X

Cast & Crew

Written By

Hallie Rubenhold
inspired by the book "The Covent Garden Ladies" by / inspired by 'The Covent Garden Ladies' by / inspired by the book "The Covent Garden Ladies" by
24 Episodes, 2017 - 2019

Cast

Liv Tyler
Lady Isabella Fitzwilliam
16 Episodes, 2018 - 2019
Daisy Head
Kate Quigley / Kate Bottomley
8 Episodes, 2019 - 2019
Sebastian Armesto
Justice Hunt / Justice Josiah Hunt
8 Episodes, 2018 - 2018
Sean Hart
Sir Christopher Rutledge
4 Episodes, 2017 - 2017

Sound

John Lewis Aschenbrenner
sound maintenance engineer / sound maintenance
15 Episodes, 2017 - 2019
Marcos Cardós
sound assistant: second unit / sound assistant / sound assistant: second unit, dailies
9 Episodes, 2017 - 2019
Nathan Launchbury-Jones
second assistant sound / sound assistant
8 Episodes, 2018 - 2018
Barry Coxhead
second assistant sound / second sound assistant
8 Episodes, 2019 - 2019
Alastair Widgery
sound recordist: second unit / production sound mixer
7 Episodes, 2017 - 2019
Danny Richards
2nd sound assistant dailies
1 Episode, 2019 - 2019

Makeup

Sara Austin
hair stylist / makeup artist / hair and makeup artist / hair and make-up artist
21 Episodes, 2017 - 2019
Amy Mansfield
crowd hair and makeup supervisor / hair stylist / makeup artist / crowd hair stylist / crowd makeup artist
13 Episodes, 2017 - 2018
Mary Cooke
hair & make up crowd dailies / hair stylist: dailies / makeup artist: dailies
8 Episodes, 2017 - 2017
Alex King
hair stylist / makeup artist
8 Episodes, 2017 - 2017
Jacquetta Levon
hair designer / makeup designer
8 Episodes, 2017 - 2017
Sam Smart
hair supervisor / key hair stylist
8 Episodes, 2017 - 2017
Siobhán McGrath
hair stylist / makeup artist / hair and makeup artist
8 Episodes, 2018 - 2018
Annie Russell
hair stylist / makeup artist / hair and makeup artist
8 Episodes, 2018 - 2018
Lidia Skorutyak
hair stylist / makeup artist
8 Episodes, 2018 - 2018
Sue Wyburgh
hair designer / makeup designer
8 Episodes, 2018 - 2018
Julie Kendrick
hair designer / makeup designer
8 Episodes, 2019 - 2019
Ria Knoll
junior hair and makeup artist
8 Episodes, 2019 - 2019
Kirsty Mcqueen
hair supervisor / makeup supervisor
8 Episodes, 2019 - 2019
Susanne Moser
crowd hair and make up artist
8 Episodes, 2019 - 2019
Lynda Pearce
hair stylist / makeup artist
5 Episodes, 2017 - 2017
Charlie Butler
hair and make-up trainee / hair trainee / makeup trainee
5 Episodes, 2018 - 2018
Vincenza Miele
hair stylist / makeup artist
4 Episodes, 2017 - 2017
Suzanne David
hair stylist / makeup artist
3 Episodes, 2017 - 2017
Jo Grover
prosthetic makeup artist
3 Episodes, 2019 - 2019
Sophia Criscuolo
daily hair and makeup artist
1 Episode, 2019 - 2019
Yasmin Munro
hair and makeup trainee daily
1 Episode, 2019 - 2019
Denise Delaney
crowd hair and makeup artist: daily
24 Episodes, 2017 - 2019
Stefanie Kemp
crowd makeup and hair trainee: dailies
8 Episodes, 2017 - 2017
Olivia Ashman
daily crowd hair trainee / daily crowd makeup trainee
6 Episodes, 2019 - 2019
Bea Millas
hair stylist / makeup artist
1 Episode, 2018 - 2018

