But the crappy ass rockstar launcher ruins most of the experience.
 71. Dec 18, 2021
  6
  ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
 72. Nov 25, 2021
  8
  Story is so interactive and characters are really good too. Guns feel a little off but still fun.
  Main grind for me is that driving is really boring and the player is punished way too much for dying. But still a great game to play even today.
 73. Nov 22, 2021
  9
  GTA IV has a darker tone than its predecessor. I missed the individualisation options that GTA San Andreas had. But the story is great, the atmosphere of Liberty City is excellent, and the gameplay is fantastic.
 74. Nov 21, 2021
  10
  Best game in a world! Great city, physics cars and optimisation! It is a pity that in the next part they made it worse.
 75. Nov 21, 2021
  9
  This Game Is sick , The Story and The Character , I really Love this Game and also this game has amazing detail that GTA V hasn't But Unfortunately this Game had Problem With Optimization on PC
  The optimization it's Really bad I might said , even The High End PC Nowadays Can't Run this Game Smoothly 60FPS+ or 100+
 76. Nov 17, 2021
  10
  Лучшая игра даже в 2021 году. Физика, стрельба, повреждения. Смотрится очень хорошо даже для 21 года
 77. Nov 17, 2021
  7
  While this game is a masterpiece, the same thing can't be said with PC version of GTA 4.

  This version is poorly optimized and have many problems with performance issues, due to developers simply port a console version to PC and changing little stuff without fixing issues with performance, its got worse with a Patch 7 somehow, they added a new shadow but didnt fix performance problems,
  While this game is a masterpiece, the same thing can't be said with PC version of GTA 4.

  This version is poorly optimized and have many problems with performance issues, due to developers simply port a console version to PC and changing little stuff without fixing issues with performance, its got worse with a Patch 7 somehow, they added a new shadow but didnt fix performance problems, even Patch 8 (from 2016) still have some issues, and RGL version later, still didnt fix anything.
  Expand
 78. Nov 16, 2021
  9
  goodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgoodgood
 79. Nov 16, 2021
  8
  Apprezzo l'aggiornamento fatto in passato dalla Rockstar per la complete edition su steam, però sono già passati un paio di anni e invece di moddarlo preferirei che riaggiungessero alcune musiche delle radio che hanno levato e se fixassero qualche bug o ottimizzare la compatibilità con i nuovi sistemi operativi
  Comunque in fin dei conti è sempre un bel gioco
 80. Nov 15, 2021
  7
  Game looks bland and grey, few bugs also, story was forgettable for me, I preferred SA or V compared to this.
 81. Nov 12, 2021
  10
  Шедевр на века, лучшая часть серии. Надеюсь, её хотя бы не испортят свои ремастером
 82. Nov 12, 2021
  9
  I liked gta 4 this is one of the only gta games that i likesd story wise however there are some problems like how there are pc fps issues and how over 10 years later i can only manage 60 fps max on an rtx 2060 and how i had to reinstall the game when i find graphical and cutcene issues apart from this the game is perfect the story and plot are some of the best in the gta serise and theI liked gta 4 this is one of the only gta games that i likesd story wise however there are some problems like how there are pc fps issues and how over 10 years later i can only manage 60 fps max on an rtx 2060 and how i had to reinstall the game when i find graphical and cutcene issues apart from this the game is perfect the story and plot are some of the best in the gta serise and the graphics rival games relased today (the remakes of gta 3 - SA) Expand
 83. Nov 8, 2021
  10
  Це дуже хороша гра! З сюжетом дуже гарно попрацювали,він пророблений до найменьших деталей. Дуже ощасливила СНГ тема. Сподобалась технологія eiphorya physicks, та реалістичне поводження транспорту.
 84. Nov 4, 2021
  3
  Именно 4ая часть GTA вышла просто не в своё время. Игроки конца 2000х годов ждали от игр онлайн, а изначально в GTA 4 его небыло, а то что подгрузили потом, можно назвать  - стыдом и позором Rockstar.