Special Effects

Ed Smith
special effects supervisor
11 Episodes, 2017 - 2018
John Schoonraad
special effects: sfx baby prop / special effects: baby dummy
9 Episodes, 2017 - 2019
Mathew Horton
special effects floor supervisor
8 Episodes, 2019 - 2019
Joe White
special effects technician
8 Episodes, 2017 - 2017
Jackson Wise
special effects technician
8 Episodes, 2018 - 2018
Chris Dubock
special effects technician
3 Episodes, 2019 - 2019
Andy Adam
senior special effects technician
1 Episode, 2018 - 2018

Visual Effects

Manuel Mendes
visual effects editor / visual effect editor: Lipsync Post
23 Episodes, 2017 - 2019
Robert Treen
digital compositor / visual effects supervisor
15 Episodes, 2018 - 2019
Andy Quinn
visual effects supervisor
9 Episodes, 2018 - 2019
Kerrie Bryant
visual effects coordinator: DnegTV
8 Episodes, 2017 - 2017
Guy Elson
visual effects supervisor
8 Episodes, 2017 - 2017
Hayden Jones
executive visual effects supervisor
8 Episodes, 2017 - 2017
Christine Lemon
visual effects line producer
8 Episodes, 2017 - 2017
Liam Spencer
compositing supervisor: DNEG
8 Episodes, 2017 - 2017
Kiril Altakov
lighting technical director
1 Episode, 2019 - 2019
Bianca-Lee Burgess
matchmove artist: Double Negative
8 Episodes, 2017 - 2017
Sylvan Dieckmann
visual effects supervisor / on-set visual effects supervisor
8 Episodes, 2018 - 2018
Kenn Hedin Kalvik
digital compositor: Double Negative
5 Episodes, 2017 - 2017
Matteo Sunda
digital compositor: DnegTV
5 Episodes, 2017 - 2017
Terry Tsang
digital compositor: Double Negative
4 Episodes, 2017 - 2017
Magdalena Turnier
visual effects editor: Double Negative
4 Episodes, 2017 - 2017
Sheila Wickens
visual effects supervisor / visual effects producer
3 Episodes, 2018 - 2018
Daffy Hristova
look development artist / modelling artist / texture artist
1 Episode, 2017 - 2017
Hyson Pereira
digital compositor: dnegtv
1 Episode, 2017 - 2017

Assistant Director

Joe Payne
crowd second assistant director / third assistant director
10 Episodes, 2018 - 2019
Louise Rashman
crowd second assistant director / second assistant director
8 Episodes, 2018 - 2018
Mark Fenn
first assistant director
2 Episodes, 2019 - 2019
Lawrence Dowell-Phillips
Second Unit / second unit / third assistant director
5 Episodes, 2018 - 2019
Jim Imber
first assistant director
4 Episodes, 2017 - 2017
Josh Northover
additional third assistant director
4 Episodes, 2018 - 2018
Illias Thoms
crowd assistant director / third assistant director
4 Episodes, 2019 - 2019
Jack Fontaine
crowd third assistant director
3 Episodes, 2018 - 2018

Art Department

Kevin Anthony
construction supervisor / construction manager
20 Episodes, 2017 - 2019
Grace Brennan
head painter / head scenic artist
16 Episodes, 2017 - 2018
Sarah Downes
standby props / standby props: second unit / dressing props: dailies
16 Episodes, 2017 - 2018
Nick Lawrence
carpenter / supervising carpenter
15 Episodes, 2018 - 2019
Charlie Carline
standby props / dressing props
9 Episodes, 2017 - 2018

Stunts

Christina Low
stunt double: Lesley Manville
3 Episodes, 2018 - 2019
Paul Heasman
stunt coordinator / stunt performer
3 Episodes, 2019 - 2019
Tim Davies
stunt doube: Jack Staddon / stunt performer
2 Episodes, 2018 - 2018
Peter Guiney
stunt double: Ben Lambert / stunt performer
2 Episodes, 2018 - 2018
Andy Merchant
stunt coordinator / stunt performer
2 Episodes, 2018 - 2018