  Так что это конечно полный провал в серии, хотя игра супер. Просто вышла не в своё время.
  В одиночные игры в конце 2000х играли только, извините за выражения - бомжи и нищеброды. Так что,
  Именно 4ая часть GTA вышла просто не в своё время. Игроки конца 2000х годов ждали от игр онлайн, а изначально в GTA 4 его небыло, а то что подгрузили потом, можно назвать  - стыдом и позором Rockstar.
  Так что это конечно полный провал в серии, хотя игра супер. Просто вышла не в своё время.
  В одиночные игры в конце 2000х играли только, извините за выражения - бомжи и нищеброды. Так что, если ты играл в гта4 в актуальное время, то ты сам можешь определить кто ты =)
  Единственный провал Rockstar.
  Expand
 85. Nov 2, 2021
  9
  Süper bir oyun .chekpoint sistemi çok kötü .Bazen kanser eder deresinde görevleri var checkpoint sistemide çok kötü olunca bazı görevleri dark soulsdan hallice oluyor.klawye ayarları çok iyi zaten bu kadar iyi olmasa oynayamazdım .onun dışında helikopter ayarları ise çok kötü zamanını hatırlamıyorum ama 5-10 sene öncesi denemiştim bu oyunu ve yarısın kadar gelmiştim. ama helikopteri takipSüper bir oyun .chekpoint sistemi çok kötü .Bazen kanser eder deresinde görevleri var checkpoint sistemide çok kötü olunca bazı görevleri dark soulsdan hallice oluyor.klawye ayarları çok iyi zaten bu kadar iyi olmasa oynayamazdım .onun dışında helikopter ayarları ise çok kötü zamanını hatırlamıyorum ama 5-10 sene öncesi denemiştim bu oyunu ve yarısın kadar gelmiştim. ama helikopteri takip edip imha etme görevinde klawyede zorlandığım için bırakmıştım çok sevsemde zaten benim oynadığım dönemde türkçe yaması yoktu bu yüzden sevsemde üstelememiştim.ama artık çok hayran kalarak oynadım.yinede keşke helikopter görevleri olmasaydı.dart ,bilardo ,bowling gibi oyunları beceremedim .gta 4 theme müziği süperdi zaten oyunlarda gördüğüm en fazla izlenen müziklerden biri youtubede.ek olarak nico karakteride süperdi. Expand
 86. Oct 25, 2021
  6
  супер физика машин это плюс, остальное что есть в игре- минус. керик сказал говно игра
 87. Oct 19, 2021
  10
  Лучшая! До сих пор в моем сердце, вот бы ремастер на PS4, получил бы платину с удовольствием!
 88. Oct 14, 2021
  8
  insane atmosphere. best animations of the series. very realistic///////////
 89. Oct 13, 2021
  10
  É definitivamente um dos jogos mais injustiçados na minha opinião.
  Sua otimização pode ser problemática, mas é tanto detalhezinho que esse jogo possui que o torna único. Meu GTA preferido, disparado!
 90. Sep 27, 2021
  4
  Мы любим GTA за веселье за какое-то безумие и GTA IV лишена всего этого. Чуть ли не черно-белый фильтр и я понимаю зачем это было сделано, но не могу этого принять.
  Не могу назвать себя большим поклонником серии, но это определенно самая отталкивающая часть.
  Мы любим GTA за веселье за какое-то безумие и GTA IV лишена всего этого. Чуть ли не черно-белый фильтр и я понимаю зачем это было сделано, но не могу этого принять.
  Не могу назвать себя большим поклонником серии, но это определенно самая отталкивающая часть.
 91. Sep 25, 2021
  10
  Best game ever! Nostalgia! GTA IV is very nostalgic for me. I remember I played this game on a PS3 in a hotel I went to with my family when I was just 7-8 yo. I forgot this game and I saw an gameplay on YouTube. I remembered that this game was so perfect so I bought this game on PS3 and PC. I also have a GTA IV collection with more than 10 GTA IV game. It is way better than GTA V. MaybeBest game ever! Nostalgia! GTA IV is very nostalgic for me. I remember I played this game on a PS3 in a hotel I went to with my family when I was just 7-8 yo. I forgot this game and I saw an gameplay on YouTube. I remembered that this game was so perfect so I bought this game on PS3 and PC. I also have a GTA IV collection with more than 10 GTA IV game. It is way better than GTA V. Maybe graphics are not the best but the story is just awesome. I would prefer helping Roman instead of selling flying bikes for money... Also, physics are better than anything! I hope GTA IV rerelease on modern consoles. Just because of GTA IV, I still have PS3. Expand
 92. Aug 30, 2021
  10
  As a kid I never really liked GTA too much. I used to consider it a "dirty" franchise, which is a term I used for things that you'd expect your elder brother to like when you were kids. It didn't have too much colour, there are no colourful characters, there is no comedic storyline and so on. Turns out I had been thinking this way about GTA because of this very game. So after I finishedAs a kid I never really liked GTA too much. I used to consider it a "dirty" franchise, which is a term I used for things that you'd expect your elder brother to like when you were kids. It didn't have too much colour, there are no colourful characters, there is no comedic storyline and so on. Turns out I had been thinking this way about GTA because of this very game. So after I finished GTA V last year before the pandemic started, I decided to give this game a try. I started playing this game before the pandemic, and finished it after it. Turns out this is now my favourite game in the franchise.
  I don't know why, but I think there's something about East Europeans that they can never be taken casually. And this game is something that has expanded over that. GTA IV is the only serious, grounded game in the entire GTA franchise that actually follows a grim, dark storyline of Niko Bellic, a Serbian man who has come to America to start his new life. He has nothing left back in his country other than sad memories, but in America he has the thing he needs the most in life, a new, positive hope, something his cousin Roman is giving him. But it turns out Roman had been lying to him the whole time.
  Niko saves Roman from the Russian mob he had set them upon, gets a girlfriend, meets many new friends and tries to get over his past and start life with a fresh page, except the Russian mob, the FIB and even Roman himself just won't let him be in peace. And this is the reason why this game is so good. Unlike V, San Andreas or Vice City, this one makes the plot so powerful it makes you feel both happy and sad at the same time. In every serious scene there is a subtle humour that will take away the grim tone that it gives without making the jokes look forced. The bank robbing scene, Niko killing Vlad, Niko telling his story to Roman while he dozes off - there are plenty of such scenes.
  Another thing that makes this game so metal is the tone. The colour palette looks very, very bleak in spite of not actually being so. Although I think this is because the Rockstar games made back then used to look like this (since Bully also has the same colour palette), it really suits this game's tone. The cars are also very realistic. In GTA V, every car has a very luxurious interior. Even the dump trucks have digital screens. Tell me, does such a thing happen in real life? Do cars actually look anything even close to being that good? No, right? This is what I like about this game. The cars look very filthy from the inside, just like how they are in real life.
  Speaking of cars, this game surely has a bad mechanic for driving. Personally this is the only complaint I have with this game. Steering a car feels like steering a boat. It gets even worse when it comes to driving a truck or a bus. The weapon combat, however, completely makes us for that. This is probably the only GTA game to have an even combat. In GTA V the combat is more biased in the player's favour while in GTA San Andreas the combat is more biased in the opponent's favour (depending on who the opponent is). The weapon usage is also much better in comparison to the previous games, and this was made even better in GTA V.
  Another thing I really like about this game is the music. The menu music of this game is probably the best one in existence. The loading screen also really looks like it means business, with all the characters appearing on the screen with Soviet Connection playing in the background really gives a bossy feeling to it. While driving the car I always switched to Vlodovstok to listen to Eins Zwei Drei Schicke Schicke Schweine. It was my favourite song in the whole game (do give it a listen on YouTube, it's amazing).