Other

Francesca Currey
assistant production coordinator / executive assistant
16 Episodes, 2017 - 2019
Fergus Haycock
production executive: Havas Pictures
11 Episodes, 2017 - 2018
Jose Calvo
post production accountant
8 Episodes, 2019 - 2019
Ciara Reidy
production assistant / production secretary
8 Episodes, 2019 - 2019
Aimee Watret
floor runner / set production assistant: second unit
4 Episodes, 2017 - 2017
Avneet Kaur
assistant production coordinator
4 Episodes, 2019 - 2019
Ian Creed
marine coordinator / marine supervisor
2 Episodes, 2018 - 2019
Tommy Winchester
additional production assistant
8 Episodes, 2019 - 2019
Aaron Reeves
production assistant: second unit, dailies
4 Episodes, 2017 - 2017
Camilla Southwell
set production assistant: second unit
4 Episodes, 2017 - 2017
Lucine Canel
additional floor runner: dailies
3 Episodes, 2017 - 2017
Mac Montero
floor production assistant: dailies
3 Episodes, 2017 - 2017
Ayesha Ramsay
runner: Samantha Morton, dailies
3 Episodes, 2019 - 2019
Kenny Tanner
set production assistant: second unit
2 Episodes, 2017 - 2017
James Excell
crowd production assistant: dailies
1 Episode, 2018 - 2018

Costume Department

Johanna Coe
assistant costume designer
8 Episodes, 2017 - 2017
Tilly Jones
assistant costume designer
8 Episodes, 2018 - 2018
Lucy Thaxter
costume stand-by / costume standby
8 Episodes, 2019 - 2019
Sharona Prior
costume standby / set costumer
4 Episodes, 2017 - 2017
Leyla Catalagac
Costume work experience / maker
2 Episodes, 2019 - 2019
Ursula Crocker
costume assistant: day player
7 Episodes, 2018 - 2019
Georgina Brown
additional costumer: dailies
6 Episodes, 2017 - 2017

Camera Department

Alfie Oldman
Camera Trainee / camera trainee / assistant camera
9 Episodes, 2017 - 2019
Berndt Wiese
camera operator: "b" camera / camera operator: b camera
9 Episodes, 2018 - 2019
Stephen Cornacchia
first assistant camera / first assistant camera: 'b' camera / first assistant camera: "b" camera
8 Episodes, 2018 - 2018
Alan Graham
best boy / generator operator
8 Episodes, 2018 - 2018
Neil Gray
digital imaging technician
8 Episodes, 2018 - 2018
George Grieve
first assistant camera / first assistant camera: 'a' camera / first assistant camera: "a" camera
8 Episodes, 2018 - 2018
Steve Evans
digital imaging technician / dit: second unit
8 Episodes, 2019 - 2019
Darren Johnson
second assistant camera: "a" camera
8 Episodes, 2019 - 2019
Chris Kane
first assistant camera / first assistant camera: "a" camera
8 Episodes, 2019 - 2019
Garry Owen
best boy / best boy electrician
7 Episodes, 2019 - 2019
George Pretty
camera trainee / loader: dailies
6 Episodes, 2017 - 2017
Tom Carpenter
second assistant camera: dailies
5 Episodes, 2019 - 2019
Márcia Sousa
b cam second assistant camera
5 Episodes, 2019 - 2019
Jason Ashe
electrician / genny operator
4 Episodes, 2019 - 2019
Stephanie Kennedy
second assistant camera: "b" camera
4 Episodes, 2019 - 2019
Vlassis Skoulis
b camera focus puller: dailies
4 Episodes, 2019 - 2019
Duncan Fowlie
first assistant camera: "b" camera
3 Episodes, 2019 - 2019
Jerry Pradon
clapper loader: "a" camera
2 Episodes, 2017 - 2017
Ryan Bessin
second assistant camera: "b" camera, dailies
1 Episode, 2019 - 2019
Malte Hübner
first assistant camera: dailies
1 Episode, 2019 - 2019
Hilda Sealy
first assistant camera: "b" camera, dailies
5 Episodes, 2017 - 2017
Joshua Bourke
first assistant camera: "b" camera
3 Episodes, 2017 - 2017
Rob Hawkins
second assistant camera: "b" camera
3 Episodes, 2018 - 2018
Amy H.C. Wilson
second assistant camera: "b" camera
2 Episodes, 2017 - 2017
Sean Kisch
additional second assistant camera
1 Episode, 2017 - 2017
Movie title data and credits provided by
IMDb logo