  GTA IV is, in simpler words, metal. It's metal from start to end, irrespective of what choices you make. It's really surprising it does not have the same reputation as GTA V or San Andreas, even though this is the highest rated game in the franchise. If you have played GTA V or San Andreas and are looking for something else to play, this is a perfect go-to. I rea
  Expand
 93. Aug 27, 2021
  7
  Худшая из серии GTA. Все любили гта за свободный мир, тут же огромные ограничения, банально на хватает самолетов. Сюжет приятный, когда выходила - ждали ее просто все) В принципе на тот момент это был "ШЕДЕВР". 7из10, ну не больше.Худшая из серии GTA. Все любили гта за свободный мир, тут же огромные ограничения, банально на хватает самолетов. Сюжет приятный, когда выходила - ждали ее просто все) В принципе на тот момент это был "ШЕДЕВР". 7из10, ну не больше.
 94. Aug 27, 2021
  10
  Это потрясающая игра, лучшая часть серии GTA и одна из лучших игр Rockstar Games. Сюжет великолепный, а главный герой Нико Беллик лучший. Определённо каждый должен пройти эту замечательную игру.
 95. Aug 8, 2021
  9
  ⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
 96. Jul 22, 2021
  8
  good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good goodgood good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good Expand
 97. Jul 16, 2021
  10
  Our character Nico Bellic, who joined the war in Serbia, swears revenge for killing his friend who betrayed him in the war and comes to Liberty City to his cousin's house. His cousin says he's very rich in Liberty City, but when Nico Bellic arrives in Liberty City, he finds Roman very poor and threatened. He goes into business with his cousin Roman. Nico Bellic turns into a cold-bloodedOur character Nico Bellic, who joined the war in Serbia, swears revenge for killing his friend who betrayed him in the war and comes to Liberty City to his cousin's house. His cousin says he's very rich in Liberty City, but when Nico Bellic arrives in Liberty City, he finds Roman very poor and threatened. He goes into business with his cousin Roman. Nico Bellic turns into a cold-blooded serial killer and his sole purpose in life is revenge. It also reveals that the GTA series did not create a character blended with classic American culture, that they came as immigrants and experienced cultural confusion. It is worth saying that the GTA series is the best in terms of story. Although the radio music is not as perfect as Gta Vice City, good songs are selected. Not to mention NPCs, it's better than Cyberpunk 2077, which came out in September 2020. Rockstar really does this sport. Expand
 98. Jul 2, 2021
  10
  Лучшая игра, в которую я когда либо играл. Правда оптимизация хромает, но не суть.
 99. Jul 1, 2021
  7
  My pc was not ready then and the game was like ultra not ready for any pc back in the days. So... For story would be 8 but the optimalisation ruin that so it's 7.
 100. Jun 19, 2021
  9
  Physics:9/10
  Story:9/10
  Main Character:9/10
  Gameplay:6/10
  Level Design 8/10
Metascore
90

Universal acclaim - based on 40 Critic Reviews

Critic score distribution:
 1. Positive: 38 out of 40
 2. Negative: 0 out of 40
 1. PC Gamer UK
  92
  It's the peripheral distractions of both going out with Roman, and meeting your girlfriends, that really make your virtual life so worth living. Although incredibly simplistic, they're oddly touching...One of the finest videogames ever. [Christmas 2008, p.87]
 2. PC Format
  89
  The most grown-up GTA and the best realised, but it doesn't respect the PC much. Enjoy the multiplayer madness if you can. [Christmas 2008, p.96]
 3. A genuinely ground-breaking blockbuster in videogame history. There were moments playing GTA IV that I thought back to my initial experiences with games, and realised exactly how far we've come. There's never been anything quite like GTA IV in the world. That there makes me genuinely happy to be a gamer.